Selim Öztürk

Facebook cinayeti

Facebook'taki profili ölüme götürdü..

Facebook… Günümüz internet dünyasını düşündüğümüzde sadece ülkemizden 3 milyona yakın kayıtlı kullanıcısı bulunan bu sosyal ağ platformu, artık ana haber bültenlerinde dahi karşımıza çıkmaya başladı. Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz günlerde lise öğrencisi Esra Celepkulu, bir aşk cinayetine kurban gitti ve asansörde bıçaklanarak hayatını kaybetti. Haberlere 'aşk cinayeti' şeklinde yansıyan olayın aslında gizli bir ayrıntısı vardı: Facebook!

Peşini uzun bir süredir bırakmayan ve genç kızı rahatsız eden katil, genç kızın ikamet ettiği adresi bulmak için özellikle son haftalarda büyük uğraş veriyordu. Normal yollardan Esra'nın adresini bulamayan katil de en sonunda onu Facebook'ta aramaya karar verdi ve buldu da! Genç kızın buradaki en büyük hatası, açık adresinden oturduğu apartmanın kapı görevlisinin hangi günler izinli olduğuna kadar kendisiyle ilgili fazlasıyla ayrıntılı olan bu gibi bilgileri profil sayfasında paylaşması oldu. Zaten cinayet de kapı görevlisinin izinli olduğu gün işlenmişti. Oysa Esra, Facebook'ta kendisiyle ilgili bu kadar ayrıntılı bilgiyi vermeseydi, belki de bugün aramızda olacaktı, kim bilir?

Böylesi bir olayı köşeme taşımamın en büyük nedeni, Facebook'un bir insan hayatını nasıl etkileyebildiğini gözler önüne sermekti. Şüphesiz bundan, kendisiyle ilgili en detaylı bilgileri profilinde paylaşan kullanıcıların hayatı illaki tehlikededir şeklinde bir anlam çıkaramayız. Ancak her açıdan güvenliğimiz için, Facebook ve benzeri platformlarda kendimizle ilgili fazla bilgi vermekten kaçınmakta fayda var.

Her ne kadar Facebook, böylesi bir olaya aracılık etmiş olsa da, Facebook'un bugün için suçluların yakalanmasında dahi kullanıldığını bilmelisiniz. Örneğin geçtiğimiz günlerde yayınladığımız bir haberde, ABD polisinin Facebook'u kullanarak üç holiganı yakaladığını sizlere duyurmuştuk.

Sonuç olarak tüm temennimiz, bu gibi acı olayların bir daha yaşanmaması ve ana babaların böylesi bir evlat acısı çekmemeleri.

www.twitter.com/selimozturk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

İnsanlar her an her dakika bu siteye giriyorlar ve tanıdık tanımadık herkesle arkadaş oluyorlar. Siteyi amacının dışına çıkarıyorlar....

Allah beyin vermiş kullanasın diye herşeyini yazmak senin neyine?

Bu çocuğun birinin kendini Pokemon gibi hissedip balkondan atlaması gibi. O zaman Pokemon'u kaldırmışlardı yayından. Facebook'u da kapatmayalar. Bu arada hayırlı olsun editörlüğünüz Selim Bey.

Zavallı bu insanlar,bu tip sitelerde değil sorun!Sorun onu kullanamayıp,kendi başına dert açanlarda!

Burada bir insan bıçaklanıyor saatlerce asansörde kalıyor kan kaybından ölüyor. Ve sizin yaptığınız yorumlara bakın. Allah da size biraz terbiye versin!!!

Facebook kulanıcıları herşeye dikat etmek zorunda böyle büyük protallarda fazla afişe olmamak gerekir

Balkan Medya

Garip. bir insan kapıcısının izin gününü neden yazar ki ? kapıcısından ona ne saçma değilmi bence çok saçma facebook çok güzel bir sosyal paylaşım sitesi burda facebook'un hiç bir suçu yok suç kızda neden kapıcısının izin gününü yazar bir insan ?ev adresini açık bir şekilde neden verir ki ? kızda resmen gelin başıma iş açın demiş kimse kusura bakmasın

aptallığının kurbanı olmuş...

olumsuz yorum yapıp kızı suclu bulanlar . emin olun o kız siz ve sizin gibilerden 10 kat daha mert daha cesur daha dürüstmüş . sizin yaptıgınız nasrettin hocanın hikayesine benzer . hocanın eşegini ahırdan calmışlar duyan herkes toplanmış nasrettin hocanın ahırının önünde hoca o önlemi aldınmı yok bu önlemi aldıınmı yok . oradakiler o zaman sen suclusun calarlar tabi demisler nasrettin hocada "HIRSIZIN HİÇ Mİ SUÇU YOK !!!".....

Sen de yorum yaz

Takip Edin

 

Kategoriler

Turhost