YouTube HTML5'e adım atıyor!

YouTube, Flash'ın yanında HTML5'e de bir şans veriyor. İşte yeni oynatıcı...

  • Gökay Özbudak
HTML5 oynatıcılı videolar!
Google şans veriyor...

Google, YouTube üzerinden videoları HTML5 oynatıcıyla gösterme denemeleri yapıyor. Eğer sisteminizi HTML5 oynatıcı için ayarladıysanız ve varsayılan oynatıcınız Flash değilse YouTube'a girdiğinizde videoları HTML5 oynatıcı üzerinden izleyebilirsiniz.

Tabii ki bu her video için geçerli değil. Bu yeni kod, videoda reklam bulunuyorsa, görüntüyü HTML5 oynatıcıyla açmıyor. Google bu yeni kodu geçtiğimiz hafta bir blog yazısıyla açıkladı. Hala favori oynatıcısı Flash gibi görünen Google, HTML5 oynatıcının çalışabileceği tarayıcı sürümlerini de açıkladı; Firefox'un WebM formatıını destekleyen test sürümü, Opera, Google Chrome, Apple Safari 4.0 ya da daha yeni sürümleri ve Microsoft Internet Explorer 9 beta.

HTML5 oynatıcıyı kullanmak istiyorsanız buradan beta programına katılmalısınız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

flash ölüyor desenize şuna kısaca...

Katıldım beta programına, bakalım bi değişiklik var mı

Bu arada 22 Temmuz eçti hala FF 4 Beta 2 yok ortalıklarda ama 3.6.8 sürümü yayınlandı:) Komedi valla şu Mozilla :) Kafadan 2 ay sonraya tarih verseler yine tutmuyor verdikleri tarih

"Firefox Beta-2 yayınlandı". Bu siteden indirebilirsin "http://www.mozilla.com/en-US/firefox/beta/"

@infoman,

1- Youtube konusu altında Firefox'un işi ne?

2- Bu ne? http://www.chip.com.tr/forum/firefox-4-beta-2-hazir-indirin_t172397.html

ıyı hoşda bu html 5 youtube da kac zamandır var yeni bir olay değilki. sanki bu hafta acmış gibi vermişsiniz haberi

Yunan hatunu isimli güzel kardeşim Nicoll:
2 soruna 4 cevap

1- Konunun içinde "...Firefox'un WebM formatıını destekleyen test sürümü..." cümlesi geçiyor:) Yani doğal olarak tarayıcı ile alakalı bir mevzuda bir tarayıcının yorumunu yapmam çok doğal. Sanırım siz youtube a tarayıcıyla değil başka bir şey kullanarak giriyorsunuz:)

2- Ben mevzu bahis yorumumu 28-07-2010 12:19'da yapmışım, Mustafa@PC ise 28-07-2010 Saat 02:34'te yayınlamış, doğal olarak ben bilgisayar başına oturduğumda ilk başta ANASAYFAYA bakıyorum ve yorum yazıyorum. Yorumumdan önce güzel kardeşim Mustafa@PC nin açmış olduğu konuyu görmemem gayet normal. Benim Chipte en çok keyif aldığım sayfa ANASAYFA ve konuya yanıttan çok Yorumumun olmasından bunu anlayabilirsiniz:)

3- Ispatlayamayacağım için, Mozillayı en son ne zaman kontrol ettiğim hakkında tartışmayacağım ama Mustafa@PC'den 2-3 saat önce olduğunu bilmelisin:)

4- Her ne olursa olsun 22 Temmuzda 4.0 Beta 2 nin çıkacağını duyuran Mozilla, ürününü 28 Temmuz da yani bir hafta sonra çıkararak geçiktiği konusunda haklı duruma gelemez.

Fanatiklik her zaman haksız olacağın durumla karşılaşmaya sebep olur, öyleki mozillanın fanatikliğini yapmak sırat köprüsünde tadilat ve bakım yapmaya benzer.

Tekrar cevap yazmayı düşünürsen mesajımı en az 2 kere anlayarak okumanı tavsiye ederim.

Edipçiftçinin ağzıyla
Saygılarrrrrrrrrrrrrr

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play