Yandex Adalar ile ayrıntıya ulaşın...

Yandex'in sunduğu yeni özellik ile internet aramalarınızda yepyeni bir dönem başlıyor!

  • Levent Öztürk
Yandex Adalar ile ayrıntıya ulaşın...

Rus internet devi Yandex, geçtiğimiz ay internet arama motoruna ekleyeceği "Yandex Adalar" isimli etkileşimli bir özelliği duyurmuştu. İşte bu özellik, artık üç ülkede beta testine açılmış durumda.

Adalar özelliğinin arkasındaki fikir ise, arama yapan kişilere, sonuç siteler için, daha fazla seçenek ve detay sunabilmek. Adalar'ın beta testi öncelikle Türkiye'de aktif oldu ancak şu anda Rusya ve Ukrayna'da da kullanılabilir durumda.

Özellik şu anda arama, resimler, videolar ve Yandex ana sayfasını içermekte ancak firma bu seçeneklerin sayısının zamanla artacağını söylüyor.

Temelde, web sitesi düzenleyicileri arama sonuçlarını kullanıcılar için daha ayrıntılı hale getirebiliyorlar. Örneğin, bir internet sitesi, siteye girilmeden önce, yani arama sonuçlarının çıktığı sayfada, sitenin bazı özelliklerini kullanılabilir kılabiliyor. Mesela bir havayolu şirketinin kullanıcı hesabına arama sayfasında girip biletlerinizi kontrol edebiliyorsunuz.

Yandex'in açıklamasına göre, farklı ada çeşitleri mevcut. Bazı siteler hakkında sadece ufak bir açıklama bulunabilirken, bazı sitelere kaydolup veya var olan site hesabına girilip siteden yapılan işlemlerin bir kısmı arama sayfasında yapılabiliyor, bazı sitelerde ise site içindeki sayfaların linklerine direk ulaşmak mümkün.

Devamı, haberimizin ikinci sayfasında...

Yandex Adalar her yerde...

Firmanın söylediğine göre, Adalar özelliği bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar gibi tüm ürünlerde kullanılabilir durumda ancak özelliklerin temel marketin tamamında kullanılabilmesi için bir miktar zaman geçmesi gerebilir. Özellik şu anda beta durumunda olduğundan kaynaklı, zaman içerisinde daha fazla özellik eklendiğini görmemiz mümkün gözüküyor.

Adalar özelliği, firmanın Shell adlı Android uygulamasından sonra çıkarttığı yeni bir önemli özellik. Şu anda Doğu Avrupa'nın çoğunda ana arama motoru olarak kullanılan Yandex, geçtiğimiz yıl çıkarttığı Wonder adlı, Facebook'ta sesli arama yapabilen uygulama ile tüm dünyanın dikkatini çekmişti. Ancak hakkında yayınlanan tüm olumlu eleştirilere rağmen, Facebook uygulama programlama arayüzüne erişimi kesilmesinden kaynaklı, Wonder uygulaması marketten çekilmek zorunda kaldı.

Yakın zamanda ortak kurucularından biri olan ve aynı zaman CTO'luk görevini yapan Ilya Segalovich'in kanserle olan savaşını kaybetmesi yüzünden trajik bir şekilde dikkat çeken Yandex firması, arama motorlarına getirdiği yenilikleri ile yakın zamanda tüm dünyanın kullandığı bir arama motoru olarak Google gibi dünya devlerine marketi dar etmeyi hedefliyor.

Adalar özelliği hakkında ayrıntılı bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

yandex, google daha yaratıcı.

Ruslar bile Yandex kullanmıyor, dostlar! Onlar bile Google ve Chrome kullanıyorlar. KGB'nin ne olduğunu en iyi Ruslar'ın kendileri bilir. Go west! Viva, Google! Türkiye'yi anlamak da mümkün değil. Yıllarca Rus Düşmanı olan bir ülkenin şimdi bütün milletin bilgilerini KGB'ye teslim etmesi çok ilginç, değil mi? Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?...

@31 Tem 2013 11:46 NSA ile KGB arasındaki tehlike farkını bi açıklar mısın?

@31 Tem 2013 11:46 Kurtuluş Savaşı döneminde itilaf devletlerine karşı (Batı Avrupa ve ABD dememe gerek yok herhalde) bize müttefik olmuş bir Sovyet Rusya var ve sen hala o dostumuzdu bu düşmanımızdı. Bu mantıkla Çin hep bizim düşmanımızdı, şimdi de düşmanımız olmalı dersen çok büyük hata edersin. Düne değil, bugüne ve yarına bakılmalıdır.

@31 Tem 2013 13:53 Bir Rus ile bir Amerikalı arasındaki farkı öğrenirsen, NSA ile KGB arasındaki farkı da öğrenirsin...

@31 Tem 2013 13:57 Kamuoyunca çok iyi bilinenler üzerinden konuşuyorum: Ruslar, size babanızın hayrına mı yardım etti? Peki Yandex Türkiye'ye babanızın hayrına mı geldi? Şunu da unutmayın Osmanlı'yı o hale düşüren en önemli güç de Rusya'ydı. Peki sizin komünizm döneminde de Orta Asya'da, Kafkaslar'da, Kırım'da, Balkanlar'da, Yugoslavya'da yapılanlardan haberiniz var mı? Peki yüzyıllarca Rus Düşmanlığı yapmış bir ülkenin şimdi Ruslar'a milletin bilgilerini peşkeş çekmesinin anlamı var mı? Bizim NATO'ya Ruslar'ın yüzünden girdiğimizi de unutmayalım lütfen. Kamuoyunca hiç bilinmeyenler üzerinden konuşuyorum: Bu dünyada "Dün dündür, bugün bugündür!" diye birşey yoktur...

@31 Tem 2013 16:23 ABD'lilerin babamızın hayrına Google ürettiğini nereden çıkarıyorsun? Ruslar asyalı Avrupalılar uzaylı mı? Avrupalılar sütten çıkmış ak kaşık mı? Avrupalılar sömürgecilik adı altında kaç tane soykırım gerçekleştirdi, bugün Dünyada açlık varsa bunun sebebi Avrupalılar değil midir? Veya daha derine inersen Altun Orda (Altın Ordu) hükümranlığı dönemine mi gitmeliyiz illa ki? Avrupalılar ne zaman babamızın hayrına yardım etmiş ki Ruslar yardım edince çıkarlarını sorguluyorsun? Unutma ki yüzyıllarca dost bildiğimiz ancak bizi arkamızdan bıçaklayan bir Arap topluluğu var, ki bu işin arkasında yine Avrupalılar vardır. Kendi toz pembe dünyanızdan kurtulun ve silkelenin, bu dünyada emperyalizm olduğu sürece bütün devletler kendi çıkarları neyi gerektiriyorsa onu gerçekleştirir gerisi faso fiso, yoksa Amerikancılık taslayıp sanki Amerikalılar kara kaşımız kara gözümüz için bize müttefik olmuş gibi yaşarsanız daha öğrenecek çok şeyiniz var...

Google varken sen kimsin oloom :)

@31 Tem 2013 12:52 Ben internetle tanıştığımda Google yoktu, senin gibi ön yargılı olsaydık şu anda da Google olmazdı.

ben 1 seneden fazladır yandexi ve hizmetlerini kullanıyorum, google'ı bir kere bile açmışlığım yok, eksikliğini hissetmedim.

burası savaş alanı mı anlayamadım,herkesin aklı kendine kalsın

Sen de yorum yaz