ABD'de korsan Windows komedisi!

Asıl korsan, insanları korsan yazılım ve filmler konusunda adeta tehdit edenler çıktı!

  • Cem Şancı
ABD'de korsan Windows komedisi!

Korsan yazılım dağıttığı gerekçesiyle Torrent sitelerinin sahiplerinin evlerine Black Hawk Down 2 filmini çekiyormuş gibi helikopterle müfreze müfreze Navy Seals komandoları indirerek baskın yapan ABD'nin kamu kurumlarında ardı ardına korsan yazılımlar çıkmaya devam ediyor. Şimdi de bir ordu karargahında korsan Windows kullanıldığı ortaya çıktı.

Bir ABD askerinin Torrent Freak sitesine gönderdiği fotoğrafta, ABD ordusunun Katar'daki üslerden birindeki bilgisayarda Windows'un yasa dışı bir kopasının kurulu olduğu öne sürülüyor.

ABD ordusu bir hafta önce de, ordunun lojistik ihtiyaçları için kullanılan ticari bir lojistik yazılımının yasa dışı kopya olduğunun anlaşılması üzerine yazılımın sahibi olan şirkete 50 milyon dolar tazminat ödemek zorunda kalmıştı. Şirketin mahkemeye gitmesi halinde ise alacağı tazminatın 250 milyon dolar civarında olacağı düşünülüyordu. Ancak şirket ABD ordusu ile gelecekte de iş yapabilmek için mahkeme yolunu tercih etmekten vazgeçerek daha düşük bir rakamda anlaşmaya razı olmuştu.

Katar'daki ordu eğitim merkezinde kurulu 18 bilgisayarın da yasa dışı Windows kopyasıyla çalıştığı öne sürülürken, ordunun sadece Katar'da değil, pek çok karargahında da yasadışı Windows kopyalarının kullanıldığı iddia ediliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Bulutun da açıkçası artık tutacağını sanmıyorum. Birgün gelecek her akıllı evin bir server'ı olacaktır. İşletim sistemi dahil, tüm yazılımlarınızı uzaktan kullanabileceksiniz. Ayrıca bu serverlar depolama, mail, hosting, yayın gibi tüm işlerinizi de halledecektir. Her eve bir server! Güvenliğini ve konforunu düşünenler için. Welcome, Smart Home Servers!.. <Cleverman>

@cleverman Bu işlemi çok daha önceden yapmış biri olarak günaydın derim ;{) Bilge Baykuş / Wise Owl

@cleverman Bulut sistemi, gelecek için tercih edilmeyecek, mecbur edilecek. Pek farkında değilsiniz ama ortam eskisinden çok daha güvensiz. İllegal kuruluşlardan tutunda legal kuruluşlara kadar herkes izleme yapıyor. Önümüzdeki 20 yıl içinde bu iş çok daha fazla ciddileşecek.

hiç şaşırmadım,

Bide utanma'dan dizimag.com;sitesini kapattırırlar büyük holywood ve warner bros amcalarımız:))) ne oldu.....

Eeee, ne yapalım şimdi gidipte genuine mi hediye edelim???

Linux Linux Linux...

@viole GİDİN LİNUX FANLARI!!!

Ne linuxu ya siz ne saçmalıyorsunuz

Linux diyenleri eksileyen cahiller yakında kullanılacak pencere kalmıyacak o zaman ne yapacaksınız?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play