Windows 10'un benimsenme hızı düşüyor!

Son veriler Windows 10'un benimsenme hızının özellikle iş yerlerinde düştüğünü gösteriyor!

  • Cenk Atlı
Windows 10'un benimsenme hızı düşüyor!

Yazılım devi Microsoft'un en yeni işletim sistemi versiyonu Windows 10'un iş yerlerindeki benimsenme hızında artık bir yavaşlama olduğu tespit edildi. The Register'da yer alan habere göre StatCounter, Netmarketshare ve ABD hükümetinin analiz hizmetlerinden elde edilen veriler iş yerlerinde kullanılan bilgisayarlarda Windows 10'a geçiş hızında belirgin bir yavaşlama olduğuna işaret ediyor.

Söz konusu verilerde yer alan bir diğer ilginç detay ise, işletim sistemlerinin karşılaştırıldığı istatistiklerde MacOS ve Windows dışındaki "Diğer" kategorisinde yüzde 5'lik bir artış yaşanması. Diğer yandan bu kategoriye dahil edilen işletim sistemlerinin tam olarak hangileri olduğu da belirtilmiyor.

Bir diğer şaşırtıcı veri ise Nisan ayı içerisinde Windows XP'nin pazar payının yüzde 9.66'lık bir oranla, yüzde 9.16'lık bir pazar payına sahip Windows 8.1'i geride bırakması.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

microsoft win 10 u benimsetmek için kullanıcı dostu fikirler türetmeli. ufak arayüz değişiklikleri tarzı şeyler kullanıcıyı memnun eder. win 10 düşük sistem istemesine rağmen bu eski bilgisayarlarda çok fazla ram kullanıyor. örnek verecek olursak linux sistemin topu topu 500 mb ını kullanıyor.win10 bazen sistem boşata bile 1,5 gb ram kullanıyor(3gb ram var bu arada)

@03 Mayıs 2016 17:56 Senin RAM ini tüketen büyük ihtimalle chrome dur. Bence windows 10 düşük sistem algıladığında arka plan işlemlerini sınırlandırırsa daha iyi olur.

@03 Mayıs 2016 17:56 windows 7 boşta 1,1 gb kullanıyordu w 10 ise boşta 1,2 - 1,3 gb ram kullanıyor , arka planda devamlı birşeyler çalışıyor dolayısı ile w 10 biraz daha fazla sistem kaynağı tüketiyor.

@03 Mayıs 2016 17:56 haklısın ama oyun ıcın mecbur kullanıyoruz kardes linux ta ram harcanmadıgı halde 20 50 arası fps kaybı var

Wİ.10,A BİŞEYLER OLDU..zor açılıyor..ve bişey seyretiğimizde masaüstü oluyor.yani kapanıyor..flashplayer,i gösteriyor..altta..çaresi nedir?

yüklüyorum sonra siliyorum 7/24 güncelleme mi olur kapatsan gene açıyor

Microsoft estetiğin herşey olduğunu öğrenemedi gitti. Ruhsuz siyah beyaz bir işletim sistemi renkli Windows 7 ile yarışamaz.

cok değil 1 sene sonra herkeze tukurduğunu yalatıcak windows10 la microsoft

şu an ev ve eğlence amaçlı windows 10 güzel olabilir ama iş için windows 7 daha kullanışlı...

MS Windows 10 ile milleti rahatsiz edecek uygulamalara giristi. Ornegin updateler uzerinde neredeyse hic kontrolunuz kalmadi. Kisisel bilgierin gizliligine karsi oldukca agresif bir isletim sistemi. Milleti ne sandilarda bu kadar yuklendiler anlamak guc. Su ana kadarki benimsenme rakamlarinin ardinda ise zorla dayatilan ve bircok kullanicinin kazara yapmis oldugu upgradeler var. Bircok musterim bu dertten muzdarip halde bilgisayarlini geri getirip Win7'ye donus talep ediyorlar.

windows 8 fiyaskosundan sonra iyi bir şeyler bekliyordum ben şahsen. fakat bu windows 10 da fiyasko oldu. her tarafından hata çıkıyor, içinde hala windows 98den kalan arayüz öğeleri var, kullanıcı bilgilerini alma istekleri de cabası. doğru düzgün işletim sistemi çıksa da geçsek artık.

@03 Mayıs 2016 23:47 Artık çare Unix-like sistemlerde. Mac e veya Linux'a geçin.

Start menü ve saat tarih göstergesi dışında hiç beğenmedim sadece Windows 10 start menüsünü Windows 8.1'e ekleseler yeterliydi

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost