Zeynel Öztürk

Yapay zeka insanı geçmeyecek

Birisi şu yapay zekaya hayat üflese?

Facebook'un "yapay zeka kontrolden çıktı, Facebook onu kapattı" söylentilerinin asılsız çıkmasının ardından sanırım yeni olmayan bir şeyi söylemenin zamanı geldi: Yapay zeka, hiçbir zaman insandan daha akıllı olmayacak.

Yapay zekanın kendi kendine gelişen, büyüyen, akıllanan bir şey olduğuna dair bir algı var. Bugün yapay zekanın kendi kendini geliştirmesi için bolca işlem gücü var ve bu, en azından şu an, büyük bir ölçekte gerçekleşmiyor.

İnsanoğlu, ortaya kendinden daha güçlü şeylerin çıkma olasılığına heyecanla, belki korkuyla baktığı gibi, böyle düşünmeyi de sanırım seviyor. Hemen karşı çıkmayın. Basit bir akıl yürütelim. "Zeka" dediğimiz şey eğer aynı anda yapabildiğimiz işlem sayısı ise, aynı anda bir iki şeyi yapabildiğinizi düşünürsek, evinizdeki birkaç senelik bilgisayar bile sizden milyonlarca kat daha zeki.

Bu durumda bir süper bilgisayar, bir insana kıyasla katrilyonlarca kez zeki. Yapay zeka veya makine öğrenimi uzmanı değilim. Ama bugün yapay zekaya yönelik yazılımların artık sadece kaba işlem kuvvetiyle değil, öğrenme özelliklerine sahip olduğunu biliyorum. Ama kaçırdığımız, açıklaması zor bir şey var.

İnsanın davranışlarının neye dayandığını henüz yüzde 100 çözmüş değiliz. Çok kısaca söylemek gerekirse insan, bilgisayarlardaki gibi hesaplamalarla çalışmaz. Ve bugün bilim eğer her şeyi açıklamış olsaydı, yapay zeka bambaşka bir yere gelebilirdi; ancak belki de hiçbir zaman bilemeyeceğimiz şeyler var. Bunun yanında yapay zekanın insan beynine kıyasla henüz çok verimsiz olduğu, kıyasla rahatlıkla söylenebilir.

Biz, yapay zeka ve makine öğrenimi ile bize benzeyen, öğrenen, öğrenmemizi taklit eden, bir şey yapmaya çalışıyoruz. Halbuki bizler doğduk, doğduktan sonra insanlar tarafından yoğurulup insan şeklini almadık. Bu şekilde yola çıkılarak yapacağımız şey, en iyi "çok iyi bir taklit" olacaktır...

Karşı çıkanların seslerini duyar gibiyim. Size bilgisayarların nasıl çalıştığını tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ediyorum. Kod yazarken kafanızda tanımlamadığınız, mantığını kurmadığınız şeyin kodunu yazamazsınız. Hislerinizle kod yazamazsınız, her hissiniz koda da dönüşmez. Biz insanoğlu olarak kendimizi tam olarak tanımlamış değiliz.

Gelecekte bir gün birçok şeyi yapay zekaya teslim edebiliriz. Yapay zeka kontrolden çıkmaz da demiyorum - bu nasıl programlandığına bağlı. Bizi yok etmeyi öğrenemez de demiyorum, çoğu zaman yok etmek kolay, yapmak zahmetli, zor. Bir şeyin kontrolden çıkması ve ortalığa zarar vermesi, sizden akıllı olduğu anlamına gelmiyor olsa gerek... Yapay zeka şimdiye göre daha akıllıca tahminler yapmayacak, bizi çok iyi taklit etmeyecek de demiyorum. Ancak dizilerde izlediğiniz gibi geleceği bilmesini beklemeyin.

Belki yakın bir gelecekte her yanımız yapay zekayla dolacak. Ancak bir süre bu yapay zekadan garip tahminleri yüzünden nefret edeceğiz, belki bir süre sonra her hareketimizin izlenmesine alışıp, ona ayak uyduracağız. Ama "yapay zeka insanları ele geçirdi" gibi cümleleri, ya bizlerin ilgisini çekmek üzere hazırlanan ya da kasıtlı olarak "kapatma düğmesi" eklenmemiş, bizden akıllı olmayan yapay zekalar yüzünden duyacağız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Bence yanlış düşünüyorsunuz. Evet , yapay zeka şu anda emekleme aşamasında sayılabilir. Bir zamanlar sesten metine dönüşüm sağlayan voice recognition için de benzer durumlar söz konusuydu ama günümüzde google translate'in geldiği noktayı hepimiz görüyoruz. Daha şimdiden kendi aralarında iletişim dili geliştirebilen yapay zeka bot'ları gelecekte, insan zaafiyetlerine sahip olmadığı için, kendi marjinal faydalarını matematiksel olarak hesaplayarak kollektif çalışma eğilimi gösterebilirler.

"marjinal faydalar" ve "kollektif çalışma eğilimi" bir yapay zekayı gerçek insan haline getirecek ve hatta bizi geçirecek diyorsunuz. Bunlar senelerdir olan şeyler ama yine de teşekkürler yorumunuz için

bize imkan yerilmiyor

Eğer bir yapay zekaya öğrenme becerisi verirsek bu vakitte bizim yapabileceğimiz çok şey onların lehine geçer diye düşünüyorum tabi bunun olması zaman ister ve bu öğrenme kabiliyetinin gidişatına göre bir karar vermeyiz "neyi öğrendi?" "neyi öğrenmedi?" sorularının cevabını bilemeyeceğimiz için her türlü şeyler olur fakat bu beceriye ne zaman gelebilirler bunu düşünemiyorum. Tek derdim gerçekten öğrenmeye yeteneğini öğrenebilecekler mi öğrenirlerse sıkıntı çıkar gibime geliyor.

@16 Ağustos 2017 15:25 Öğrenmek ne demek? Gerçekten beynimizle mi öğreniriz? Eğer cevap evet ise, şu anki bilgisayarların kaydettikleri şeyi öğrenmediğine nasıl hüküm verebiliriz?

yapay zeka adı üstünde yapılmış , ama dediğiniz gibi ya yapan yanlış programlamışsa o zaman machine vs mankind de kazananı belli olmayan savaşlar çıkabilir.

@18 Ağustos 2017 13:13 savaşlar çıkabilir veya çıkmayabilir, orası ayrı bir konu :)

Bilişim dünyasında iseniz gördükleriniz sadece buz dağının üstüdür bunun birde altı var birileri yapay zeka konusunda yeni bir algoritma oluşturuyor programı yapıp bitiriyorlar sonra bak biz bunu kullandık diyorlar öyle haberiniz oluyor.Kim kaynak kod verir :D yapay zekada yeni gelindiğini sandığınız şeyler çoktan teneke oldu bile.Bir diğer şey de bir şeyler programlandıkça hadi bunu da yapsın demek saçmalık.Buzdağının görünen yüzüyle bile sadece bunuda yapsın dediğiniz bir tek duygular kaldı.

@White-Fox Zaten anlatmak istenilen geriye duyguların kalacağıydı.

Zeynel bey, öncelikle makalede bahsini ettiğiniz gibi kısaca değinmek gerekirse insan randomize bir varlık makinalar gibi 0 ve 1 lerle rasyonel hareket eden bir setup değil. Ancak şu cümlenize değinmeden geçemeyeceğim: "Halbuki bizler doğduk, doğduktan sonra insanlar tarafından yoğurulup insan şeklini almadık." Fizyolojik olarak ifade edildeyse elbette söylevde bir yanlış yok; ancak sosyo-kültürel anlamda her birimiz birbirimizi yoğuruyoruz. Her birimiz birbirimizin bir parça kopyasıyız.

@30 Ağustos 2017 03:19 Burada bahsedilen insan olarak doğan, gelişebilen, potansiyeli bulunan "öz" idi. Bunu açıklamanın ise kolay bir yolu bulunmuyor.

Sen de yorum yaz

Takip Edin