Yeni patent davası Apple'ı korkuttu

Patent davaları daha ne kadar garipleşebilir diyorsanız, Apple'a açılan bu davaya bir göz atın...

  • Ertuğrul Süngü
Apple'ın kulaklıkları tehlikede
Apple bir anda kulaklıksız kalabilir

İsmi pek bilinmese de birçok patenti kendi bünyesinde barından firmalardan biri, Apple'ı, kendilerine ait "takılabilir kulaklık modeli" patentini, kendilerinden hiçbir izin alınmadan kullandığı için üç milyon dolarlık tazminat istemiyle yargıya vermiş durumda.

Merkezi Amerika'nın Delaware eyaletinde bulunan "Intelligent Smart Phone Concepts" isimli firma, Kaliforniyalı telefon yapımcısı Apple'a karşı bu davayı açıncaya kadar birçok teknoloji sitesi tarafından adı sanı duyulmamış bir isimdi. ISPC ise Apple'ın tamamen kendi ellerinde bulunan hakları ihlal ettiğini ve özellikle "Kulaklık modellerinin kullanımı" patentinin kendileri için büyük önem taşıdığını dile getirmiş durumda. Davanın özeti ise, Apple kulaklıklarının, iPhone'lara takılış şeklinin patentinin çiğnenmiş olması. Yani patent davalarının ne kadar garip bir noktaya geldiğinin ispatlanmış olması...

Uzun bir yazı ile mahkemeye verdikleri açıklamada bahsi geçen patent, 2008 yılında Amerikan Patent Ofisi tarafından onaylanmış ve akabinde Varia Mobil'e verilmişti ki onlar da vakti zamanında benzeri bir sebepten ötürü Samsung ve RIM'i dava etmişlerdi. ISPC ise olayın tatlıya bağlanması için üç milyon dolarlık zarar hakkı parası talep ettiği davadan, şimdililik jüriden gelecek olan haberi bekliyor. Pek tabi bu dakikadan sonra yapılacak olan tüm satışların da durdurulması konusunda da bir hayli ısrarcı.

Bu tarzda patent sahibi olan ve vakti geldiği zaman mülki telif haklarının sahibi olduğunu iddia ederek ortaya çıkan firmalara sektörde "patent troll" deniliyor. Herhangi büyük bir beklentisi olmayan bu şirketlerin yegane amacı, dev firmalarda kendilerine yetecek kadar para koparabilmek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

o zaman apple "patent troll" un babası şu an normal kendi başlattı.kendi başında patlıyor bundan daha doğal bir sonuç olamaz. herhalde..

"Yani patent davalarının ne kadar garip bir noktaya geldiğinin ispatlanmış olması..." bu cümleyi anlayamadım, nesi garip bu patent davasının? Adamlar bizim ürünümüzü patenti bizde olmasına rağmen hiç bir kullanım izni olmadan kullanıyorlar, ben de dava açıyorum. Günümüz patent davaları bundan çok mu farklı? Apple çığırtkanlığı mı yapıyorsunuz siz??

Apple da Giant Troll oluyor o zaman...

Para koparabilmek mi ? İnsanlar bir tasarım yapsın, işçisine para ödesin, patent alsın patente para yatırsın ve sizin ağzınıza "para koparan" kişiler olarak yerleşsin öyle mi ?

nolmuş canım sanki biraz da onlar dişlesinler ,kocaman elma ye ye bitmez ... :)

ikiside Amerikan şirketi dava nasıl sonuçlanacak görecez hep apple mi açacak abuk sabuk patent davaları, il başlatan apple diğer firmalar onun yolunu izliyor patent davasında ürünleri donanım olarak zaten üretenler belli.

günümüzde standart olmuş şeyler üretimin önüne geçecek şekilde davalarla yeni ürünlerin önü kesilmemeli bataryaların patentlerini alında elektriksiz çalışan telefon bulsunlar o zaman

"Apple kulaklıklarının, iPhone'lara takılış şeklinin patenti"...

meraklanmayın epıl her türlü tokatlar....

hırsız Apple böyle yakalanır ve öpülürsün... beter ol Apple inşAllah tez zamanda batarsın...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play