Windows 10 "daha agresif" dağıtılacak

Microsoft'un Windows 10'u mevcut PC'lere dağıtıma stratejisi, önümüzdeki sene biraz daha sertleşecek

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10 "daha agresif" dağıtılacak

Windows 10'un Windows 7, 8 ve 8.1 sahiplerinin bilgisayarına otomatik olarak indirilmesinin tartışılmaları sürerken Microsoft'un yeni işletim sistemini önümüzdeki sene daha da sert bir biçimde yayacağı ortaya çıktı.

Microsoft'un işletim sistemleri mühendisliği bölümü başkan yardımcısı Terry Myerson, Windows 10'u "önerilen güncelleme" olarak kategorilendirmeyi planladıklarını, bunun Windows Update ayarlarınıza göre güncellemeyi otomatik olarak başlatabileceğini söyledi. Firma, Windows 10'u önümüzdeki sene "önerilen güncelleme" olarak sunmaya başlamadan önce onu "isteğe bağlı güncelleme" olarak sunmaya başlayacak. Böylece Myerson'a göre kullanıcılar, Windows 10'a güncelleme konusunda seçim hakkına sahip olacaklar.

Myerson, güncellemelerin kotalı bağlantı sahiplerinin kotasını tüketebildiğine dair tartışmalar için, bu kullanıcıların otomatik güncellemeleri kapatmalarını önerdi. Bununla birlikte otomatik güncellemeleri kapatanların önemli güncellemeleri almak için Windows Update'i kendileri kontrol etmeleri gerekecek.

Microsoft, birden fazla PC'yi yükseltmek isteyen ev ve küçük iş yeri kullanıcıları için yakında yeni bir "Media Creation Tool" yayınlayacak. Bu araç, Windows 10'u her PC'ye indirmeye gerek kalmadan daha hızlı kurmanıza olanak tanıyacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 35 Yorum

Media Creation Tool'a yeni fonksiyonlar katarak Ev ve küçük işyeri kullanıcılarına daha agresif dağıtma isteği mazur görülmelidir. Birçoğunun Windows 10 diye yeni bir işletim sisteminden, ücretsiz yükseltme olanağından bile bihaber oldukları su götürmez gerçektir. Haberdar olanlar için Media Creation Tool ile USB'ye yükleme olmadı DVD medya oluşturma gibi konular ha keza komplikedir. Zoraki dayatma yok bence hedef kitle belli, niyet ise makul!

@31 Ekim 2015 11:18 Sıkıntı yapma üstad, tool ile bu bilgisayarı yükselt seçeneği de var.

@01 Kasım 2015 11:15 Üstadım haberdarım bende öyle yükselttim. Bunu sizin benim bilmem yetmiyor Windows 10 güncellemesi altta uyarı veriyor, yükseltin diye çoğu bunun ne olduğunu dahi bilmiyor. Atıfta bulunduğum kesim bunlar, Media Creation Tool üzerinden belkide güncelleme gibi isteğe bağlı kalınmadan yükseltecekler veya benzeri!!

Neyseki Linux kullanıyorum. Adama bak sıkıysa yükleme diyor resmen!

parasız günahını vermeyen microsoft, vardır bildiğin !!

@31 Ekim 2015 11:33 Parasız kim kime günahını vermiş. Beğenmeyenler için alternatifler var zaten. Hem kullanıp hem şikayet edenler bi gün boş konuşmayı bırakıp birşeyler yapacak mı merak ediyorum

@31 Ekim 2015 11:33 Var tabi.Bbg evine dönen windows10u bedava yapsa ne yazar.Amerikadan çok daha fazla para alacak istihbarat vererek.

@31 Ekim 2015 11:33 Tonla da reklam yağacak, bilmediğin adamdan. Silinemeyen cookie kullanan adamdan başka ne beklenir. Ayrıca, özellikle hiç bir Amerikan şirketinin, bilgileriniz güvenli, kimseye verdiğimiz lafına hayatta inanmam. FBI, CIA, NSA MS'ten falan bilgi isteyecek, MS vermeyecek. Bir saniye bile yaşatmazlar MS'i. MS'in nazını çekmelerinin sebebi de bu kadar yaygın olması, yaygın olmasa gözünün yaşına bile bakmazlar MS'in.

Media creation tool zaten yayınlandı

benim anlamadığım ios güncellemelerinde apple aynısını yıllardır yaparken Microsoft yapınca neden suç oluyor.

@31 Ekim 2015 13:51 oios bu windows fark var + 4. millenium faciası ve 5¢ etmez...

@31 Ekim 2015 13:51 Suç diyen yok. O da kötü bu da kötü. Oldu mu şimdi?

@GORT Uzun zamandan sonra kardeşim seni tarafsız bir yorum yaparken gördüm, helal olsun bu şekilde devam et kardeşim bence çok daha iyi oluyor

At gözlüklü kullanıcıların önyargılarını kırmak için gerekli bir metod. "Windows 10 güzel olsaydı bedava verilmezdi" mantığıyla müşterilerine crackli Windows 7 Prof. ("Home Pre. sana gelmez. Prof. iyidir" diyor bi de) yükleyen cahil bilgisayarcılarla iç içeyiz. Ultimate ne yahu? İlkokuldaki torununa dönem ödevi yapması için bilgisayar alan dede Ultimate'ı, Professional'ı ne yapsın? Senin cehaletin daha buradan belli. Bir de gelmiş aklınca W10'un ücretsiz olması hakkında kritik yapıyor. Töbest..

diğer sene de zorunlu güncelleştirme yaparlar. neyse ki benim bilgisayarın otomatik güncelleştirmeler kapalı. windows 10un ne olduğundan bile haberi yok

Bilmeyenler için güzel bi seçenek fakat benim ekran kartım (hd 4850 :P) windows 10 u desteklemiyor yakın zamanda kartı güncelleme şansımda yok bu problem windows tarafından çözülmüş olsa 1sn beklemem

@31 Ekim 2015 16:16 Boşuna bekleme çözülmez. Bu zorla güncelleme hiç iyiye alamet değil. Çok kişinin canı yanacak bence...

@31 Ekim 2015 16:16 Demek 10 kullanmayı çok istiyorsun o zaman buyur sana windows 10 da çalışan drıver bul bunu kullan 10 u ;) ... denenmiştir .......ATI Catalyst 12.11 .

MCT vardı ki zaten Windows 10 indir yazınca çıkıyor

Başlığı abartı ve haksız buluyorum. Gayet makul bir yol izlemiş Microsoft. Dayatmanın alasını ios güncellemelerinde apple yapıyor ona neden bir şey denmiyor?

Daha ne kadar saldırgan (agresif değil - Türkçe konuşalım lütfen!!!) olabilir ki. 3035583 numaralı güncelleştirmeyi kaç kere silip gizlediğimi bilmiyorum. Her defasında gizliden çıkartıp tekrar yüklüyor. Windows 10 güncelleştimesini bile 4 kere engelledim. 5. de olursa hiç şaşırmam.

@31 Ekim 2015 18:43 Mesajini gorunce merak ettim, bendeki hala gizlide duruyor. Acaba yukledigi baska bir guncelleme ile asil amaci disinda bu guncelleme icin yapilan ayarlari da mi siliyor?

Windows pişmanlıktır. Para bulur bulmaz Macbook alıcam.

@31 Ekim 2015 19:23 O da aynı yolun yolcusu; kullanıcı ülkeler baş kaldırmadan bu iş değişmez.

geçen ay istem dışı win 10 idirememesinden dolayı 34gb harcandı istemiyorum o betayı bi git stabil yapta gel. wni server daha tp4 win 10 nasıl final oluyormuş final win server ve win aynı buil dnosuyla aynı zamanda imzalanır. ms bu ayki internet faturamı ödesin hala win 10 indirmeye çalışıyor yokmu bunu kapatmanın yolu ilgili güncelemeler kurulmamış olmasına ramen indrime çabasında.

@31 Ekim 2015 20:27 Güncellemeleri köknden kapatın ve harici bir günlik duvarınız yoksa güvenlik duvarı kurarak bu güvenlik duvarından microsoft her ulaşmaya çalıştığında bağlantılarını engelle.Böylece eninde sonunda tüm güncelleme kanllarını tıkamış olacaksınız.Tavsiyem Comodo Firewall.

windows 10 çok berbat. en az 1 yıl geçmesi lazım stabil çalışabilmesi için.

Win 8.1 industrial pro edinin kafanız rahat olsun saçma sapan uygulamalardan arınmış sürüm

redstone güncellemesini bekliyoruz 4 gözle

msi cx 640 için bios yayılasın ozaman siyah ekranda kalıyo alet. diretmenin manası yok milete.

Windows 10 olmamış, kim ne derse desin..

Yani güncellemeler yama olacak önce yama sonra pc de bazı önemli programlar çalişmayacak sonra ya win 10 yada geri dönüş win 8 /7 hahaha

Lan diyoki windows update güncellemeleri oto yüklüyorsa otomatik yükler diyo

win 7 çıktı berbat çok kötü bela okundu 6 ay geçmedi aynı kişiler win 7 yi göklere çıkardı pes ne kadar dengesiz insan varsa hepsi Türkiye de. yahu okumanız mı yok? isteğe bağlı olacak deniyor w 10 pes yani........

Windows 8'in iki düğmesinin yerini degistirip Windows 10 diye yutturdugun sistemi almayayim.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play