Çarpı işareti nasıl yapılır? (×) Klavyede çarpı işareti yapılışı

Çarpı işareti nasıl yapılır? Klavyede çarpı işareti (x) yapılışı çok kolay. Adım adım çarpı işaretinin yapılışını anlattık. Klavyenizde çarpı tuşu çalışmıyorsa, farklı bir şekilde de yapabilirsiniz. İşte detaylar...

Çarpı işareti nasıl yapılır? (×)

Çarpı işareti nasıl yapılır? Klavyede çarpı işareti (×) yapılışını araştırıyorsanız, farklı yollarla nasıl yapılabileceğini anlattık.

Çarpı İşareti Nedir? (×)

Günlük hayatta ve iş dünyasında matematik terimleri ve sembollerine sıklıkla yer verilir. Kullanılan semboller ile kısa ve net bir şekilde çeşitli anlamlar ve mesajlar iletilir. Onay bildirme, olumsuzluk ifadesi ve işaretlemek için matematik sembolleri kullanılır. Genel olarak olumsuzluk bildirme olarak kullanılan çarpı işareti, X harfine benzerdir.

Hayır ve yanlış gibi olumsuz durumları belirtmek için kısaca çarpı işareti kullanılır. Ayrıca, işaret yalnızca olumsuz durumlar için değil onay vermek içinde belirli durumlarda kullanılır. Örneğin, oy pusulasında seçimi belirtmek için X işareti kullanılır. Küçük x harfine benzer ifade matematik alanında çarpma işlemlerini belirtir. Bu işaret kullanılarak iki sayının birbiri ile çarpılması gerektiği mesajı verilir.

Çarpma ifadesi ilk olarak 1631 tarihinde William Oughtred tarafından kullanıldı. Uzun yıllardır kullanılan bu sembol, farklı alanlarda çeşitli anlamları ifade etmek için kullanılmaya devam eder.

Çarpı İşareti Nasıl Yapılır? (×)

klavyede x işareti

Bilgisayar üzerinde gerekli tuş kombinasyonlarını kullanarak pratik bir şekilde çarpı işareti yapabilirsiniz. X harfine benzer olan bu ifadenin yazımı için çarpma sembolünün bulunduğu tuşlar kullanılır.

Harf olan tuş kullanıldığında X harfi yazıldığı için istenilen bilgisayar komutu verilmez. Klavye üzerinde bulunan yıldız tuşu, hesap makinesi programlarında çarpma komutu verir.

Ancak ofis dosyalarında çarpı işaretini oluşturmak için birden fazla tuş kombinasyonlarına ihtiyaç duyulur.

Bilgisayarda Çarpı İşareti

Bilgisayar klavyesi ile (×) ifadesini yazabilmek için Alt tuşu ve Num Lock rakamlarından oluşan kombinasyon kullanılır.

Alt Option tuşuna basarken aynı zamanda Num Lock rakamlarında 232 tuşlarına basmak yeterli olur.

çarpı işareti

Ayrıca, çarpı işaretini oluşturmak için farklı tuş kombinasyonları kullanılabilir. Çarpma işaretinin diğer bir alternatifi ise Alt Option tuşu ile birlikte sağ tuş rakamlarından 0215 rakamlarına basmaktır.

çarpı işareti

İki farklı yöntemden birini kullanarak bilgisayarda çarpı işaretini kolayca yapabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları