Windows 7'de aramayı iyileştirin!

Windows 7 altında bir şey aramak size de eziyet gibi geliyorsa bu ipuçlarına kulak verin; kurtulun!

  • Zeynel A. Öztürk

Windows 7'nin arama işlevi, aradığınızı bulmakta oldukça yavaş kalabiliyor. Bu nedenle onu daha faydalı hale getirecek bazı ince ayarları ve ipuçlarını sizlerle paylaşmak istedik.

Başlat menüsünden arayın: Windows Gezginindeki arama çubuğundan arama yaptığınızda, tüm bilgisayar yerine sadece geçerli klasör aranır. Bu sayede başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

Tüm bilgisayarınızı aramak için Başlat Menüsündeki arama çubuğuna aradığınız dosyanın adını yazabilirsiniz.

Dosya içeriklerini arayın: Windows, varsayılan olarak dosyalarınızın içeriklerini de arar ve örneğin arama metniniz, bir belgenin içerisinde geçiyorsa onu gösterir. Ancak bu, her zaman çalışmayabiliyor zira Windows, tüm dosyaları dizine kaydetmemiş olabiliyor. Her zaman tüm dosyaları aratabilmek için Windows Gezgininde Düzenle menüsünü açın ve Klasör ve Arama Seçenekleri düğmesine tıklayın. Açılan pencerede Ara sekmesine tıklayın ve "Her zaman dosya isimlerini ve içeriklerini ara" kutucuğunu işaretleyin. Bununla beraber iki seçenek de dizin konumları dışındaki konumları aramıyor gibi görünüyor.

Hangi uzantıların içeriğinin aranabileceğini seçin

Hangi uzantıların içeriğinin aranabileceğini seçin: Windows'un tanımadığı dosyaların da içeriklerini arayabilmek için Başlat Menüsünü açın ve "Dizin Oluşturma Seçenekleri"ni arayın. En üstte çıkan sonuca tıklayın ve ardından Gelişmiş düğmesine tıklayın. Dosya Türleri sekmesinde listeye yeni uzantılar ekleyebilir veya varolan dosya türlerini düzenleyebilirsiniz.

Dizine dosya ekleyin: Windows, varsayılan olarak Başlat Menüsünü, Users klasörünü ve çevrimdışı dosyalarınızı arar. Ancak dosyalarınızı farklı bir konumda depoluyorsanız, bu klasörü dizine iki yolla ekleyebilirsiniz. Ancak ne kadar çok klasör eklerseniz aramanın o kadar yavaş olacağına dikkat edin ve mümkün olduğunda az klasör eklemeye çalışın.

En kolay yol, klasörü Kitaplıklar içerisinde oluşturmaktır. Zira Windows, kitaplıkları otomatik olarak dizine kaydeder. Diğer bir yol ise Başlat Menüsünden Dizin Oluşturma Seçeneklerini açıp Değiştir düğmesine basarak istediğiniz klasörü dizine dahil etmektir.

Arama filtrelerinizi kendiniz yazın: Windows Gezgininin arama kutucuğu, Değiştirilme Tarihi, Tür, Tip gibi arama seçenekleri sunuyor. Bu seçenekler bulunduğunuz klasöre göre değişebiliyor. Gösterilmeyen bir filtreyi kullanmak istediğinizde, bu filtreyi elle yazmanız her zaman mümkün (örneğin değiştirmetarihi:geçen hafta fatura2).

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

ilginç bir paylaşım

win7 de en gıcık gittim özellik dosya arama zaten

Arama konusunda windows geride kaldi maalesef. Mac Os'ta spotlight search var:

Aradiginiz kelimeyi saniyesinde buluyor hatta bir belge icindeki kelimeyi bile, indeksleme olayini cok guzel yapmislar adamlar

Everything ile saniyeler içinde aradığınızı bulursunuz.

"search everything" adlı program tüm derde devadır. Özellikle arşivciler için tavsiye ...

Bende arama yeri yok başlat menüsündede yok klasörlerdede onu nasıl getirebiliriz

Sen de yorum yaz