Açık yazılımlı, Android'li konsol geliyor!

PlayStation veya Xbox'ı gözüne kestiren yeni konsolun en büyük farkı: "Açık" olması!

  • Gökay Özbudak
Android televizyonlara geliyor!
Android sürekli güncellenecek...

Envizion isimli bir şirket Android işletim sistemini kullanan ve televizyonlara bağlanan yeni cihazını tanıttı. 1.2 GHz Samsung çip ve 512 MB DDR 2 hafızası olan cihaz, akıllara hemen yine Android işletim sistemi kullanan Google TV'yi getirse de aslında daha farklı.

Cihazın adı Evo 2, ancak Evo 4G akıllı telefonlarla da cihazın bir bağlantısı bulunmuyor. Televizyonunuza bağlayabileceğiniz kutu şeklindeki cihazla video oyunları da oynayabiliyorsunuz. Konsol özellikleri de olan bu cihaz hakkında Envizion CEO'su Derrick Samuels şunları söylüyor; "Evo 2 açık bir konsol ve kullanıcılar cihazın herhangi bir parçasını değiştirebilirler."

Bu sıralar kapalığıyla tartışılan ve yine bu nedenle hacker'ların hedefi haline gelen Playstation 3'ün karşısında farklı duruşuyla şimdiden birçok kullanıcının dikkatini çeken Evo 2, Android 2.2 işletim sistemini kullanıyor. Ancak Android 2.2'nin de zamanla güncellenmesi bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

linux için adam akıllı grafik kütüphaneleri yok, kontrolcülerde cabası.
opengl in, direct x karşısında eridiğini de hesaba katarsak...

Saçmalık! Madem herhangibir parçasını değiştirebiliyorum, aldığım oyunun sistemimde çalışacağını nasıl anlayabilirim? Oyun konsollarının en büyük rahatlığı olan "Bu oyunu kaldırır mı?" derdi olmadan oyun alacaksam bunun PC den farkı ne. Joystick i PC'ye de bağlarım.

Playstation'ın temel yazılımının Linux'u baz aldığı düşünülürse, linux için grafik işlemenin bir problem olacağını söylemek biraz yanlı bakmak oluyor sanki.

Grafik gücü ne durumda,bir konsolun en önemli özelliği grafik gücü olsa gerek..

her şey tamamda unix kerneli olan bir cihazın ps3 le xbox360 ile baş etmesi kısa vade de bana biraz zor geliyor.

Aslında gereken destek verilirse PS nin yerini Alabilir. Beni şimdiden heycanlandırmayı başardı.

taklit edelicek bir fikire benziyor yakında open PS duyarsak şaşırmayalım:D

android 2.2'nin grafik kütüphaneleri ile ancak wii'ye rakip olabilir. ancak honeycombda durum farklı. ciddi güçte grafik kütüphaneleri var. ancak cihazın minik grafik işlemcisi buna izin vermez. en az tegra kullanması gerekirdi.

sonuçta wii'ye rakip olabilir ancak

konsol derken neye göre konsol yani tv ye monitöre bağlanıp oyun oynanabilen her alete konsol diyosak tamam konsol ama bana sorarsanız xbox ve ps yanında atari gibi kalır bu ama herşey grafik demek değil word of goo, angry birds gibi eğlenceli oyunları olursa bence alınabilir bi cihaz olabilir günümüzde 2D eğlenceli basit oyunlar bulmak çok zor her zaman 3D ciddi anlamda zor oyun oynamak istemez çoğu insan...

Eee parasız mı olacak bu iş ?

açık kaynak el konsolu zaten mevcut.
ama hiç satmıyor
bunun kaderide pek farklı olmaz

google yapıyorsa bir bildikleri vardır.androidi yaptıktan 3 sene sonra akıllı telefonların çoğunda görmeye başladık.diğerlerini geride bırakacak diyorlar ki doğrudur.yeterli kaynak olduktan sonra yapılmayacak şeyler yoktur ki google da o kaynak bulunmakta.

android zaten sanal makine üzerinde çalışıyor kasım kasım kasılıyor, performans olarak bişey getirmeyeceği belli, angrybirds , farmville oynatır anca, açık kaynak desteği görürse wii'ye rakip olabilir

Sen de yorum yaz