Türk yapımı 3D cep telefonu!

Türk yapımı ilk üç boyutlu cep telefonu ile tanışmaya hazır mısınız? İşte dev projenin detayları...

Türk araştırmacıların yürütücülüğünü yaptığı AB 7. Çerçeve Programı kapsamında desteklenen, "Üç Boyutlu Telefon Projesi" kapsamında üç boyutlu görüntü veren cep telefonunun ilk prototipi yapıldı.

Avrupa'da 7 ülkenin üzerinde çalıştığı, üç boyutlu görüntülerden fotoğraf ve video çekimleri yapabilen telefonun tüm testleri tamamlandığında, cep telefonundan karşılıklı olarak üç boyutlu iletişim kurulabilecek.

Bilkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tolga Çapın,yaptığı açıklamada, günümüz mobil telefon teknolojisinin her yerde kullanılabilen ve erişilebilen bir seviyeye geldiğini, multimedya mesajlaşmaların, cep televizyonlarının ve taşınabilir bir aygıttan yapılan video konferans teknolojisinin her geçen gün geliştiğini anlattı.

AB 7. ÇP kapsamında desteklenen ve çalışmaları devam eden projelerinde, gelecek nesil telefonlar için günümüzde kullanılanlardan çok farklı özelliklere sahip, üç boyutlu görüntü alabilen cep telefonu prototipini üretmeyi başardıklarını bildiren Çapın, telefona ilişkin şu bilgileri verdi:"Geliştirdiğimiz prototip deneysel olarak boyutları normalden büyük bir prototip. Telefonun tüm donanımını sıfırdan hazırladık. Prototipimizin üzerinde kamerası ve üç boyutlu bir ekranı bulunuyor. Bu şekilde, telefonla üç boyutlu görüntü alınıp gösterilebiliyor.

Gözlük takmadan

...Telefonda üçüncü boyut için gözlük takmadan ekrana bakıldığında üç boyutlu resimler, videolar ve görüntüler izlenebiliyor; üç boyutlu oyunlar oynanabiliyor. Kamera ile üç boyutlu fotoğraf ve video çekimleri yapılabiliyor. Telefonumuz, uluslararası alanda pek çok bilimsel etkinlikte de sergilendi. Proje kapsamında beş uluslararası patent başvurusu da yapıldı"

Yrd. Doç. Dr. Çapın, projenin ortakları arasında "İspanya'nın ve dünyanın en büyük cep telefon operatörlerinden birisi olan Telefonica, MP3 ve DVD'lerde kullanılan teknolojilerin mimarı Fraunhofer, yeni nesil mobil kullanıcı arabirimleri alanında en başarılı KOBİ şirketlerinden birisi olan TAT, üç boyutlu holografik ekran üreticisi Holografika ve Finlandiya'nın en iyi üniversitelerinden biri olan Helsinki Üniversitesi'nin" yer aldığını söyledi.

Çapın, cep telefonu üreticisi Nokia'nın da projeyi detaylı şekilde izlediğini bildirdi. Çapın, üzerinde çalışmaları devam eden telefonun tamamlandığında, cep telefonu kullanıcılarının aynı ortamdaymış gibi cep telefonlarıyla üç boyutlu videolu telefon konuşması yapabileceğini, üç boyutlu oyun oynayabileceğini söyledi.

ABD ve Japonya'ya karşı üstünlük

Proje sonunda, üç boyutlu 4. nesil telefon prototipinin ortaya çıkacağını ve elde edilen sonuçların, dünyanın büyük şirketleriyle de paylaştıklarını dile getiren Çapın, ürünün ticarileşmesi konusunda da çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Çapın, teknolojinin önemine ilişkin şu görüşlerini ifade etti: "Geliştirilecek sistemin ve patentlerin mobil teknoloji alanında etkin şirketlere lisanslanması, Türk bilim ve teknolojisinin gelişimi için önemli bir fırsat olacak. Ayrıca bu proje ile Avrupa, rakipleri ABD ve Japonya'ya karşı önemli bir üstünlük sağlamış olacak. Çünkü bu tür bir üç boyutlu telefon projesi günümüzdeki üç boyut teknolojilerinin, dünyada ilk kez bütün bir sistem halinde cep telefonlarına aktarılmasını sağlıyor. Bu proje, dünyada bir ilk olup diğer devletlere de yeni ufuklar açacak. Proje kapsamında geliştirilen patentlerin Apple, Google, Samsung gibi şirketlerin geliştireceği teknolojilere karşı rekabet etmesi bekleniyor."

Mıllıyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

%100 türk mali olsun kesinlikle alirim desteklerim yeterki kaliteli ve ülkemize ait olsun..

hadi bakalım hayırlı olsun bunun da altından birşeyler çıkar çıkmasa bile %18 kdv belimizi bükmeye dewam eder.

bunu yapan mühendislere sahip çıkmak lazım lakin başlarına neler gelebilir biliyoruz.

Bunu düşünmek için bu kadar beklemişmi akıllı arkadaş Yrd. Doç. Dr. Çapın

At, sahibine göre kişnerse işimiz yaş...40 yıldır aynı türkü söylenip duruyor. Haberde sözü edilen google, apple, samsung sanki lalelide çalışan bir konfeksiyon atölyesi izlenimi oluşturuyor :) ki yanılmıyorsam sadece samsungun yılllık cirosu bile Türkiye'nin yıllık GSMH'ına denkti(tabii ki geçmiş de olabilir). Gerisini varın siz düşünün.

olsunda ülkemin malı olsun

inanmadım olsa bile çuvallarlar

inanmadım olsa bile çuvallarlar
--------
sabaha kadar tartışırdım bu arkadaşlada bu geri kafalılık olduktan sonra bu diğer devletlere karşı ezilmişlik olduktan sonra asla inandıramam o yüzden boş ver be zaten biz yapamayız onların iq 1001 bizimki 31

Tamamen Boş işler...

ulan buna boş iş diyosan adamı deli etme bak bişey yazacaktım buraya dua et saygı duyduğum bi site olduğundan yazmadım,bu ülkede senin gibi geri kafalılar olduğu sürece ne gerek var dimi teknolojiye hemde türk malına adam olun ülkenizin malına sahip çıkın dışlamayın

bunu elin japon u yapsa vay be adamlar yapıyo dersiniz
ama biz yapınca boş iş oluyor dimi

Arkadaşlar biraz kendinize güvenin.Biz Türküz ve bir türk dünyaya bedeldir.Türk malına gereken değeri verin.Yoksa kendi teknolojisini üreten Türkiye ye ihanet etmiş olursunuz. Bu gün bu buluşu yapanlara sahip çıkmazsanız, yarın onların fikirlerine yabancı bir firma adı altında çok çok pahalıya sahip olursunuz!!!!!!

her zaman ki gibi daha çıkmadan bu da diğer icatlarımız gibi yok olup gidecek yani başkaları ilerlememizi istemediği için bunuda kata kulle yapıp söndürecekler

Sende boşsun bak azımı bozmuyorum...!

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play