Yeni 27 inçlik iMac'lerde korkunç bir sorun!

Tanımlanamayan bir hata yüzünden, yeni 27 inçlik iMac'lerin performansı yerlerde sürünüyor!

  • Ali Güngör
27 inç iMac sahiplerinin baş ağrısı oldu

Yeni 27 inçlik iMac'leri satın alanların şikayetleri forumları dolduruyor. Henüz sebebi anlaşılamayan problem, işlemci kullanımının tavan yapmasına ve sistem performansının kabul edilemez seviyelere düşmesine sebep oluyor.

24 inçlik iMac'ten 27 inçlik yeni modele geçen kullanıcılar, özellikle flash tabanlı internet sitelerini gezerken karşılaştıkları yavaşlıktan şikayetçi. YouTube ya da Hulu gibi video paylaşım sitelerindeki videolarda takılmalar yaşayan kullanıcılar, sistemlerinin yüzde 100 işlemci kullandığını görüyor. Sistem, kullanıcının komutlarına tepki veremeyecek derecede yavaşlıyor.

Bazı kullanıcılar birkaç saatlik kullanımdan sonra Rosetta Stone, Front-Row, iPhoto, Garage Band ve başka yazılımların yavaşladığına şahit olduklarını belirtiyor. Sadece flash tabanlı sitelerde değil, Firefox'ta da sorun yaşayan kullanıcılar, bu internet tarayıcıda tek çekirdekte yüzde 100 işlemci kullanımı gördüklerini söylüyor. Sistemi yeniden başlatmak veya uyku moduna alıp tekrar çalışmaya dönmek sorunu geçici olarak çözüyor.

Forumlarda çözüm arayan kullanıcılar AirPort ile sistemi uykuya sokup çıkartmaktan tutun da Snow Leopard'ı yeniden kurmaya kadar farklı çözümler deniyor. Şimdi yeni iMac sahipleri resmi bir açıklama ve çözüm bekliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

yaw sevgili CHIP zaten mac sürünüyordu, şimdi ise yerin altından ulogarlardan gidiyor, yakında atık su kuyusuna dökülür heralde...

INTEL PC - NVIDIA WE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR ve geri kalanlara da üzüntüler

Bismillahirrahmanirrahiiim 27 inçlik mactemi varmış. 22 inçlik monitörlerin fiyatlarını düşünürsek 27 inçlik mac herlada bi araba fiyatına gelir.

Apple den pek hoşlanmam ama o kadar abartılacak bir problem değil bence. küçük bir yama ile düzeltirler, Sonuçta kul yapısı

bu sorunda bir korkunçluk yok, windows kullanan herkesin hergün rastladığı sorunlar

bu model çıkalı daha 1 hafta oldu, birkaç güne de çözerler bu sorunu. Türkiyeye gelene kadar da 86 kere çözülmüş olur.
Bu kadar voaa! skandall! diye duyurulacak bir habere benzemiyor

"CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
bu sorunda bir korkunçluk yok, windows kullanan herkesin hergün rastladığı sorunlar
Bugün 20:38 "

Sen 27" LİK mac'a bi ton para bayıl sonrada internette gezinmek için rest at dur. üselik formatta çözüm olmasın. Yıllardır windows kullanırım daha çözümsüz böyle abuk bi problemle karşılaşmadım. Hiç olmadı format atarsın derdin çözülür.

''yaw sevgili CHIP zaten mac sürünüyordu, şimdi ise yerin altından ulogarlardan gidiyor, yakında atık su kuyusuna dökülür heralde...

INTEL PC - NVIDIA WE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR ve geri kalanlara da üzüntüler''

sanada saygılar ama mac in yerlerde süründüğü yok ki.ne gerek var bu söylevlere.hepsi bilgisayar işte.pahalı ama parasının hakkını veriyor.sanki ms yazılmları sürünmüyor.hala bilmem ne zamandan kalmış xp ile avunuyoruz.beğenmeyen kullanmasın,ya da parası çok olan kullansın.ben öğretmenim iki bilgisayarım var biri mac biri pc yeni aldığım üst model pc inan parasını hak etmiyor.artık bunu bizimkilerden birine verip taze bir mac almayı planlıyorum.snow leo. düzelsin ki yakındır taksit maksit alacağım.
şimdi banada paran çok yahut boşa harcıyorsun falan dersin lakin,tam tersine toplam maliyette (yükseltme,yazılım,arıza,zaman vs) ben daha karlıyım. ;)

Yorum yapanlar ne kadar da iyimser! Ne varmış bunda, yoo büyük bir sorun değilmiş miş miş te miş miş. Doğrudur tabi bana göre Dünya'nın en kötü AR-GE'sine sahip Apple kullanıcılarını tester olarak gördüğü için çıkan tüm ürünler bir sorunla piyasada yer alıyor, haliylede kullanıcı (ki bana göre mürit) bu duruma artık alıştı özümsedi benimsedi, yani onlar için doğal bir durum. Nasılsa Apple bu sorunu çözmek için bir yama çıkartır, daha sonra da çıkarttığı yamanın yan etkilerini gidermesi için bir yama, oda olmadı onun için bir yama. Birde bakmışız Windows'un toplamda 50-60 mb olan Sp'lerine kafayı takanların sistemleri 10.4.10 olmuş 10.5.8 olmuş..

O Kadar Para Verip 27 İncliK İmac Al Sonra Hatalarla Boğuş Paranla Saatedi Yakalayamadığın Tek Şey İmac :D

Pc alirsam ve bu sekil sorunu varsa iade ederim ama ama maclarda update beklemek zorundasiniz olaylari carpitmayin.

Apple, dünyanın en iyi AR-GE sine sahip. Bu tip sorunlar tüm bilgisayar ve yazılım üreticilerinde çıkıyor, ancak en az da Apple da çıkıyor. Ancak ARGE bununla da ilgili değil tabi, sorun çıkmasıyla ARGE nin direk bağlantısı yok. ARGE yapan şirket, yeni teknoloji üretir, daha çok patent alır vs. Apple da bu konuda dünyanın en güçlü bilgisayar firması.

Burada söz konusu olan sorun Ç O K küçük bir sorun, çünkü çok az bilgisayarda ortaya çıkıyor, ve daha 1 hafta önce piyasaya çıkan bir bilgisayar bu.

Parayla saadeti yakalamak için en iyi seçenek Imac, dünyanın istatistiksel olarak EN SORUNSUZ bilgisayarlarını üreten, her sorunu MANŞET olacak kadar AZ sorun üreten APPLE firmasından çıkmış çünkü...

Sen 27" LİK mac'a bi ton para bayıl sonrada internette gezinmek için rest at dur. üselik formatta çözüm olmasın. Yıllardır windows kullanırım daha çözümsüz böyle abuk bi problemle karşılaşmadım. Hiç olmadı format atarsın derdin çözülür.

Ben de yıllardır hem Mac hem Windows kullanıorum, Mac te herhangi bir soruna HİÇ rastlamadım, Windows ta sürekli sorunlara rastladım.
Burada bahsi geçen soruna da rastlamayacağıma eminim, çünkü çok seyrek çıkan bir sorun olarak geçiyor bu, ayrıca tamamen yeni bir ürün bu. Apple'la ilgili 'sorun var' haberleri duyduğum oldu, ama ne çevremde ne kendimde şahit olmadım.

Ayrıca, SORUNSUZLUK istatistiklerinde BİR NUMARALI bilgisayar üreticisi , APPLE.
Demek ki bu sorunlar pek rastlanmayan sorunlar.

O Kadar Para Verip 27 İncliK İmac Al Sonra Hatalarla Boğuş Paranla Saatedi Yakalayamadığın Tek Şey İmac :D

iMac alıp herkesin gözüne sokmazsam bana da Kerem demesinler.

aynı sistem sadece ekran çözünürlüğü artınca sapıtıyorsa, ya ekran sürücüsünde büyüyen frame bufferla ilgili bir yönetimsel bottleneck vardır ya da o ekran sürücüsüyle ilgili sistem hizmetlerinde. hani sayarken 10 dan 11e geçersinizde elinizin parmakları yetmez de sıkıntı doğarya onun gibi.
demek ki macler kusursuz veya mükemmel değilmiş, kullanıcıları %5 değil de %95 olsa, her türlü ıvır zıvır donanımla çalıştırılsa başına daha neler gelir bir düşünün.

Kullancıları %5 değil, %12 bu bir; ikincisi diğer %88 diğer tüm bilgisayar üreticilerinin toplamı oluyor.

Ayrıca, 27 inç IMAC, pahalı dağil, diğer hiçbir Mac te kalitesine göre pahalı değil. Cahilce sadece işlemci RAM e bakıp 'hehe pak aynı konfig pc şu kadar tl' derseniz, pahalı olur tabi de, Imac işlemci ve ramden ibaret değil.

Bi kere, MESELA, 1440p (Yani 1080pden ne kadar fazla hesap edin),
1440p LED ekranı var. Dışarıdan tek başına 1440p LED ekran almaya kalksan (ki yok zaten öyle birşey) bulamazsın. 1080p alsan, IMAC parasına gelir. Daha bunun gibi çok örnek verilebilir... Ki IMAC bunun yanında dünyanın en iyi desktop bilgisayarı.

IMAC, ve tüm MAC'ler, kullandıkları teknolojiye göre, ucuz.

'Pc alirsam ve bu sekil sorunu varsa iade ederim ama ama maclarda update beklemek zorundasiniz olaylari carpitmayin.'

???? Windows'u mu iade edicen? kime ve nasıl? Çok komik bi mesaj bu.
Dünyada kullancıı memnuniyeti en yüksek olan ve en sorunsuz bilgisayar firması Apple. Biri iade alırsa, Apple alır. Ki zaten bi macte böyle bu soruna rastlarsanız, bi piyango bileti alın. Milyonda bir size rastlıyor demektir.

şuanada kdr kullanıcılar mac ve windows tan şikayet ediyor Dos ta hiç bir sorundan bahseden yok DOS kullan daha iyi :D sorunsuz bir işletim sistemi isteyenlere ama kullanabilirseniz xD

Machintosh bilgisayarlar kalitesine göre çok ucuzdur. Önceden belirtilmiş şeyleri tekrar söylememe gerek yok. Seçilen parçalarda birbiriyle en uyumlu ve stabil parçalardır sistem için maksimum performansı elde edeceğiniz bileşenler kullanılır bundan dolayı daha hızlıdır. İçindeki OS zaten fazlasıyla kaliteli buna değinmiyorum dahi fakat Windows fanatikleri kötüleyecek yer ararlar. Sorunsuz işletim sistemi yoktur elbet bir hata çıkar Apple'da buna en yakın zamanda yama yayınlayıp düzeltir problemi veyahut sorunlu makineleri çağırtıp ücretsiz değişim yapar. Acep sormak istiyorum Windows size tamamlanmamış Vista'yı sattıktan sonra hiç kimse sorunlarla uğraşmadımı? Aradan yıl geçti anca Service Pack'ler ile az yola gelebildi. Unutmamak lazımki bunlar milyonlarca koddan oluşan sistemler içinde elbet hatalar olucaktır çok biliyor iseniz bir zahmet buyurun siz yazın işletim sistemi görelim kalitesini.

siz hala mac için işletim sistemi diyenlerdenmisiniz ??? unix kernel üzerine giydirilmiş bir ortamdan ibaret. bkz. debian, gentoo, slackware, centos, ubuntu vs.vs.vs. windows vista başarılı değildi, bunu kabul ederim ama leopard da ilk çıktığında copy & paste bug ı bile vardı ? hanginiz hatırlıyor ???
snow leopard ın karşısına vistayı değil win7 yada ubuntu karmic i alın. mac diyorsunuz çünkü zamanında mac gerçekten mükemmel ve eşsizdi. alışkanlık süre geldi ve artık kırılamayan bi zincir oluşturdu. linux da package manager & repository lerle istediğim sürüm programı istediğim sürüm linux dağıtımına kurabilirim. windowsda ise istediğim donanımı gözüm kapalı takıp kullanırım. ya mac 'de ??? kusursuz bir işletim sistemi elbet yoktur fakat mac i kusursuz yapan, kutudan çıkanın haricinde donanım takıp çalıştıramıyor olmanız. en basit "sıradışı düşünmeyelim" istediğiniz yazıcıyı kafanıza göre takıp çalıştırabiliyormusunuz ??? xp de çalışan yazıcım vista da , vista ve xp de çalışan yazıcım win7 de sorunsuz çalışıyor... siz daha leopard da çalışan yazıcıyı snow leopard da çalıştıramıyorsunuz.

"*B: Some PostScript driver options do not display in 64-bit applications
*D: All Raster/PCL driver options do not display in 64-bit applications
*F: Rosetta required for installer"

kullandığınız işletim sisteminin sınırlarını öğrenin, sonra bu güzel işletim istemi bu kötü işletim sistemi diye yorum yapın...

"http://www.chip.com.tr/blog/nicoll/freebsd-unix-isletim-sistemi_4846.html"

"Bakın en önemli detayı yazmayı unutmuşum; Mac OS denen işletim sistemi aslında FreeBSD'nin ta kendisidir... Ücretsiz, açık kaynak BSD çekirdeğine Aqua kullanıcı arayüzünü ekleyip satarak köşeyi dönmüştür Apple..."

başka söze gerek var mı ???

mac 3.1 ghz intel core i5 4 gb 1333 mhz ddr3 aldim 1900 € para verdim durmadan donuyor apple final cut pro x ve motion 5 hic calisamiyorum paramizmi bosa gitti bilmiyorum yarin götürcem teknik servise alali 2 ay olmadi daha

(hard drive proximity sensor test verifies that the sensor reads within the sensor limits) ve (skin 0 upper right sensor test verifies that the sensor reads within the sensor limits ) imac bu hataları veriyor ama ben çözemedim.Bilen kişinin yardımcı olmnasını rica ediyorum .

Online dizi veya film izlerken yavaşlama hissediliyor fakat donma seviyesine hiç ulaşmadı. Youtube dan video izlerken aynı sorunu yaşayan arkadaşlar varsa eğer youtube u html5 moduna alsınlar html 5 in kendi video oynatıcısı olduğu için, flash gibi herhangi bir yavaşlamaya yol açmadan videolar izlenebiliyor. Kısa bir zaman içerisinde bu sorunla ilgili bir güncelleme yayınlarlar diye düşünüyorum.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play