Inca IPS-500W incelemesi Inca IPS-500W: Gerçek güç

CHIP ONLINE Notu
68
  • Gerçek 500 Watt
  • ATX v2.0
  • Sessiz çalışma
Özetle

Yeni toplayacağı sisteme uygun fiyatına karşın kaliteli bileşenlere sahip ve gerçek güç sunan bir güç kaynağı arayanlar için uygun.

Kaliteli güç kaynağıyla Inca piyasaya rekabet getiriyor.

Pasifik bilgisayar tarafından test merkezimize gönderilen Inca'nın yeni güç kaynağı IPS-500W, sunduğu gerçek 500 Watt güç ve kaliteli bileşenleri ile piyasadaki rakiplerinden ayrılıyor. Üzerinde 14 cm geniş yapraklı ve şeffaf bir fan bulunan Inca yaptığımız testlerde gayet sessiz çalışması ile dikkat çekti. Fanın sessiz çalışmasındaki en büyük etken ise güç kaynağının çalışma esnasında fazla ısınmaması diyebiliriz. Inca'nın güç kaynağı ATX v2.0 standardı ile uyumlu geliyor ve 20 + 4 Pin ve 4 + 4 Pin CPU bağlantısı sayesinde son nesil Core i7 ve AM3 tabanlı sistemleri de destekliyor. Üründe yer alan bir adet 6 Pin PCI Express güç girişi ise yeni nesil orta sınıf ekran kartları için yeterli. Dört adet SATA güç bağlantısı ile gelen Inca, standart ve orta sınıf kullanıcıların ihtiyaçların rahatlıkla karşılayabiliyor. Son zamanlarda güç kaynaklarında görmeye alıştığımız modüler kablolar Inca'nın güç kaynağında mevcut değil. Buna karşın kabloların derli toplu olduğunu ve kasa içi hava sirkülasyonunu olumsuz yönde etkilemeyeceğini söyleyebiliriz. Son olarak IPS-500W'nun 0.6mm kalınlıkta çelik ile kaplı olduğunu belirtmekte fayda var.

Inca IPS-500W Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Inca IPS-500W
Ürün Türü Güç Kaynağı
CHIP Online Notu 68
Üretici Inca
Teknik Detaylar
Form faktör ATX
Maksimum güç 500 Watt
Fan 14cm
Bağlantılar 20 + 4 pin ATX, 4 x Sata, 8 pin CPU, 6 pin PCIe
Güç kablosu Var
Kaplama SECC 0.6 mm Metal

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Bu ürünün dolu paketini elime aldığımda dolu paketi bile 1 kg gelmiyor. Benim emektar FSP350, bundan neredeyse 3 kat daha ağır.

Tabi bu ağırlığı daPSU'nun içine kurşun dökerek veya taş koyarak sağlamıyorlar. Mosfetlerin yükünü karşılamak için daha geniş heatsinkler koyarak, daha yüksek sığalı kapasitörler koyarak sağlıyorlar.

Yani bu kuş kadar PSU nasıl gerçek 500watt olabiliyor orasını anlamadım.

Ya da FSP ve Tagan o zaman bizi kandırıyor.

Mosfetlerde ya da kapasitör teknolojilerinde bir değişim mi oldu da biz mi farkına varmadık ? Ve ne zamandan beri tantal (taş) kapasitörler, doğrultmaçlarda kullanılır hale geldi ?

Bunun da cevabı verilebilirse memnun oluruz, Zira No-Name PSU lar gibi kuş kadar ağırığı olan ve 500w gibi bir iddiası olan bir ürüne, 100 TL gibi bir ücret isteniyor.

Saygılarımla [acharad@gmail.com]

Verimlilik oranı ihmal edilmiş görünüyor. Artık bütün PSU lar bu özelliğini de öne çıkartarak ürünlerine müşteri arıyorlar. Yoksa verimlilikten yana fukara (!) olup İstanbul'da TEDAŞ ya da BEDAŞ'a mı çalışıyorlar.

inca'nın her türlü ürününden uzak durdum. hele hele psu yu asla inca seçimi yanına kullanmam.

Arkadaşlar yeni ve gelişen teknolojilerden dolayı artık inka ve diğerleri piyasada tutunabilmek için ürünlerini düzeltmek zorunda kaldıklarından olabilir belki eskiye göre düzgün işler çıkarıyor olabilirler . bence önyargılı olmayın (zaten herkez ön yargıdan kaybediyor) piyasaya yeni çıkan ürünleri savunmuyorum ama ilk önce mutlak kar yapmak için çıkanlar(kurulum maliyetlerini çıkarmaya çalışanlar) şimdi düzgün işler çıkarma safasına gelmişlerdir diye düşünüyorum tabi yanılıyorda olabilirim. nedeni chip testinde ürünün gerçek 500w oldugunu yazmışlar deneyen onlar sonuçta (bana göre Sony ilk çıktığında mükemmel ürünler üretiyorken şimdi bence berbat ürünler çıkarıyor buda müşterilerin aklında o malla ilgili ilk intiba (görüş) ile ilgili birşey sony hala bir çok kişi tarafından mükemmel zannediyor olabilir. bence değil cep telefonlarını örnek verirsek niye nokia,Lg yere düştügünde bir şey olmazken Sonyericson tel yere düştüğü ilk fırsatta bozuluyor ????
yani herkez zaman içinde değişebilir maliyetler düşer ,daha nitelikli elemanlar çalıştırılır ve sonuç olarak daha iyi mallar ortaya çıkabilir
bence denemek lazım 100tlye 500w mı olur demiş arkadaşlarım neden olmasın AMD 4çekirdekli işlemcilerini 300 tl ve altı fiyatlarla satıyorsa haydi haydi olur demekki etkin bir maliyet sistemi var İnkada ) bunda şaşıracak bir şey yok

Piyasada birkaç ürünü kullandıktan sonra almakta karar kıldığım bir ürün. Çünkü üstünde yazılanın değerini tamamiyle veriyor. Piyasada 500wat diye geçinip gerçekte 500 wat olmayan birçok ucuz ürün var, uzun bir araştırma ve kullanımdan sonra başarılı bir ürün olduğunu düşünüyorum.

3 seneye yakın kullanıyorum sorun filan çıkartmadı. Cidden gerçek 500 w psu dur. Ayrıca ağırlıkla alakası yoktur bu psu olayının

Sen de yorum yaz

Turhost