Wikipedia'yı saniyeler içinde taşıdılar!

Veri transferinde akıl almaz hız rekoru: Koca Wikipedia'yı bakın kaç saniyede kopyaladılar...

  • Gökay Özbudak

Tek bir lazerle gönderilebilen veride rekor kırıldı. Almanya'nın Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü'nde gerçekleştirilen deney sonucunda tek bir lazerle saniyede 26 terabit veri hızına ulaşıldı. Bu şekilde Wikipedia'nın içerisindeki tüm bilgiler yalnızca birkaç saniye içerisinde başka bir yere aktarılabildi.

BBC News'un haberine göre, araştırmacılar renklerin değişik dalga boylarını kullandılar. Kendi veri dalgalarını barındıran bu renklerin arasında kısa sinyaller halinde lazerler gönderildi. Araştırmanın başındaki isim Profesör Wolfgang Freude şunları söylüyor; "Önceki deneylerdeki sorunlar tek bir lazer kullanmamalarından kaynaklanıyordu. 370 lazer gibi bir şey kullanıyorlardı ve bu da çok pahalıydı. 370 lazeri hayal ederseniz, çok fazla güç tüketirler."

Ayrıca deney için 50 km'lik fiber optiğin kullanıldığını da ekleyelim.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Kullanıma geçtiginde muhtemelen biz göremeyiz

uha hakketen. artık show yapmaya başladılar

bizde,kanaatime göre 8 mb hızdan çok daha fazlasını destekleyen hatta " niye 8 mb yerine 7 mb hız alıyoruz" dediğimizde "7 mb iyi bir hız neyinize yetmiyo" gibisinden cevaplar alıyoruz....

(artık)TÜRK(olmayan)TELEKOM bu teknolojiyi alır, 1 GB kotalı ve 200 TL fiyata satar

HELAL OLSUN ADAMLARA 26 TERABAYT YANİ = 26.000.000.000.000 BAYT VALLAHİ HELAL OLSUN

adamlar redbull içmiş :D

bu hızı elde etmeleri pek sorun olmasa gerek daha fazlasınıda elde edebilirler fakat şöyle bir gerçek var bilgisayar donanımları yani disklerin kaydetme ve yazma hızları malum bu denli büyük verileri yazarken darboğazı nasıl aştılar merak ettiğim bir konu daha gerçek anlamda 100 gb veriyi normal fiber kablo ile bile aktarırken sırf disklerin yavaşlığı yüzünden bir dünya zaman kaybı oluyor. ssd diskler hızlı fakat onlarda yetersiz geliyor bu denli büyük verilerin yazılmasında.

belki bir gün gerçekten disklerin üzerinde yazdığı gibi snde 3gb veri yazabilecekler ama şuan için üzerinde yazan değeri veremiyorlar hele birde çok parçalı dosyalardan oluşuyorsa 100 gb baya bir zaman alıyor.

fiberoptik internet bizde de var ama hemde 1 terabit hızda ama adil kullanım zımbırtısı sayesinde tam kapasitede 1 saatte bitiyor.

al benden de o kadar

gercekten cok iyi .

biz daha 8 mbs de sürünelim.

oha be 26 terabit saniyede lazer i bırak o sunuclarıda düşünemiyorum.

süper hız. işallah hemen geliştirilir yıllar almaz çünkü ssdlere o kadar para vermek içimden gelmilyor.:D

biz daha 8 mbs de sürünelim.
-----------
iyisin gene

Arkadaşlar bırakın yediyi sekizi. Çok iyi bağlantılara sahip olmanız ve tamamen her alanda özgür olmak ve teknolojinin nimetlerinden anlık ve son sınırına kadar yararlanmak için ultra zengin olmak gerekiyor. Eğer ultra zengin bir insansanız. Bu tür imkanları bulma şansınız yüksektir.

eğer bu teknoloji biz son kullanıcılarda olsaydı, ağ kartıbir anda bozulurdu, hd ler ise bir anda cortlar sistem çökerdi... yani bu hız için disklerimizin gelişmesi lazım...

say-gıl-a-r...r.r.rr

yahu kardeşim 8 mb ttnet hızı neyimize yetmiyor ki...???
Allahalaaaa... olmazki böyle canım...

saygılar
:)

Saniyede 26Terabit yazanbilen bir HDD veya SSD varmı

TTnet bizlerede bu hızı verip max indirme limiti 2mb GENEL filitre koysunlar... 4gb ta kota versin ;)

Tabiki bu hız dünyada işlemci gücünü birleştirebilecek bir projede kullanılabilir. Süperbilgisayarları birbirine bağlayan ortak bir sistemde deneysel araştırmalar gibi insanlık yararına herşey yapılabilir.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play