Oynat 10 milyon piksellik ekran ABD'de kurulan dev ekran sadece boyutuyla değil, sunduğu akıl almaz çözünürlükle de dikkat çekiyor.

10 milyon piksellik ekran

ABD'de kurulan dev ekran sadece boyutuyla değil, sunduğu akıl almaz çözünürlükle de dikkat çekiyor.

ABD'nin ünlü kablo sevis devi Comcast, Philadelphia'daki yeni merkezinde yer alan dev ekranıyla herkesi büyülüyor. Tam 10 milyon piksel çözünürlüğe sahip olan ekran, yaklaşık olarak 195 metrekarelik bir alan kaplıyor ve dört milimetrelik led'lerden oluşuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

süper ötesii ilk bakdığımda ordaki adamların gerçek olduğunu sandım sonradan dikkatli bakınca çözdüm çok gerçekçi bi görüntü way canına demekden öte bi kelime bulamıyorum

gelecegın sınema sıstemı dusunsenıze 3 d ile izliyecegız neden olmasın... HARİKA ötesı gercek den süper

bir gün bunu yapacaklarını biliyordum ^^

kaç ekran bu:D

mütiş bişe ;-)

4mm lik dev pixeller pekte etkileyici değil sanki!!!

o 10 milyon tane mega pikseli sayarakmı yapıyorlar acaba..... ya onlarda hakaten çalışıyolar tbrkler

@15 Ağu 2008 09:26 Gerçekten saydıklarını düşünmüyorsun değilmi :) :) :)

bence 4mmlik ledlerden yapılmış olması bile müthiş. zaten 195metrekarelik bir ekranı izlemek için ekrandan biraz uzakta durman gerekir ki o zaman sen her bir led in 4mm olduğunu farkedemezsin.

kaldı ki 195 metrekarelik bir ekranı 1mmlik ledlerden yapmaya kalkarsan o ekrana görüntü yollayabilmek için de bir süper bilgisayar kullanman gerekir. Çünkü o zaman ekran 97,5 milyon pixel olur ki o boyutta bir görüntüyü oluşturmak, ekrana yollamak, min 60Hz de tazelemek ve kontrol etmek biraz sıkar :)

pixel hesabı: her led 1mmkare yer kaplasa, iki led arasında da 1mmkare boşluk olsa 195metrekare/2mmkare = 97,5 milyon pixel)

her led i sayıyorlar mı diyen arkadaşım: evet sayıyorlar. sonucta bu ekranlar satır sütun tarama mantığına göre çalışıyor. dikeyde x tane yatayda y tane led diziyorlar sonuçta x*y= pixel sayısı oluyor.

pardon bunu nereye koycaz evde bi zahmet bunları koyucak evlerde yapıversinler bide bunlar çantaya sığsın da yanımızda taşıyalım yadakasaya koyalım çalınmasın die :)

Vaybe güzelmiş bi yerde görmüştüm adamlar cama birşey yapıştırmış ondan flim yayınlıyorlardı onun adı nedir ?

Sen de yorum yaz