Alan adını güncellemeyi unutmak çok riskli

Eğer domain adınızı güncellemeyi unutursanız, başınıza neler neler geliyor. Okuyun, öğrenin...

Alan adı güncellemesi unutulduğunda...
Alan adınızı yanlışlıkla kaybetmenin bedeli çok ağır olabilir.

.com uzantılı domain'lerin, hele hele bir de sık sık kullanılan sözcüklerden veya direkt olarak firma isimlerinden oluşuyorsa dünya üzerinde domain ticareti yapan bir çok şirketin izlemesi altında olduğunu unutmayın. Geçtiğimiz günlerde popüler bir domain adının sahibinin başına gelenler oldukça ibret verici ve tüm Internet kullanıcılarının mutlaka aklında bulunması gereken bilgiler içeriyor.

Söz konusu domain (bilgisi bizde saklı) bir kişinin üzerine kayıtlı. Bilindiği üzere domain adı kayıtları belli aralıklarla güncelleniyor, ücreti mukabilinde. Bir domain adını sonsuza kadar kayıt altına almak mümkün değil.

Bu yüzden güncelleme zamanı geldiğinde domain'in satın alındığı kurum ilgili kullanıcıya mesaj atarak gerekli güncellemeyi yapması için uyarıyor. Genelde güncellemeler yıllık veya iki yıllık yapıldığından domain güncelleme tarihlerinin unutulması çok mümkün.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Bu isin en kolay yonu DNS kaydini ve hostingi ayni firma ile yapin. Mumkunse kendi sehrinizde bulunan bir firma olsun. Bu durumda firmanin size ulasmasi kolay olacaktir. Referanslari iyi olan bir firma bu konuda cok dikkatli davranir. Ticari islemlerinizi iceren siteleri sahsen tanimadiginiz firmalar ile yapmaktansa bu tur bir onlem daha guvenilir olacaktir.

Bu konu neden haftanın en çok okunan haberi oldu anlayamıyorum ??

ismi sizde saklı domain yenibiris.com olmasın?

Artık otomatik ödeme dye bir şey var. Kayıt yaptırdığınız firmaya otomatik olarak ödeme talimatı veriyorsunuz o zamanı geldiğinde yeniliyor. Bu kadar basit...

yıllık domain güncelleme ücreti ne kadar acaba com la biten bir sitenini

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir