Yeni Arayüze Alışmak

Microsoft Windows ailesinin en genç üyesi olan Windows XP, sevimli arabiriminin arkasında çok güçlü ve fonksiyonel yenilikler barındırıyor.

Kursumuzun bu ilk bölümünde size daha konforlu bir çalışma ortamı sağlayacak en çarpıcı yenilikleri bulabilirsiniz.

Microsoft’un Windows 2000’in temelleri üzerine kurduğu ve popülaritesi hızla artan en yeni işletim sistemi Windows XP, güçlü, kararlı ve detaylı alt yapısına rağmen, kullanıcılarla buluşan yüzünde olabildiğince yalın, fonksiyonel ve sevimli bir işletim sistemi izlenimi veriyor. Bunun için kullanıcılara gerekmedikçe nesneleri saklayan Windows XP, tüm araçları sadece menüler altında sunmaktansa, yapılması istenen işlemleri ön plana çıkaran arabirim öğeleri ile kullanıcılara daha da çok yardımcı olabiliyor. Bu köklü değişim, ilk defa bilgisayar başında işletim sistemi kullanacak olanların daha hızlı adapte olup işlerini daha hızlı sonuçlandırabilmelerini sağlayabiliyor. Önceki işletim sistemlerine alışık olanların da yeni arabirime adapte olması çok zaman almıyor. Ayrıca istenirse Windows XP,kullanıcılara eski klasik arabirime dönüş için de fırsat sunuyor. Pentium 4-1.6 MHz işlemciye ve 256 MB hafızaya sahip bir bilgisayarda yarım saat gibi kısa bir sürede kurulabilen Windows XP, neredeyse tüm donanımlarınızı da otomatik olarak tanımladığı için, sistem açılır açılmaz hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Kurulum adımlarında ise yapmanız gereken sürekli İleri tuşuna basmaktan ibaret. Ek olarak sadece seri numaranızı ve Administrator şifrenizi belirlemeniz gerekiyor. Bu yüzden kursumuzun bu ilk bölümünde kurulum üzerinde durmadan, doğrudan arabirimdeki yeniliklerin neler olduğuna ve onlara nasıl ulaşabileceğimize değineceğiz.

KULLANICILAR
Windows 2000’de olduğu gibi XP altında da farklı kullanıcılar tanımlayabilirsiniz. Bu kullanıcılar, Windows 9x ve ME sürümlerinden farklı olarak, birbirlerinden kesin çizgilerle ayrılırlar. Yani herhangi bir kullanıcı şifresi bilmeden sisteme girmek, kesinlikle mümkün değildir. Her kullanıcının kurduğu yazılımlar, masaüstü yerleşimi ve kullandığı temalar da birbirinden tamamen farklı olacaktır.

İlk oturumun açılması ve Administrator ile tanışma
Windows XP,başlatıldığı zaman karşınıza kullanıcı adını seçebileceğiniz bir giriş penceresi getirecektir. Kurulumun hemen ardından bu pencerede sadece Administrator kullanıcısı bulunur. Dolayısıyla da mecburen bu kullanıcıyı seçmeniz gerekir. Şifre olarak da kurulum sırasında belirlediğiniz şifreyi kullanabilirsiniz. Yeşil ok tuşuna tıkladıktan sonra, kullanıcı ayarlarınız yüklenip oturum açılacaktır. Daha sonra eğer bilgisayarı farklı kullanıcılar kullanacaksa ve çalışma alanı düzenleriyle işlerin birbirine karışmasını istemiyorsanız, sisteme yeni kullanıcılar da ekleyebilirsiniz.Hatta sistemi sadece siz kullanacak olsanız da mutlaka default olarak kapalı olan “Guest” hesabını aktif hale getirin. Böylece başka bir kullanıcının bilgisayarınızda işi olduğunda, sizin ayarlarınızı bozmadan kullanabileceği bir ortam yaratmış olacaksınız.

Tek kullanıcı olsanız da her ihtimale karşı konuk hesabını açın
Sisteme kullanıcı eklemek, çıkarmak ya da yetkilerini değiştirmek için Kullanıcı Hesapları seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu seçenek Başlat / Denetim Masası penceresi altında yer alır. Seçenek üzerine tıkladığınız zaman açılacak olan pencerede, öncelikle kapalı olan Guest üzerine tıklayın. Burada “Konuk Hesabını Aç” düğmesine tıklayarak hesabı aktif hale getirebilirsiniz. Daha önce siyah beyaz olan nesne renkliye dönecektir. Artık bundan sonra ilk açılış ekranından iki hesaba da ulaşabilirsiniz. Burada ilk kurulumdan beri yer alan Administrator hesabı Guest dışında başka bir hesap daha açtığınızda görüntüden kalkacaktır. Artık bundan sonra ancak Güvenli Kip’te ya da tüm hesaplar silindiğinde tekrar bu hesaba ulaşabilirsiniz. Administrator ve Guest hesabı şimdilik sizin için yeterli olacaktır. Ek hesap yaratma, hesap yönetimi ve ağ yetkileri ile ilgili işlemler ise detaylı olarak 4. bölümümüzde yer alacak.

Sistemi kapatmak istediğinizdeyse Windows XP,Başlat menüsü altında size Oturumu Kapat ve Bilgisayarı Kapat şeklinde 2 seçenek sunacaktır. Buradan 2. seçeneği kullanarak sistemi tamamen kapatabilir, bekleme moduna alabilir ya da yeniden başlatabilirsiniz. Oturumu Kapat seçeneğinde ise oturumu tamamen kapatıp ilk açılış ekranına dönebileceğiniz gibi, Kullanıcı Değiştir seçeneğini kullanarak hızlıca var olan diğer kullanıcılar arasında geçiş de yapabilirsiniz. Bu şekilde oturumunuz kapanmadığı için yazılımlarınız bıraktığınız halde kalacak ve diğer kullanıcı işini hallettikten sonra çalışmanıza kaldığınız yerden devam edebilmeniz de mümkün olacaktır. Ancak bu şekilde çok fazla oturumu açık tutmanız bilgisayarı yavaşlatabilir bu yüzden kullanmadığınız oturumları kapatmak yararlı olacaktır.

Kullanıcı simgesi olarak kendi resminizi kullanmak ister misiniz?
Başlat menüsüne tıkladığınız zaman, en üst bölümde kullanıcı adınızın hemen yanında bilgisayarın otomatik olarak size atadığı bir resim yer alır. Tabii isterseniz bu bölüme farklı bir resim atamanız ve hatta kendi resminizi koymanız da mümkün olabilir. Bunun için resim üzerine sol fare tuşu ile bir kere tıklayın. Kullanıcı hesapları penceresi karşınıza geldiğinde, listeden herhangi bir resim seçebilirsiniz. İsterseniz de “Daha çok resme gözat” bağlantısını kullanarak, sabitdiskiniz üzerinde kendi resminizi bulup, bunu kullanıcı resmi olarak atayabilirsiniz. Bundan sona artık kullanıcı adınızın yanında kendi resminiz görüntülenecektir.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir