YouTube'da korsan için inanılmaz taktik!

YouTube'un korsan içeriklerin önlenmesi için çok güvendiği Content ID sistemi, korsanların elinden kurtulamadı!

  • Cenk Atlı
YouTube'da korsan için inanılmaz taktik!

YouTube, özellikle Content ID adı verilen sistemi kullanmadan önce korsan içeriklerin çok daha rahat bir biçimde yayınlanabildiği bir platformdu. Video paylaşım platformu bu dönemde korsan içeriklerin kaldırılması için izleyicilerden ve genellikle de telif hakkı sahiplerinden gelen şikayetlere güveniyordu. Bu durumu büyük ölçüde değiştiren Content ID sayesinde platform üzerindeki korsan içerikler de oldukça azaldı.

Fakat korsan içerik yayıncıları bir şekilde bu sistemde de bazı açıklar bulmayı başarmış gibi görünüyorlar. Zira Thuy Pham adlı bir kullanıcı Content ID'yi 360 derece video özelliğinin bir parçası halinde filmler yükleyerek atlattı.

Bu yollar yüklenen filmlerin bir örneği, 2008 tarihli Disney Movie High School Musical 3'ün korsan paylaşımı oldu. 360 derecelik videonun üç tarafı bir, stüdyodaki dansçıları gösteren hareketsiz karelerden oluşuyor. Geriye kalan tek açıda da her ne kadar görüntü kalitesi biraz düşük olsa da filmin tamamı izlenebiliyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

binlerce sahte telif atıyor telif manyakları çoğu sahte uzaktan yakından alakası olmayan seslere müziklere görüntülere telif atıyorlar.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost