Telefonunuz sizi böyle hasta ediyor!

"Yazı Boynu" ve "Telebaskı!" Telefonunuz yüzünden bu iki hastalığa yakalanmanız an meselesi!

Telefonunuz sizi böyle hasta ediyor!

Sağlık çevreleri teknolojik ürünlerden kaynaklanan iki yeni hastalık buldular. Bu yeni "dijital hastalıklar" ise "yazı boynu" ve "telebaskı" olarak adlandırılmaktalar.

Bunların ilki, New York Spine Surgery and Rehabilitation Medicine'ın baş omurga cerrahı Kenneth Hansraj MD tarafından açıklandığı üzere, akıllı telefonunuza bakma biçiminizden kaynaklı bir şekilde boynunuzun kötü bir pozisyonda kalmasından dolayı oluşmakta.

Telefonunuza baktığınız açıya göre başınızın boynunuza yaptığı basıncın arttığını yazan Hansraj 60 derecede bu basıncın yaklaşık altı katına çıktığını söylemekte.

Hansraj'ın yazdığına göre bu fazladan yükler normal durumlarda insanların karşılaştıklarına göre oldukça yüksek değerlerde. Bu durumun da iyi bir şey olmadığını belirtilirken "insanların ortalamadan iki ile dört saat arasında bir süreyi akıllı telefonları veya ürünleri üzerine eğilmiş okurken veya yazarken geçirdikleri" de belirtilmekte. "Toplamda (bu süre) yılda 700 ile 1.400 saat arasında boyun omurgasında görülen fazladan gerilim anlamına geliyor."

Hansraj bu durumu kurtarmanın elimizde olduğunu söylüyor: "Bu sorunlar yüzünden teknolojilerden uzak durmak neredeyse imkansız olsa da, kişilerin telefonlarına nötr bir omurga ile bakmaya çalışmaları ve her gün saatlerce eğik bir şekilde durmaktan kaçınmaya çalışmaları gerekmekte."

"Telebaskı" ise şirketlerin mesaj tabanlı (örneğin e-posta) teknolojileri, nasıl yoğun bir şekilde kullandıklarını anlatan "The Journal of Occupational Health Psychology"de açıklanıyor. Yazılanlara göre bu kullanım şeklinin sonucu olarak da çalışanlarda müşterilerden, iş arkadaşlarından ve üstlerinden gelen mesajları çabuk bir şekilde cevaplama ihtiyacı doğuyor. Bu ihtiyaç ise "telebaskı" olarak tanımlanmakta.

Araştırmanın söylediğine göre, telebaskı, diğer çalışma alanı baskılarından farklı durumda ve bu sorundan etkilenen kişiler uyku sorunu yaşamanın yanı sıra, işten izin almaya daha yatkın duruyorlar.

Bir kez daha çözüm oldukça basit: E-postalara hızlı cevap vermek için stres yapmayın ve eğer yönetici olan sizseniz, e-postalara anında verilen cevapların gerekli olmadığını belirtin. Özellikle iş saatleri dışındayken...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Carpal Tunnel Sendrom u unutmamak gerek...

Günde 50-60 dakika egzersiz yapan kimse bu hastalıklardan hiç birine yakalanmaz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir