Türk Telekom, IPv6'ya hazır!

Türk Telekom, yeni nesil internet protokolü IPv6'ya geçiş çalışmalarını hızlandırdı!

Türk Telekom, IPv6'ya hazır!

Günümüzde yaygın şekilde kullanılan İnternet Protokolü Versiyon 4'ün (IPv4) ihtiyaçları karşılamaması üzerine geliştirilen Internet Protokolü Versiyon 6'ya (IPv6) geçiş çalışmalarını hızlandıran Türk Telekom, IPv6 adreslerinin kurumsal müşterilere tahsis edilmesine yönelik adresleme politikaları belirleyerek hizmet vermeye başladı.

İletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom, en güncel teknolojileri altyapısına uyarlamak ve müşterilerine kaliteli hizmet platformunu sunmak için yatırımlarına hızla devam ediyor. Bu paralelde internet protokolünün yeni versiyonu olarak tanımlanan IPv6 için 2003 yılından itibaren çalışmalara başlayan Türk Telekom, 2007 yılı Mayıs ayı itibarıyla IPv6 adreslerini bölgesel dağıtıcı RIPE'tan aldı.

2008 yılı Mart ayında IPv6 DNS denemesini başarıyla gerçekleştiren Türk Telekom, 2010 yılı içerisinde ilk IPv6 tahsisini ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) için gerçekleştirdi ve bu internet protokülünü desteklemek adına 64 adet kurum için IPv6 adresinin tahsisini ücretsiz gerçekleştirdi.

IPv6 uluslararası bağlantılara Hurricane Electric, Level3 ve LINX trafik değişim noktaları üzerinden bağlantı sağlayan ve 20 civarında Metro Ethernet müşterisine IPv6 hizmeti sunan Türk Telekom, Türkiye genelinde 81 ilde 2 binden fazla noktada IPv6 Metro Ethernet servisi verebilir hale geldi.

IPv4'ten IPv6'ya geçiş sürecinde müşterilerinin haberleşme hizmetlerinin kesintiye uğramaması, geçişin hızlı ve sorunsuz olması için gerekli hazırlıkları altyapısında yapan Türk Telekom, http://www.turktelekom.com.tr adresinden IPv6 uyumlu olarak da hizmet vermeye başladı.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Valla haberin özünden ziyade türk telekom reklamı ve tanıtımı var sanırım bu haber türk telekomun sitesinden alınmış.kendisini yağladıkça yağlamış balladıkça ballamış.görende uzaya çıkıyoz sanır..altı üstü IPv6 a geçiş yapcaz bu kadar abartılacak bişi yok...sanki yeni bi teknoloji bulmuşlar gibi 2003 ten beri çalışıyorlarmışta bilmem neymiş sizmi icat ettiniz ne?

Siz hala türktelekom mu kullanıyorsunuz. Biz süperonline fiberoptik deyız.

Turk Telekom adını duyunca mideme kramp giriyor ..

ip6 ya hazirlanacağına adsl yi düzeltsin önce. istanbulda merkezde 2 mbps veriyor. ama 8 mbps tarife ücretini alıyor. hayaldi gerçek oldu demek için mi?

ttnet dünyada uygulanan internet hızlarını kotaları ve ücretlerini,iyice bir inceleyip,ögrensin,sonra birde kendine baksın,asıl işi internet dagıtımı olan şirket bunun dışında herseyle ilgileniyor,yok tivibu yok müzik yok oyun,bunlara zaman para işgücü harcayacagına asıl işimi daha iyi ve ucuz nasıl yaparım diye düşünmeli,yoksa olacagı sudur,gsm şirketlerı sınırsız internete rakip oldugunda birtane abond bile bulamaz.

ben ttnet kullanıyorum o bağlantı var bizde

hazırız....neyine hazırsın :)

"Siz hala türktelekom mu kullanıyorsunuz. Biz süperonline fiberoptik deyız."

Her yerde olsa fiber, biz de kullanmayız herhalde. Artistlik yapmaya gerek yok.

Allah adına 2 sendir kendi sokağımdaki adresime net çekmeye çalışyıorum ttnetin bana dediği orda şebeke yok şebeke başvurusunda bulundum 6 aydır gelen giden yok. Adresi başka yerden alsam suçmuş Suç işletmeye teşvik etmeyin ozaman..

Her geceyarısı yarım saat bir saat internetin gidip gelmesinden bıktık usandık artık, ciddi yapın bu işi ya da kalitenize ujygun düşük fiyat uygulayın, nedir bu yüksek fiyata böyle kalitesiz bir hizmet, dünyada eşi benzeri var mı böyle bir şeyin?

mustafa2116 sen once mahaleni deistir :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost