Alan adını güncellemeyi unutmak çok riskli

Eğer domain adınızı güncellemeyi unutursanız, başınıza neler neler geliyor. Okuyun, öğrenin...

Alan adı güncellemesi unutulduğunda...
Alan adınızı yanlışlıkla kaybetmenin bedeli çok ağır olabilir.

.com uzantılı domain'lerin, hele hele bir de sık sık kullanılan sözcüklerden veya direkt olarak firma isimlerinden oluşuyorsa dünya üzerinde domain ticareti yapan bir çok şirketin izlemesi altında olduğunu unutmayın. Geçtiğimiz günlerde popüler bir domain adının sahibinin başına gelenler oldukça ibret verici ve tüm Internet kullanıcılarının mutlaka aklında bulunması gereken bilgiler içeriyor.

Söz konusu domain (bilgisi bizde saklı) bir kişinin üzerine kayıtlı. Bilindiği üzere domain adı kayıtları belli aralıklarla güncelleniyor, ücreti mukabilinde. Bir domain adını sonsuza kadar kayıt altına almak mümkün değil.

Bu yüzden güncelleme zamanı geldiğinde domain'in satın alındığı kurum ilgili kullanıcıya mesaj atarak gerekli güncellemeyi yapması için uyarıyor. Genelde güncellemeler yıllık veya iki yıllık yapıldığından domain güncelleme tarihlerinin unutulması çok mümkün.

Güncelleme unutulursa

Uyarı mesajları okunmayıp alan adı güncellemesi unutulabiliyor.

Burada problem, özellikle eğer domain adı yurt dışından satın alınırsa ortaya çıkıyor. Çünkü uyarı sadece e-posta üzerinden geliyor. Ve domain kaydında eğer artık kullanılmayan bir e-posta varsa, bu uyarılar ilgili kullanıcıya ulaşmadan yok olup gidiyor. Maksimum uyarı gönderi sayısı 8. Haberimizdeki kullanıcı aynen bu şekilde, kullanmadığı bir e-posta adresine gelen uyarıları okumamış ve alan adını güncellemeyi unutmuş durumda.

Uyarı mesajları alınmadığı ve domain güncellenmesi yapılmadığı takdirde, alan adı kayıtçı şirket tarafından "redemption period" (telafi süresi) adı verilen bir konuma alınıyor. Bu konumda iki ay bekletiliyor, ancak bu esnada siteye erişim kesiliyor.

Kullanıcı bunu fark edip kayıtçı şirkete başvurup alan adını yenilemek istediğinde telafi süresi konumuna geçildiğinden alan adının tekrar açılabilmesi için 150 dolar civarında bir ödeme talep ediliyor.

Rehin parası ödenmezse?

Alan adınızı geri almak için 150 dolar ödemeye hazırlıklı olun.

Telafi süresi yaklaşık iki ay. Firma (ya da kişi) bir nevi bir rehinden kurtarma parası olan bu maliyeti ödememek ve beklemeyi tercih edip telafi süresi sonunda normal fiyattan (yaklaşık 10 dolar) kayıt etmeyi tercih ederse oldukça ilginç bir süreç başlıyor.

Çünkü bu tür beklemede olan alan adları anında Internet'te alan adı ticaretini iş edinmiş firmaların bilgisine gidiyor ve onlar da alan adlarını gözlemeye başlıyorlar. Ve genelde her zaman kullanıcıdan önce davranıp alan adını kendi üstlerine kayıt ediyorlar.

Alan adı konusunda herhangi bir hak talep edemiyorsunuz.

Maceranın sonunda ne oluyor?

Alan adı ticareti ile uğraşıp bu alan adını kendi üstüne kayıt eden firmadan alan adını talep ettiğinizde, firma size alan adının açık artırmaya çıkarıldığını bildiriyor ve alan adını açık artırmaya sunuyor.

Bu aşamada yine sancılı bir süreç başlıyor. Eğer kişisel bir web sitesi ise genelde çok fazla bir artış olmuyor. Ancak bir firma adı veya sık kullanılan bir terim ise açık artırmaya başka şirketler de dahil oluyor ve 150 dolar telafi bedelini ödemeyip beklemeyi tercih eden kullanıcının karşısına zaman zaman korkunç faturalar çıkabiliyor!

Kendinizi korumak için yapılması gereken

Alan adınızı korumak için uzun soluklu kayıt en pratik yöntem

Bu tür bir sürprizle karşılaşmamak için öncelikle alan adını uzun süreli kaydettirmek şart.

İkinci ve belki en az birinci kadar önemli olarak da, alan adını kaydettirdiğiniz firmaya iletişim adresi olarak hiçbir zaman kapanmayacak, veya kapanma olasılığı en düşük olan e-posta adresini vermelisiniz.

Ve bir not daha, eğer bir e-posta adresinizi kapatıyorsanız, ona bağlı olan servislerle de bağınızı koparmakta olduğunuzu unutmamalısınız!

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Bu isin en kolay yonu DNS kaydini ve hostingi ayni firma ile yapin. Mumkunse kendi sehrinizde bulunan bir firma olsun. Bu durumda firmanin size ulasmasi kolay olacaktir. Referanslari iyi olan bir firma bu konuda cok dikkatli davranir. Ticari islemlerinizi iceren siteleri sahsen tanimadiginiz firmalar ile yapmaktansa bu tur bir onlem daha guvenilir olacaktir.

Bu konu neden haftanın en çok okunan haberi oldu anlayamıyorum ??

ismi sizde saklı domain yenibiris.com olmasın?

Artık otomatik ödeme dye bir şey var. Kayıt yaptırdığınız firmaya otomatik olarak ödeme talimatı veriyorsunuz o zamanı geldiğinde yeniliyor. Bu kadar basit...

yıllık domain güncelleme ücreti ne kadar acaba com la biten bir sitenini

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir