Türksat kanal geçişleri, bu gece yapılıyor!

Türksat'la ilgili frekans değişiklikleri, bu gece gerçekleşiyor! İşte bilmeniz gerekenler...

Türksat kanal geçişleri, bu gece yapılıyor!
17 Eylül'ü 18 Eylül'e bağlayan gece gerçekleşiyor.

Türksat'ın yaklaşık iki ay önce yapmayı planladığı, ancak ertelediği frekans değişiklikleri, bu gece (17 Eylül'ü 18 Eylül'e bağlayan gece yarısı) yürürlüğe girecek.

Türksat web sitesinde yapılan açıklamaya göre Türksat 2A haberleşme uydusunun ömrünün 2016 yılının başında tamamlanması nedeniyle bu uydu üzerindeki yayınlar, Türksat 4A haberleşme uydusuna aktarılacak. Böylece yeni TV kanallarıyla birlikte Türksat uyduları üzerindeki TV kanal sayısı 500'ün üzerine çıkmış olacak.

Peki ne yapmanız gerekiyor?

Yapılan açıklamaya göre Türksat Kanal Güncelleme Sistemi (TKGS) ile uyumlu uydu alıcıları, yeni frekansları otomatik olarak güncelleyecek. Diğer uydu alıcıları içinse, 11844 MHz frekansı, Dikey V-polarizasyon, 2222 Sembol Oranı, FEC ¾ veya 11747 MHz frekansı, Yatay H-polarizasyon, 27500 Sembol Oranı ve FEC 5/6 değerleri girilerek "Şebeke Taraması" yapılması gerekecek.

Türksat 4A haberleşme uydusu, 42 derece doğu yörüngesinde (Türksat 2A ve Türksat 3A uydularıyla) hizmet vereceğinden, uydu üzerindeki yayınları izlemek için ek bir antene ihtiyaç olmadığı gibi mevcut anten ayarlarında da herhangi bir değişiklik yapılmasına gerek bulunmuyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

hele şükür! günaydın türkiye!....

Bariz iyilesme var goruntulerde. Bravo tyrksat

kanald hd star hd gibi kanallar artık ücretsiz ama philips smart tv lerde güncelleyemedim

Yaptim bunlari olmadi

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir