Turkcell'den 4G şovu!

ÖZEL HABER: Turkcell'in gerçekleştirdiği büyük şov Türkiye'de 4G ile neler yapılabileceğini gösterdi

Şahin Ekşioğlu

Turkcell'in 4G etkinliğinden çok özel kareler galerimizde...

Turkcell; CHIP Online'ın da arasında bulunduğu özel bir basın kafilesini taşıyan ve test donanımıyla yüklü otobüsünü, Kartal - Maltepe arasındaki 3.3 km alanda dolaştırarak, LTE şebekesi üzerinden verilebilecek servisleri test etti.

BTK'dan alınan özel izinle gerçekleştirilen testte, otobüs içindeki ekranlarda gerçek zamanlı olarak yapılan, dosya indirme, Youtube'dan video izleme ve tele konferans gibi işlemlerle Turkcell'in 4G/LTE teknolojisini ülkemizde getirdiği noktayı görmüş olduk. 100 Mbps modemlerle yapılan testlerde 60 Mbps hatta üzeri değerlere tanıklık ettik. Ortalama indirme hızı ise 37 Mbps civarındaydı. Bu teknolojinin en güzel tarafı yüksek bant genişliğine ek olarak gecikmenin de çok düşük olması. Bu özellikle oyunseverlerin hoşuna gidebilecek bir özellik. Böylece örneğin şu anda 3G üzerinde mobil durumda 130-200 ms'lik bir gecikme varken 4G/LTE'de bu süre 1/10 oranında düşük olabiliyor.

İşte Turkcell'in 4G şovunda yaşananlar... Haberimizin ikinci sayfasında...

İşte Turkcell'in 4G şovunda yaşananlar...

Turkcell 2009 yılında Ericsson ile laboratuvar ortamında Türkiye'deki ilk LTE denemelerini gerçekleştirmişti. Bugün sokakta ve mobil olarak gerçekleştirilen testlerde, test güzergahı üzerindeki Turkcell baz istasyonlarına entegre edilen LTE şebekesi deneysel olarak kullanıldı. Test için HD bir video indirilirken, aynı anda başka bir HD video karşı tarafa yollandı. Bu sırada ise başka bir HD video Youtube'dan izlendi. Videolar hızlı şekilde yüklenirken, Youtube videosu da kesintisiz olarak izlenebildi. 4G/LTE teknolojsine ait hızlar, benzer diğer teknolojilerde olduğu gibi konuma ve hücresel verilere göre farklılıklar gösterebiliyor.

LTE'nin sonraki adımı olan LTE Advanced ile 1 GBps'ye kadar hızlara tanıklık edebileceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

İYİ GÜZELDE TURKCELL 3G HİZMETİNİ VEREMİYOR. İSTANBULUN NEREDEYSE %70 İNDE ÇEKMİYOR 3G ŞEBEKESİ 4G Yİ NASIL YAPACAK

benim 3G izmir bucada 7.2 yerine mbps yerine 0.92 mbps çekiyo yada o da yok önce bunun gibleri düzeltsinmler sonra 4G ye geçsinler

Wuuuw.. İlginç.. Peki nasıl olacak. Yani telefon için mi yoksa pc için mi kullanacağız bu 4G yi ilk olarak? Telefon içinse ne piyasadaki telefonlar (en azından Türkiye'dekiler) bunu destekliyor mu kine?

İyi de bunun reklam olmaktan başka bir anlamı yok ki. 4 gb lte internet 50 lira olacak. O hızın ne anlamı kalacak? Sınırsız alayım dersen de en az 100 tl olacak haliyle fiber optik nete tercih edilemeyecek. Hala 100 mb interneti 10 liraya satıyorlar utanmadan da saniyede yüz mbps den bahsediyorlar. Yani iki saniyede 10 lira gidecek şu durumda bunu anlıyorum. Bu turkcell kadar kolpacı şirket yok dünyada. Vodafone de ayrı alem, neredeyse bedavaya internet verirler ama 96kbps. Kim ne derse desin yine bunların en iyisi aveadır. Onun da hizmeti beş para etmez. Velhasıl hepsini toplasan ancak bir operatör ederler.

Süper...... fiyatı nedir???

Mobil operatörler önce 3G'yi adam akıllı sunsunlar sonra 4Gden bahsetsinler. Avea kullanıcısıyım Antalyada çoğu yerde 3G hızında sorunsuz bağlanabiliyorum ama geçen hafta iş için istanbul'a gittim bazı semtlerde Edge bile zor çekince şaşırdım. Aveanın kötü olduğunu düşünürken arkadaşımın Turkcell'indede aynı sorunu görünce şaşırdım.

Ben de diyorum ki bu iş daha uzunca bir süre show olarak kalmaya devam edecek... En azından Türkcell abonesi büyük bir kitle için, çünkü: Şimdiki 3G yi bile adeta gramla, damlalıkla, elleri titreye titreye, korkarak ve üstelik fahiş fiyatlarla sokuşturmaya tam gaz devam ederken, artık 4G yi satarken byte byte tek tek sayarak satar. Bu durumda da pek kimse almayacağı için sokak showlarına devam eder.

hem ındırıp hem gonderıp hem ızleme way way way o kadar lazım deıl gardaş :D takılmadan açsın yeter D:D:

İnsaftır yaa. Siz aynı anda HD video indirin,yükleyin,seyredin güzelde.
Böyle durumlarda verdikleri 4 5Gb lık kotanın dolmasıda 5 6 dk. alıyor. LTE den önce şu kota işine el atsınlar.

bu BTK zımbırtısı varken bizhiç bişeye tanıklık edemeyiz.Firmalara indirim bazında serbest fiyat belirleme hakkı tanınnmalı neden ttnetin altında fiyta belirlenebilmesine izin verilmiyor her bi haltta BTK nın onayı gerekiyor.BTK bu ülkeye vurulan en büyük darbedir.çünki hiç bir zaman vatandaştan yana tavır almayıp şirketlerin menfaatini korumaktadır.yoksa nasıl oluyorda 4 gb kotalı internetle 29 tl iken ADSL 4 gb 30 küsür lira..neden 3G hizmeti pahalı 4G Gelincede demoları seyrederiz ancak biz..

hani nerede vodafone yok... ne varsa TURKCELL'de var... az birazda avea'da...

MİLLETİ SOYA SOYA HIZLANDIRMIŞLAR DEMEKKİ :(( MALESEF.

3G ye yeni geçtik.4G nezaman başlar

Aylık ücreti 7000TL - 8000 TL civarı olur herhalde.

Turkcell asıl şovu faturalarda yapıyor 2mb internet için 5lira alıyorlar bunda canımızı alırlar herhalde neyse avea`nın sınırsız internet paketine numaramı taşıdım birkaç güne aktif olur.

3g varken 4g bu ülkeye lüks gelir neden derseniz 3g ile 4g arasında herhangi bir fark yok bağlantı hızları vs. onları konuya dahil etmiyorum ama 2g den 3g ye geçişte arada dağlar kadar fark vardı.. ne kadar baz istasyonu okadar radyasyon sonuç kanser şahsen gereksiz buluyorum.

bildiğin para tuzağı

3G sarjin anasini aglatiyor, neredeki 4G kullanicaz birde sagolun almayalim biz :)

Anca show yaparlar. Yarın 1-2 gazetede bu haber çıkar. Sonra turkcell'i bulunmaz nimet sanan kesim, kahvehane köşelerinde turkcell 4g'ye geçmiş diye ahkam kesip dururlar. Hatta cepten yada vınn'dan 4g ile bağlandıklarını düşünürler. turkcell'in bu şovu da bir bakıma başarıya ulaşmış olur..

Şöyle bir şarkı vardır, malum yerinde de devam eder sanatçı; "palavra palavra palavra" :) bu ülkede bu tip şeyler çok çok zor :) bunlar yaparlar, sonra bozarlar, "altyapı sorunu , beyfendi nerde oturuyosunuz?, şuan internetiniz 3gigawat" derler :) haha milleti bal gibi soyarlar.Millette "abi 4g ye geçtim nasıl" diye birbirine hava atar.Şu ülkemin "sosyal teknoloji"' leri bi şeye yaramaz.

turkcell in son çırpınışları bunlar, hızla müşteri kaybetmeye devam ediyor

pazarın lideriyke az sömürmedi milleti iyi olmuş.

tek sorun masrafları..

Turkcell müşteri kaybetmiyor dahada artıyor 4G'nin lideri olucak ama sınırsız paket yaparsa avea süperjet modem'e 21.6mbps'ye 59lira megajetmodem 43.2mbps'ye 69liraya satıyor akk sonrası ek ücret yok 160liralık modem ile.

sen bana o interneti ucuza sat ben de senin ellerinden opeyim kotasız ve adil kullanım olmadan

turkcell once vericilerine baksin istanbul bahcesehirde mesa da oturuyorum evde telefon cekmiyor neymis verici koyacak yer bulamiyorlarmis.a.. geldi karakolun onune kurdu vericiyi.3 g degil edge bile zor cekiyor.

+ avea 3G ile ping 30ms kadar olabiliyor... 130ms filan nereden uydurdunuz?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir