Word belgelerini PDF'e dönüştürmek

Word belgelerini PDF'e dönüştürmek için ihtiyacınız olan tüm bilgiler bu yazıda.

Metin ve grafik içeren bir belgeyi paylaşmak, hantal Word belgelerini taşımaktan daha akılcı bir yöntemdir. Taşınabilir Belge Biçimi (PDF) dünyasına hoş geldiniz.

İhtiyacınız olanlar

- Herhangi bir metin tabanlı program
- PrimoPDF

Öğrenecekleriniz

- Anında PDF oluşturmak
- PDF oluşturmak için herhangi bir program kullanabilmek

PDF'in Anlamı Nedir?

PDF'in açılımı Taşınabilir Belge Biçimi'dir (Portable Document Format). Bu ad, genel olarak belgeleri dağıtırken biçimlendirme ve tasarımlarını koruyarak her sistemde aynı şekilde görünmelerini sağlamak için kullanılır. Bu biçimin en büyük avantajı, alıcı tarafın orijinal belgeyi oluşturan programa ihtiyacı duymamasıdır. Yine de dosyayı görüntüleyebilmek için bir okuyucu program gerekecektir. Başka bir avantaj ise PDF belgelerinin boyutlarının makul olmasıdır. PDF dosyaları www.adobe.com adresinden ücretsiz olarak yükleyebileceğiniz Adobe Acrobat Reader ile görüntülenebilirler.

Neden PDF?

PDF biçimi, belgelerini salt okunur şekilde paylaştırmak isteyen ve düzenlemek istemeyen kullanıcılara çok uygundur. Salt okunur özelliği Word belgelerine de eklenebilir ancak sürüm uyumsuzluğu ile ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz ve dosyayı alan tarafın Word yüklemiş olduğuna dair bir garanti yoktur.

PrimoPDF'in kurulması

1. ADIM: PrimoPDF'in kurulması

Bir Word dosyasından (veya herhangi başka bir metin dosyasından) PDF dosyası oluşturmak son derece kolaydır. Profesyonel PDF oluşturma araçlar 40 dolara kadar satılıyor, ancak PrimoPDF gibi programlar ücretsiz ve temel PDF dönüşümü sağlayabiliyor.

Yazılımı karşıdan yüklemek için www.primopdf.com adresine gidin.

1- Download Now bağlantısına tıklayın. Dosyayı nereye yüklediğinizi unutmayın.

2- FreePrimo Setup dosyasına çift tıklayın ve yüklemek için ekrandaki talimatları takip edin.

PDF dosyanızı oluşturmak

2. ADIM: PDF dosyanızı oluşturmak

PDF dosyası oluşturmanın sırrı, PDF oluşturma programını sisteme bir yazıcı olarak tanıtmaktır. PrimoPDF tam olarak bunu yapmaktadır; kendisini bir yazıcı olarak yükler. Bu şekilde bilgisayarınızda 'Yazdırma' özelliği olan herhangi bir program ile belgelerinizi PDF olarak yazdırmak için PrimoPDF'i kullanabilirsiniz.

1- Word'de Dosya / Yazdır öğelerine tıklayın.

2- Yazıcı üstesinden PrimoPDF öğesini seçin ve Tamam butonuna tıklayın.

3- PDF Oluşturma penceresi açılacaktır. Gerekiyorsa bir isim girin ve PDF dosyası için bir konum belirleyin.

PDF dosyanızı oluşturmak

4- PDF'in ekran (screen), baskı (print), e-book veya baskı öncesi (prepress) öğeleri arasından hangisi için kullanılacağını seçin. PDF dosyası seçiminize uygun şekilde ayarlanacaktır.

5- OK butonuna tıkladığınızda PDF dosyanız hazır. Adobe Acrobat Reader artık bu dosyayı otomatik olarak açabilir.

Diğer seçenekleri inceleyin

3. ADIM: Diğer seçenekleri inceleyin

PDF işlevselliğinden sonuna kadar faydalanmak için diğer seçenekleri de inceleyebilirsiniz.

Güvenlik konuları

PrimoPDF, PDF belgeniz için bir miktar güvenlik sağlar ve böylece dosya üzerindeki kullanıcı işlemlerini kontrol edebilirsiniz.

1- Güvenlik konusunda endişeleniyorsanız, güvenlik ayarları penceresine erişmek için Security (Güvenlik) butonuna tıklayın.

2- Kullanıcılar PDF'teki herhangi bir güvenlik ayarını değiştirmek için önceden belirlenmiş bir şifre girmek zorundadır.

3- Kullanıcıların PDF dosyasını görebilmek için de bir şifre girmeleri gerekecektir. Bu, güvenlik sağlamak için mükemmel bir yöntemdir.

4- Encryption (Şifreleme) bölümündeki 40 bit (Acrobat Reader 4.0 ve altı için) veya 128 bit (Reader 5.0 ve üstü) öğelerinden birini seçin. İkinci seçenek daha etkili olduğu için önerilir.

Belge özellikleri

Belge özellikleri

Dosyanın dâhili adı, yazarın adı vb. gibi uygun bir açıklama girmek istiyorsanız Document Properties (Belge Özellikleri) butonuna tıklayın.

1- PDF dosyasının kısa bir açıklamasını girmek için Document Properties butonuna tıklayın.

2- İlgili ayrıntıları kutulara yazın. Belgenizin internet üzerinde kolayca aranabilmesini istiyorsanız anahtar sözcükler de girebilirsiniz. Önemli sözcükleri virgüller ile ayırarak girin.

3- İşlem bittiğinde OK butonuna tıklayın.

Program seçenekleri

Program seçenekleri

Program seçenekleri (options) ile programın çalışma şeklini kontrol edebilirsiniz. PDF oluşturma işlemini hızlandırmak için bu seçenekleri değiştirebilirsiniz.

1- PDF dosyasının kısa bir açıklamasını girmek için Document Properties butonuna tıklayın.

2- PrimoPDF güvenlik ayarlarınızı kaydedebilir. Böylece bu ayarları bu noktadan sonra oluşturduğunuz tüm PDF dosyalarına uygulayabilirsiniz.

3- PrimoPDF aynı zamanda belge bilgileri ayarlarınızı (başlık, yazar, vb.) da kaydedebilir. Bu şekilde ileride oluşturduğunuz PDF dosyalarına bunları kolayca uygulayabilirsiniz.

İpucu: Acrobat Reader'ı Hızlandırmak

İpucu: Acrobat Reader'ı Hızlandırmak

Acrobat'ın 7 sürümünü kullanmanızı öneririz çünkü hem daha hızlıdır, hem de eski sürü inlerdeki bazı güvenlik sorunları çözülmüştür. Sistemin yavaşladığını hissederseniz bunu düzeltmek için 'Acrobat Reader speedup' adlı küçük programı yükleyebilirsiniz. www.tnk-bootblock.co.uk adresindeki 207 KB boyutundaki programı yükleyin. Bu program Acrobat başlatıldığında yüklenen plugin'leri devre dışı bırakmaktadır. Ne kadar az plugin yüklenirse (zaten çoğuna ihtiyacınız yoktur yükleme süresi de o kadar kısalır.

Not: Yazılım çalışmazsa VB runtime dosyalarını yüklemeniz gerekebilir. http://www.tnk-bootblock.co.uk/prods/vbruntimes adresini ziyaret edin.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

bu özellik open office org ta ztn var

benim asıl sorunumm PDF oluşturmak değil de hani şu içindekiler bölümü solda olupta tıklayıp ona göre sayfaya gittiğimiz PDF leri nasıl yaparız onu merak ediyorum.Acaba var mı nasıl olduğunu bilen ?

OpenOffice kurun direkt. Tek bir tuş ile döküman PDF oluyor. Microsoft sömürgeciliğinden kurtulun azcık.

sömürgecilk demişsin ama ms office gerçekten open office den daha güzel, daha kaliteli. bn yapamadım open da

yardım edermısınız.benım pc de bır suru pdf dosyaları var ve bunları bır sitede paylasmak ıstıyorum.acaba nasıl yuklemem gerek sıteye koymak ıcın.yardımlarınız icin cook tesekkurler.

bence CutePDF daha iyi

Ben Adobe Acrobat Reader değil de, Foxit Reader kullanıyorum; istediğiniz gibi sol kısımda içindekiler bölümü ile birlikte açılıyor.

open office version 2.1 pc'nize kurun ms office'i bir kenara bırakacaksınız ayrıca pdf formatına istediğininiz anda tek bir klikle dönüştürebileceksiniz.

open office bunu zaten sunuyor daha başka yerlerde aramaya ne hacet.

foxit aynı işi yapıyor
adobe reader kasıyor
sevmiyorum
hemde pdf2word ile doca çevirip okumak daha iyi derim.

hepsini kendi haliyle kullanırım istesek biz de çevirebiliyoruz harhlde.

selam arekadaşlar peki normal olarak adobe de nasıl world dosyalarını pdf ye çevirirm bir bil gi verir seniz sevinirim tesekkurler

peki donusturmek degilde Acrobat'ta PDF olusturulamiyor mu? her turlu donusturme programini denedim malesef cozunurluk ve kalite sorunuyla karsilastim pdf bir nevi fotosunu cekiyor gibi doc.'un bu yuzden ben adobe'ta yapmak istiyorum dosyami ama nasil bilgisi olan warsa paylasirsa sevinirim.

heloise

open office bütün imkanları sağlıyabilior ama sorunlarda yastabilior başka türlü çreler bulmak gerekir

www.pdfonline.com dan en fazla 2mb'a kadar Word dosyalarını PDF'ye çevirebiliyorsunuz. Büyük dökümanlar için uygun olmasa da CV'ler için ideal.

Bu iş için en uygun olanı Linux işletim sistemi hem bedava hem sınırsız. Open Office ile sınır tanımazsınız ve ayrı ek bir programa ihtiyaç duymazsınız.Tabi neden linux içinde söyledim. Çünkü windowsa biraz ara verin...

ADOBE READER 8 sürümünü kullanıyorum. normal word dosyalarını açmak istediğimde tabiki de olmuyor. bu dosyaları ben de diğer arkadaşlar gibi PDF ye çevirmek istiyorum, bunu nasıl yapacağım hakkında bilgi verirseniz sevinirim, şimdiden teşekkürler...
""""éM!Lâ""""

mrb ben başvuru kılavuzunu pdfden worde çeviremiyorum çok araştırdım olmuyo acaba neden

arapça yazılmış bir pdf dosyasını, içinde düzeltme yapabileğim şekilde word e nasıl aktarabilirim?

pdf yi word nasıl cevricez????

teşekkürler üstad eline sağlık ;)

Merhaba Word 2007'de print içinde primo pdf seçeneği çıkıyor... AMa nereye kaydeceğimi soran pencere çıkmıyor (yani yukardaki resimdeki gibi) Nereye kaydettiğini bulamıyorum... Çıldırıcam...

HArikasınız

çok teşekkürler :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir