Ve işte, karşınızda Windows 8!

Windows 7 gün sayarken MS Windows 8 üzerinde çalışmaya başladı bile: İşte açıklanmayan detaylar...

  • Ali Güngör
Ve işte, karşınızda Windows 8!
Windows 7 tazeyken Wİndows 8 çalışmaları başladı bile

Microsoft Windows 7'nin çıkışın yaklaşmasıyla birlikte gözler bir sonraki işletim sistemine, Windows 8'e dönüyor.

Microsoft Management & Services bölümünden teknik bir eleman olan Anders Vindberg Windows 8 için planlama toplantıları düzenlendiğini kabul etti. Oluşturulan 12 çalışma grubundan 8 ya da 9 tanesi sistem yönetimiyle ilgileniyor. Microsoft Nisan ayında bu alanda ve Windows 8'de Distributed File System Replication üzerinde çalışmak üzere geliştirici arıyordu.

Windows 8 ile ilgili detaylar, Microsoft'un işe almak istediği çalışan profillerinden takip edilebiliyor. Ortaya çıkan özellikler uyku modu (Hibernate/Resume/Integration) program arayüzü geliştirmeleri, yeni TLZ dosya sıkıştırma motoru entegrasyonu gibi özellikler oluyor.

Ortaya çıkan diğer detaylar arasında PatchGuard ile kernel yama koruması da yer alıyor. Bı özellik hackerlarn ve anti-virüs yazılım firmalarının işini biraz daha zorlaştıracak.

Haberin devamında: Windows 8'in başka özellikleri ve çıkış tarihi...

Windows 8 ne zaman çıkacak?

İnternette sahte Windows 8 görüntüleri dolaşmaya başladı bile

Windows 8 Server'da Dublin uygulama sunucusu da yer alıyor. Microsoft yetkilileri geçen yıl Dublin'in Windows Server'a entegrasyonunun uzun vadeli hedefleri olduğunu açıklamışlardı. Windows 8 Server'ın daha güçlü bir veri merkezi işletim sistemi olması bekleniyor.

Microsoft bunlarla kalmayarak müşterilerine halka açık bulut bilgi işlem host işlemine ilaveten Windows Server üzerine yoğunlaşmış, özel bir bulut bilgi işlem sistemi sunacak. Windows Azure takımı tarafından geliştirilen bazı özelliklerin de Windows 8 Server'a dahil edilmesi bekleniyor.

Windows 8 henüz çok erken aşamalarda ve 2011'den önce olgunlaşması beklenmiyor. Microsoft yetkililerinin bu yeni işletim sistemini büyük mü, yoksa küçük mü olarak nitelendireceği ise merak ediliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 39 Yorum

Sahte görüntüyü hazırlayan arkadaş bari copyright 2007 yazısını 2009 yapsaymış

dakika bir gol bir:D

Madem windows 8 geliyor xp den direkt windows 8 e terfi edelim.

henüz çok erken

Artık Windows küçülsün ve hafifleşsin.

Microsoft pazar payını yükseltmek için yapıyor.Aslında hiçbir şey değişmiyor.Windows 7 Vista'nın değiştirilmiş kopyasıdır.Birkaç yama , hata düzeltmeleri güncellemeler başka yapılan hiçbir şey yok.

minimum 8 gb ram ister bu artık

tadında bırakmak gerek ağam :)

şeyini çıkardılar işin haa...

Bence ilk once sunucu surumu gelecek windowsun bu ya windows server 2010 yada 2011 olur sonrada 2012 yada 2013 de win8 cikar.

Buyuk ihtimal o zamana dotnet 6 cikmis olur ki bu durumda onun uzerine insa edilir.

windows 11' de 21' de çıkarsa bu bağlayıcı satış sözleşmesi ile benim evime giremez.yeni kullanıcıyım ve linux diyorum.
köle zihniyeti kalksın.
anlamadığım sadece tuşlara bastığım ve teslimiyet anlaşması gibi
anlaşma imzaladığım vedee üstüne para verdiğim bir sistemi almam.
Kullanıcı sözleşmesinin (açıklaması olan ) özellikle okunmasını ve
bununla ilgili yazı yazılmasını rica ediyorum Chip'ten ayrıca

windows 7 biraz hayalkırıklığıydı. asıl köklü değişiklikler windows 8 de olabilir. en azından temiz grafikler ve tutarlılık .

"Windows 8" , alışılanın dışında , tamamen yeni bir kernel ve program dili ile yaratılıyor.. kod adı ise midori. bir açıdan şöyle denilebilir; artık "Windows" demeyeceğiz ona, A 'dan Z 'ye farklı çünkü.. ultra fantastik bir deneme olacak bu, DOS'tan Windowsa geçişe benzer gibi.. bakalım, olabilecek mi tabi..

daha windows 2008 server çıkmadı beta halen RC

windows 8 server saçma olur

Copyright(C) 2007 mi xD

surekli windows pesinde kosuyoz

26092009 04:50 demiş ki:
"windows 7 biraz hayalkırıklığıydı. asıl köklü değişiklikler windows 8 de olabilir. en azından temiz grafikler ve tutarlılık .
Bugün 04:50"

Cevap:
Windows 7 nin hayal kırıklığı olduğunu nereden çıkardın? sanırım senin gözlerin anketleri, kullanıcı yorumlarını ve incelemeleri görmüyor. Şu ana kadar kayda değer bir hatası bile bulunamamış gayet hoş ve kullanışlı bir işletim sistemini nasıl hayal kırıklığı olarak nitelendirdin anlamak zor.
Tabi ki windows 8 windows 7 den daha iyi olabilir fakat geçiş döneminin işletim sistemi olacağını düşünerek vista nın çektiği acıyı çekebilir yada microsoftun aldığı tecrübe ile en iyisi olabilir

Şu sıkıcı logoyu değiştirsinler, adına da Windows demesinler artık... Yepyeni, sıfırdan bir işletim sistemi yazsınlar - bulut mimarisinde. Microsoft malesef hep Windows'a eklemeler yapıp durdu. Azure da bu eklemelerden bir tanesi...

sanırım windows 8 çalışmalarının nedeni windows 7 yi de vista gibi bir durum bekliyor. windows 7 nin SP leri bile kurataramayacağını düşünüyor olmalılar. XP gibi uzun ömürlü olamayacağını düşünmeseler şimdiden ki daha Win 7 bile piyasaya verilmemişken yeni sürüm çalışmalarına başlamazlardı.

doğrusu henüz bir şey beklemiyorum. onun bizden beklediği çok şeyler olduğuna eminim. nedeni peşinden bir çok uygulamanın desteği kalkacak uyumsuzluk sorunu, dahası donanımların değişmesi gerekecek destek kaldırıldığı için. değişmeler başlayacak ve sonu her zaman ki gibi paraya dayanacak. tam win 7 oldu derken aaa bir de bakacağız 8 gelmek üzere ortalık 8 demolarıyla dolmuş. bir de bakacağız ki win 95 98 me w2 XP Vista W7 gibi tarih olmuş.

neden bu kadar art arda işletim sistemi çıkıor ki daha ben vista kullanmadım 7 nin bile yeşerdiği zmnlar 8 geliyor diyosunuz. windowsta nokia telefonları gbi oldu sürekli üst model çıkartmaya benzedi iş

Bence büyük yenilikler getirecek ve darboğazları açıcak bir sistem .

@OnlyMann

windows 7'yi çok küçümsüyorsunuz.O da aynı XP gibi 5-6 sene,belki de daha fazla dayanacaktır.Eğer kullanmışsan 7'yi ne kadar rahat ve hızlı olduğunu görebilirsin.Eminim ki Vista'nın kaderinin yanından bile geçmez.

daha win7 final piyasaya çıkmadı. her sene ayrı işletim sistemi pfff

Editörün notu:
Çıkış tarihi açıklanmadı ama yazıda en erken 2011 olduğu belirtiliyor.

Herkes saçma sapan yorumlar yapmış.
Ama bilmediğiniz bir şey var.
MS her yeni işletim sistemi tamamlandığı andan itibaren bir sonraki sistemleri için çalışmaya başlıyor.
Bu yüzden Windows 8 haberleri görmeniz saçma değil, gereksiz değil, kafa karıştırıcı değil.

Çünkü yakın gelecekteki yeni donanımlara uyum vs. bunlar üzerine tartışıyorlar (bence, işin detaylarını bilmiyorum)
Adamlar daha plan yapıyorlar zaten. Ortada fol yok yumurta yok.
Daha ne zaman çıkacak,major mu olacak o bile belli değilken yok efendim daha 7 çıkmadı daha 7 adam olamamış tarzı yorumlar yapmak gereksiz.

Şu XP takıntısından kurtulun artık ya. Hem Microsoft da Google gibi değişsin sürekli en iyisini versin istiyorsunuz hem de XP en iyisi diye tutturmuş gidiyorsunuz. bir de Linux sempatizanları var. Diyorlar ki Windows hantal ve ne Vista ne de 7 XP kadar uzun ömürlü olmaz. Ama Linux her 6 ayda en az 2 kere yama yapıp sürüm yükseltir bunu kimse yazmıyor. Artık Microsof'u eleştirerek haz almaktan vazgeçin. Microsoft da bilmem kaç tane ArGe grubu var hepsi MIT, Stanfort gibi dünya çapında üniversitelerden yüksek lisanslı yazılımcılar. Binlerce geliştirici ve son kullanıcı ile test yapılıyor sürekli, ancak gel gör ki hataları sadece biz bulabiliyoruz. Hem de yazılım proje aşamasında çıkıp bir ürün olana dek. Vista ilk olarak 2004 1. çeyrekte ürün halini aldı. Ancak çıkış tarihi 2006. Yani 2 yıllık bir süreç var ortada. Win7 2007 4. çeyrekte ürün halini aldı ve satışa çıkış tarihi 2009 -09. Bunca süreç zarfında binlerce hata gideriliyor. Vista ile geliştirilen bir çok özellik şu anda olgunlaştı. Vista ile XPdeki pencere ve kullanım mantığı büyük ölçüde değişti ve bu Win7 de olmasa da bir sonra ki işletim sisteminde tamamen farklı bir yön alacak. Lütfen eleştirirken emeğe saygısızlık etmeyelim.

umarım bu win 8 de gine win 7 gibi yama olmaz inşallak yoksa windows gözümden düşmüş olcak 4 yılda adamlar sadece yama yapmışlarya inanamıyorum yaa vista zaten kötüydü win 7 de tuzu biberi oldu bunların yanına

sıkı bir xp kullanıcıydım windows 7 gerçekten çok iyi olmuş xp yavaş diye windows 7 çektim kullandğım 3 bilgisayarıda windows 7 rahatlık ilk baştaki yorumlarımda herzaman win xpyi savundum ama win 7 benden tam puan aldı 2 gün kullanın win7 sonra xpye dönün farkı dahada iyi anlıcaksınız

windows kullananlara hayırlı olsun artık windows 8 için yazılmış(!)transpackler temalar sahte antivirüs proglarıyla ugraşır millet

"Ama Linux her 6 ayda en az 2 kere yama yapıp sürüm yükseltir bunu kimse yazmıyor."
-----------------------
bu her yerde bas bas bağırılıyor. hatta ms de böyle yapmalı deniliyor. sorun şu ki sürüm yükseltiyor derken bununda özgür olduğunu belirmemişsiniz. artı olarak 6 ayda bir yükseltmeyi hızlı sürüm çıkaran dağıtımlar yapıyor, slackware ve debian gibi dağıtımlar 2 senede bir yeni sürüm çıkarır.

""Windows 8" , alışılanın dışında , tamamen yeni bir kernel ve program dili ile yaratılıyor.. kod adı ise midori. bir açıdan şöyle denilebilir; artık "Windows" demeyeceğiz ona, A 'dan Z 'ye farklı çünkü.. ultra fantastik bir deneme olacak bu, DOS'tan Windowsa geçişe benzer gibi.. bakalım, olabilecek mi tabi.."
------------------------------------
kod adı değişsede sonuçta windows olacak. ultra fantastik bir deneym mi olcak yoksa her zamanki ekran karşılayacak onu bilemeyeceğim ama tahminim aynısı olacaktır.

vista kötü diyenlere şaşıyorum hatta gülüyorum :D

Microsoft ne yapmaya çalışıyor?
Açıkçası anlayamıyorum.
Windows7'nin de ticari facia olacağından hiç kimsenin kuşkusu olmasın.Win7'nin pazarlanması aşamasında Win8'den bahsetmenin ne anlamı var?

evet vista kötü windows 7 muazzam

Valla Win Vista'yı kötüleyenler Vista'tanın geliştirilmiş ve ilerlemiş azıcık tasarımın da oynandıktan sonra Vin 7 diye çıkartarak bir güzel yedirdiler:) Şimdi de Win7 de olmayan ufak tefek şeyleri Win 8 diye yuttururlar...

Suanda bilgisayarimdaki kurulu olan isletim sistemi vista format atmadan bazen gunlerce haftalarca hatta aylarca calisarak neredeyse ucuncu yilini doldurdu. Sistem gereksinimleri Xp'ye gore daha yuksekti ayni Xpninde sistem gereksinimlerinin 98 e gore yuksek olmasi gibi... Ama simdiye kadar hic bir sorun yasamadim. Bazi ozelliklerini kapattim ve gayet hizli calisiyor hala ayni performansi aliyorum ilk gunku gibi. Bu durumda neden kullanmadiginiz bir isletim sistemini kotulediginizi anlamis degilim. Xp kullandim 5 yila yakin ve neredeyse her 3 ayda bir format atmaktan SIKINTI basmisti. Windows 7 performans olarak vistadan iyi su asamada ama eger uzun sureli kullanimlarda Xp hantallasmalar 3 ayda bir format atma durumlarina duserse yazik olur bence. Sonucta vista ciktiginda sistemler suan kullanilan sistemlerden cok daha dusuk seviyede idi. Suanda herkeste neredeyse DDR2 ram cok cekirdekli islemci ve giris orta seviye bir GPU var. Vista ciktiginda hala bir cok kisi SDRAM tek cekirdekli islemciler kullaniyordu.

Arkadaşlar windows 8 ha çıktı çıkacak fln zannedenler var..lütfen gözümüzle okuyalım yazıları..2011-2012 ancak ki onlarda ne kadar kesin o bile belli değil..Ayrıca bu bir ar-ge çalışması bunlar çok normal..ayrı bir ekip üzerinde çalışıyor, microsoftun onca çalışanı var ve bunlardan bazı özel ekiplerde böyle gelecek planlaması yaparlar normaldir bu..

8-9 Daha Ne Yazılmlar Ne Sistemler Çıkacaaak Her Birndede Birer Açık OLacak :)

lisanslı vista kullanıcısıydım,eskiden xpye 3 haftada 1 format atarken vistaya 5 ayda bir attım.gerek duymadım.
windows 7yi kurdum,bana göre vistaya göre +ları:
. daha hızlı açılıyor
. masaüstünde daha az ram yiyor
. görev çubuğu daha işlevsel-daha pratik
başka bi + göremedim ama bunlar da gayet yeterli iyileştirmeler ama daha fazlasını bekliyordum yalan söylemiyim.vistaya dönmeyi düşünmüyorum.
+
bizim insanlarımız da bi alem:ilk vista çıkınca herkes xp xp xp gerek yok dediler
şimdi win7 çıktı herkes vistacı oldu vista vista vista gerek yok
win 8 çıkınca da herkes win7yi tutucak bu işler böyle yani.

bende vista kuLLanıyorumm cok beqeniorumm kötüleyenler utansın dimi ismaillllllllllllll (.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play