Alarm: Dosyalar Silindi

Kaybettiğinizi veya sildiğinizi düşündüğünüz ya da parolasını unuttuğunuz dosyalarınızı bulabilir, hatta bozulmuş dosyalarınızı yeniden kullanabilirsiniz. CHIP, kaybolan verilerinizi kurtarmak için yapmanız gerekenleri anlatıyor.

Alarm: Dosyalar Silindi (Sayfa 2)

6 Güvenlik kopyaları ile zahmetsiz çalışma
Office 97/2000

Biraz önce anlatılan manuel yeniden oluşturma yöntemini kullanmak istemeyenler, Word’ün özel bir güvenlik kopyası oluşturmasını sağlayabilirler. Bunun için Araçlar menüsündeki Seçenekler komutunu çalıştırın ve ekrana gelen pencere üzerindeki Kaydetme kartını aktif hale getirin. Kaydetme Seçenekleri altında bulunan “Her zaman yedekle” seçeneğini işaretleyin ve yaptığınız değişikliği Tamam düğmesine tıklayarak onaylayın. Bu fonksiyon sayesinde Word, oluşturulan her yeni dokümanın bir kopyasını oluşturur ve bunu orijinali ile aynı klasör içerisinde saklar. Söz konusu kopyalarda daha rahat fark edilebilmeleri için “.wbk” dosya uzantısı kullanılır. Örneğin, “Mektup.doc” dosyasının kopyası “Yedek Mektup.wbk” olarak isimlendirilir.

7 Outlook’ta (Express) silinen iletiyi kurtarmak
Office 97/2000

Outlook ve Outlook Express programları, Windows işletim sistemine benzer şekilde, silinen iletilerin geçici olarak saklandıkları özel geri dönüşüm kutularına sahiptirler. Bu güvenlik mekanizması da, yanlışlıkla silinen ileti ve kişisel nesnelerin sorunsuz bir şekilde kurtarılmasını sağlar. Silinen iletilerin konularının program ana penceresinde görüntülenebilmesi için, sol taraftaki klasör listesinde bulunan Silinmiş Öğeler üzerine tıklayın. Artık bir veya daha fazla iletiyi kurtarmak için, iki farklı yöntemden faydalanabilirsiniz. Farenin sağ düğmesini kullanarak, istediğiniz iletinin konu satırına tıklayın ve ekrana gelen nesne menüsündeki Klasöre Taşı komutunu çalıştırın. Daha sonra iletinin taşınmasını istediğiniz klasörü, örneğin Gelen Kutusu, seçin ve Tamam düğmesine tıklayın. Ancak Sürükle&Bırak yöntemini kullanarak bu işlemi daha hızlı bir şekilde yerine getirebilirsiniz: Bunun için kurtarmak istediğiniz iletiyi, farenin sol düğmesini basılı tutarak, Silinmiş Öğeler penceresinden hedef klasöre taşıyın.

8 Şifre korumalı Office dosyalarını açmak
Office 2000

Her bir Office uygulaması, dosyalarını çeşitli güvenlik nedenleriyle diğer bilgisayar kullanıcılarından korumak için yazma ve okuma işlemlerini şifre korumalı hale getirmek isteyen kullanıcılar için gerekli fonksiyonları sunuyorlar. Bu sayede söz konusu dokümanların uygun program ile açılabilmesi için, doğru şifrenin girilmesi gerekiyor. Eğer bu parolayı unutacak olursanız, dosya üzerinde daha fazla çalışmanız maalesef mümkün olmayacaktır. Ancak bu, gerçeğin sadece yarısı, çünkü Amerikalı firma Elcomsoft ((, bu ayki CD’de Veri Kurtarma bölümünde), şifre korumalı Office dosyalarını açabilecek her türlü aracı sunuyor. Bunlar arasında yardımıyla hemen hemen tüm Office dosyalarını sorunsuz bir şekilde kırabileceğiniz, komple çözüm sunan Office 2000 Password Recovery özellikle tavsiye edilebilir. Ancak doğru parolanın bulunması, kullanılan karakter sayısına bağlı olarak, çeşitli durumlarda birkaç saat kadar sürebilir. (Muhtemel parolaların geliştirilmesi ve denenmesi için harcanan zaman.) Programın kullanımı, İngilizce olmasına rağmen, kullanıcıyı gereksiz mesajlar ile boğmadığı için, oldukça kolay.

Hasarlı Dosyaların Kurtarılması
Silinen dosyalar basit bir şekilde kurtarılabilirken, bozulmuş dosyaların yeniden oluşturulabilmeleri için yardımcı programlara ihtiyaç duyulur.

9 Hasarlı ZIP arşivini tamir etmek
Windows 98/SE/Me

İnternet üzerinden gönderilen dosyaların büyük bir kısmı, büyüklüğü düşürmek ve dolayısıyla aktarım hızını arttırmak için daha önceden sıkıştırılırlar. Bunun için akla gelen ilk yöntem, bazen sorunlara neden olmasına rağmen, daha önce de bahsedilen ve dünya çapında pratik bir standart geliştirmiş olan ZIP biçimidir. Şu anda en çok kullanılan sıkıştırma aracı Winzip. hasar görmüş arşivleri düzeltmek için özel bir fonksiyona maalesef sahip değil. Hasar görmüş Zip dosyalarının tamiri için, Power Archiver 2001 ((, bu ayki CD’de Veri Kurtarma bölümü) programını kullanabilirsiniz. Bozuk bir Zip arşivini tamir etmek için, program ana penceresinde Tools/Repair Archive komutunu çalıştırın, hasarlı dosyanın konumunu belirtin ve Start düğmesine tıklayarak işlemi başlatın. Program, kısa bir bekleme süresi sonrasında bir sonuç mesajı ekrana getirecek ve düzeltilen dosyayı farklı bir isim altında, eski klasörü içerisine kaydedecektir. Power Archiver 2001’in bir diğer önemli avantajı ise, görünüm ve kullanımının Winzip ile neredeyse aynı olmasından dolayı oluşan kullanım kolayladığı.

10 Virüslü dosyaların temizlenmesi
Windows 98/SE/Me

Bilgisayara virüs bulaştığında genellikle dokümanlar da bundan nasiplerini alırlar. Bu, mektupların, tabloların ve resimlerin bir daha açılamaması ve düzenlenememesi anlamına da gelebilir. Bu tür bir durumda, hemen tüm güncel anti-virüs programlarında bulunan ve virüs bulaşmış bir dosyanın temizlenmesini sağlayan fonksiyon yardımcı olabilir. Anti-virüs programı, dosyanın ileride tekrar kullanılabilmesi için virüs kodunu dosya içerisinden silmeye çalışır. Çok sayıda virüs bulunduğu için temizleme işleminin başarı yüzdesi oldukça düşüktür.Virüs bulaşmış bir dosyayı kurtarmanın tek yolu temizlemek olduğu için, yine de denemekte fayda var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Verdiğiniz bilgiler için teşekür ederim.Fakat bu bilgiler benim bilgisayarımda kaybolan resimleri bulmamda yardımcı olmadı,özetle:bundan 3 ay önce bazı resimlerim(bunların içinde ölen babamın resileri)kayboldu sizin tavsiyelerinizi yaptım ama sonuç alamadım,bir kaçgün önce resimlere bakarken oğlumun gösteri resimleri yok olmuş.Ben yine aynı işlemleri yaptım sistem geri yükleme dahil ama tarih 3-5gün önceyi ykleye bildim ama sonuç nafile .Bana bu halde ne önerirsiniz. saygılarımla FATMA TURAN
fatma-huseyin.turan@hotmail.com

aynı sorun bendede aynı var olan resimlerim kayboluyor ne yapabiliriz... :(

geri dönüşüm kutusundaki fotoğrafları sildi arkadasım kopyaladım sanıp aslında kopyalamamış ve fotograflar gitii bunu geri alabilirmiyimm ltfennnn biriiii yardımcıı olsunnnnnnnnnnnnnnnn!!!

Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Alarm: Dosyalar Silindi (Sayfa 2)
3
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir