Windows 8'de neler olmalı?

Windows 7 neredeyse kusursuz olabilir; ama Microsoft, Windows 8'de bunları da sunmalı...

  • Ali Güngör

Microsoft'un bir sonraki işletim sisteminde hangi özellikler olmalı? İşte kullanıcıların ve sektördeki uzmanların ortaya attığı fikirler, ileri sürdüğü istekler...

Windows 7 kadar kullanımı kolay, arayüzü temiz ve kullanışlı olmalı. Windows 8 de çıktığı zaman Windows 7 gibi önceden test edilmiş ve sorunları giderilmiş olmalı. Yani Windows 8 alacak olanların bir de servis paketi beklemeye ihtiyacı olmamalı.

Tablet bilgisayarlarda verimli çalışabilecek bir şekilde tasarlanmalı. Masaüstü bilgisayarlarda klavye ve fare var ama tabletlerin dokunmatik ekranları farklı bir tasarım gerektiriyor. Eğer masaüstünde, dizüstünde ve tablette iyi çalışacak bir sistem kurulamazsa, tablet sürümü ayrı ve özel bir arayüze sahip olmalı.

Güvenlik ve internet entegrasyonu

Google Chrome ile yarışta internet üzerindeki uygulamalara erişimi kolaylaştırmak da önemli.

Windows içerisinden masaüstü uygulamalara ulaşmak ne kadar kolaysa, internet üzerindeki uygulamalara erişmek de o kadar kolay olmalı.

Windows kullanıcıları virüs saldırılarının odağında yer alıyor. Kullanıcıları günlük güvenlik risklerinden korumak için devamlı yeni önlemler alınıyor. DEP ve ASLR etkili yöntemler ancak bunlara yenilerinin eklenmesi ve güvenlikte ileri bir sıçrama yapılması kuşkusuz çok yararlı olacaktır.

Internet Explorer 9 ve dosya güvenliği

IE9 etkileyici görünüyor, Windows 8'e yeni sürüm yüklü gelmeli

Internet Explorer 9'dan da ileri ve en iyi tarayıcılarla yarışacak bir internet tarayıcı gerekiyor. Seçim ekranı olsun ya da olmasın Windows 8 ile birlikte iyi bir internet tarayıcı şart.

Veri kaybına karşı kullanıcının alması gereken önlemleri Windows alırsa büyük zaman kazancı olur ve riskler oldukça düşer. Kullanıcılar donanım facialarında bile önemli belgelerini ve dijital fotoğraflarını kaybetmemeliler.

Yanlış yaptıklarında durumu düzelten sistem işe yaramalı ve virüsleri diriltmeden, silinmelerine engel olmadan çalışmalı. Mevcut sistemlerin en büyük sıkıntıları ortadan kaldırılmalı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Benden uzak olmasını :)

Sonrada Linux fln kullanin diyorlar. Arkadasim hicbisey yapmak olmuoki. Ne adam gibi bi programcilik yapabiliosun nede bisey. Daha iyisi cikana kadar Windows Forever!

00,39da yorum yapan arkadaş işte klasik elma sempatizanı gösteriş sevdalısı bir kişilik

torrentlere kendiliğinden düşmesi

bos seyler burda yazılanlar ...

alt yapi degismeli sistem kararliligi artmali diger sistemlere uyum saglamali
NTFS degismeli artik yetmiyor.durduk yere bozulmamali kapat açda..
hata mesajlari olmamali.deneme surumu kesınlıkle olmalı gene 1 sene boyunca driver merkezi program merkezi olmali trialde olsa her programa ulasılmalı.gibi gibi

her pc ye gore kurulum secişle bilmeli performasina gvenen yuksegını dusuk pc olan dusugunu kurupda onu kapat bunu kapat yapılmamalı.

tekelcilikden faz gecmelı asla olmıcask bır sey ama =)

daha say say bıtmez de mıcro amcanın kazıkları bıtmeli mesela surunden kazanmak dıye bır sey war onu uygulamalı =)

kesinlikle 2 sürümden fazla sürüm çıkmamalı şirket ve kullanıcı sürümü olmalı 64 bit ise sadece 64 128 ise sadece 128 bit sürümü olmalı vista mimarisinden farklı olmalı bilgisayar hızlı açılmalı eski teknoloji donanımlara destek vermemeli hem hıza hem görselliğe önem verilmeli enerji verimli olmalı

açılış ekranında sanal klavye olmalı.klavye kullanmadan giriş şifresi yazılması rahat olur.

"00,39da yorum yapan arkadaş" diye yoruma başlayan arkadaşa yeni istatistiklere bir göz atmasını tavsiye ediyorum:

www.w3schools.com/browsers/browsers_os.asp

win7 artış hızı düşmüş.. geçen ay %1.2 artmış, bu ay %0.9
linux %0.3 artmış bu büyük bir başarı! duyurulur :))

Microsoft' a güveniyorum... parasının karşılığını veriyor ve inanın ki en rahat, problemsiz ve stabil çalıştığım işletim sistemi WIN7...!!!

WINDOWWS 8' de çok iyi olacaktır... buna eminim...
ama size Microsoft' un açıklamadığı bir tüyo vereyim mi...!!!
BAŞLAT ÇUBUĞU VE MENÜSÜ TAMAMİYLE DEĞİŞTİRİLEBİLİR OLACAK...!!! yani isteyen "başlat logosu" yerine daha farklı bir şeyler koyabilecek ve "başlat çubuğu" tamamen transparan olabilecek, ayrıca mac sistemlere hiç benzemeyen ve daha kullanışlı yeni özellikler eklenecek... hepsini burada yazarsam başım derde girebilir, ama bu kadarı yeterli sanırım...

saygılar

unutmadan...!!!
birde "başlat çubuğu" istenirse tamamen kapatılabilecek ve sadece masaüstü kısayollarla çalışalabilecek...

ayrıca "başlat çubuğu" mose okunun içinde gizli olacak ve ekranın istediğiniz yerinde bu çubuk ortaya menü olarak çıkacak, böylece "başlat çubuğu ihtiyacı ortadan kalkmış olacak ve daha geniş bir ekranda daha pratik vede verimli çalışılabilecek...

bunlar benim fikirlerim değil, onu söyliyeyim... Microsoft' un ulaşılamaz notlarından ufak bir alıntı...

saygılarımla...

ms xp nin üzerine görsellikten başka yenilik getirmedi ne vista nede win7 de çok bi farklılık var xp kararlılık ve performansta çok daha iyi ben windows 20 de çıksa xp yi kullanmaya devam edeceğim

IE9 zaten yüklü olarak gelecektir bence. Bu sürpriz olmaz ama AB yine artistlik yaparsa başka. :)

benim ek olarak istediğim windowsun oyun modunun olması. ama öyle bir mod olacakki sadece oyunla ilgili dosyalar çalışacak, başlı başına playstation 3 veya xbox360 olacak bir mod

bu windows u en az iki kişi kullanabilmeli. Ve bir kadın ve bir erkek kullanıcısı olması şartı aranmalı. Ancak iki kullanıcıda farklı internet güvenliği kullanabilmeli. Şimdi diyeceksiniz tek kişi olanlar ne yapacak evlenecekler......Bekar kalmaz. Kimse açıkta kalmaz.

Boyut kapısı açıp insanları bopyutlar arası geçiş sağlamalı zam zamanı aslında bunun artık ne dersiniz :)))

sen xp kullan XD

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play