Yeni iPhone 5 bilmecesi...

Son sızıntı, iPhone 5'in kamerasının yerinin değiştiğini, yerine bunun geldiğini söylüyor! Ama...

Yeni iPhone 5 bilmecesi...

Beklenen iPhone'a ait olduğu iddia edilen son fotoğraflarda görünen çipin, bir NFC çipi olduğu iddia edildi. Kullanımı henüz yaygınlaşmamış olan Yakın Alan İletişimi çipi, iPhone 5'de bulunması beklenen özelliklerinden bir tanesi ve Apple'ın onu benimsemesi, bu durumu değiştirebilir.

iPhone 5'in bileşenlerinin birleştirilme aşamasına ait olduğu iddia edilen fotoğraflar, "meme_168" kullanıcı adına sahip bir Photobucket hesabında yayınlandı. Fotoğrafta iPhone 4'deki kameranın yerinin değiştiği ve biraz daha ortaya yaklaştığı, eski yerine ise NFC çipi olduğu düşünülen bir parçanın geldiği gözleniyor. Görünen bileşenin NFC çipi olduğunu gösteren bir işaret bulunmasa da, 5x5mm'lik boyutu bugünkü NFC çipleriyle eşleşiyor.

NFC, iPhone 5'de olacağına dair en çok dedikodusu yapılan özelliklerden. NFC, iOS 6'daki yeni Passbook uygulaması için mobil ödeme işlevi sunabilecek. Android ceplerin bazıları bugün halihazırda NFC çipiyle sunuluyor. Microsoft ise Windows Phone 8 ile beraber NFC desteği vermeye başlayacak.

Ancak önemli teknoloji kaynaklarından biri olan AnandTech, bu parçanın NFC çipi olmadığı konusunda iddialı. Onlara göre sızan görüntü, yeni in-cell ekranın bir parçası ve Apple, kamerayı, bu parçaya yer açabilmek için kaydırmış durumda.

Kısacası iPhone 5'te NFC olup olmayacağıi tüm sızıntılara ve dedikodulara rağmen hala kesinlik kazanmış değil. Ve büyük ihtimmale aradığımız cevabı, ancak, Apple yeni iPhone'unu tanıttığında bulabileceğiz...

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

kesinlikle bu zamana kadar çıkan iphone5 görsel söylentileri sahte. çin malı olduğu apaçık. bu kez apple herkesi ters köşeye yatıracak.

ilk yoruma katılıyorum sızan tasarımlar bence çok igrenç böyle bi tasarım çuvallamak demek

Çık artık dünyanın en iyi telefonu.

iPhone 4SS gelecek :D

iphone insanlara kullanım özgürlüğü vermedikçe bir süs eşyasından başka bir anlam ifade edemeyecek biz profesyoneller adına

@30 Ağu 2012 00:02 Hangi cihaz aldığın gibi özgürlük veriyor, androidi rootlar ve s-off larsın, windows'u custom roomlarsın, iphone'u jailbreaklersin. Bu şekilde cihazlara özgürlük kazandırırsın. Profesyoneller böyle yapar...

@30 Ağu 2012 00:02 profesyonel derken?....

muazzam ve tabi ki harikulade.....

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir