Alarm: Dosyalar Silindi

Kaybettiğinizi veya sildiğinizi düşündüğünüz ya da parolasını unuttuğunuz dosyalarınızı bulabilir, hatta bozulmuş dosyalarınızı yeniden kullanabilirsiniz. CHIP, kaybolan verilerinizi kurtarmak için yapmanız gerekenleri anlatıyor.

Alarm: Dosyalar Silindi (Sayfa 3)

11 Hasarlı Windows Registry’sini düzeltmek
Windows 98/SE

Bir bilgisayarın sahip olduğu donanım ve yazılımlar hakkındaki tüm bilgiler, Windows Kayıt Düzenleyicisi’nde tutulurlar. Bilgisayar yönetim merkezinin zarar görmesi veya bozulması durumunda işletim sisteminin bir daha çalıştırılması mümkün olmayabilir. Bu tür önemli bir durum karşısında, Windows size, Registry’nin yedek kopyasını geri yükleme seçeneği sunuyor. Bunun için bilgisayarı çalıştırın ve bu esnada Windows 98’in açılış menüsünü ekrana getirmek için [Ctrl] düğmesine basılı tutun.Menü ekrana geldiğinde 5’e basın (Sadece Komut Satırı) ve bu seçiminizi [Enter] tuşunu kullanarak onaylayın. DOS komut satırında “cd\windows\command” komutunu girin girin ve [Enter] tuşuna basarak çalıştırın. Kayıt Düzenleyicisi’ni geri yüklemek için bu klasör altında “scanreg /restore” komutunu çalıştırmalısınız. Bunun sonucunda ekrana gelen Microsoft Kayıt Denetleyicisi penceresinde son beş registry kopyası görüntülenir. Geri Yükle düğmesine tıklayarak orijinalinin yerine yedek
dosya yüklenebilir.

12 CD-ROM’da okunamayan dosyaların kurtarılması
Windows 98/SE/Me

Bir çok kullanıcı, örneğin önemli dokümanlarını uzun süre güvenli bir şekilde saklayabilmek için, yedekleme ortamları olarak kendi oluşturduğu CD-ROM’ları kullanırlar. Söz konusu yedeklenen dosyalara erişilememesi ise, oldukça sinir bozucu bir durumdur. Bu tür dosyaların kurtarılması, CD-ROM üzerindeki verilerin salt okunur olmaları nedeniyle özellikle karmaşık ve uzun süren bir işlemdir. Bu nedenle bir çok kurtarma programı, bunları değiştiremez. Bu nedenle, örneğin CD-R Diagnostic 1.7.0 www.cdromprod.com/cd-r_diagnostic.html, bu ayki CD’de Veri Kurtarma bölümü) gibi araçlar okuma sırasında işlem görürler. Bu,programın CD-ROM üzerindeki hasarlı kısmı, sürücünün kendi hata düzeltme metotlarını kullanarak birden fazla kez okumaya çalışması anlamına geliyor. Bu şekilde elde edilen veriler ise daha sonra sabitdisk üzerine kaydedilirler. Ancak, söz konusu yeniden oluşturma yönteminin, her zaman istenen sonucu vermediğini belirtmemiz gerekiyor. Tabii ki ne olursa olsun denemekte fayda var!

Donanım Sorunu Ortaya Çıkarsa
Dosya problemleri haricinde donanım sorunları da veri erişimini engelleyebilir. Tabii ki bunların da çözülmesi mümkündür.

13 Bilgisayar artık tepki vermiyor
Windows 98/SE/Me

Her Windows kullanıcısı benzeri bir durumla mutlaka karşılaşmıştır: Bir doküman üzerinde çalışırken, görüntü donar ve böylece kullanıcının yeni bilgiler girmesi ve kaydetmesi engellenir. Bunun nedeni genellikle arka planda çalışan bir programdır. Henüz kaydedilmemiş bilgileri kurtarabilmek için bilgisayarın kesinlikle kapatılmaması gereklidir. Aksi takdirde verilere bir daha kesinlikle ulaşılamayacaktır. En iyi yöntem [Alt]+[Ctrl]+[Del] tuş kombinasyonu yardımıyla Windows görev yöneticisini çalıştırmak ve o an çalışan programları gözden geçirmektir. Bu kilitlemeye neden olan programı, isminin arkasında ekrana gelen “Yanıt Vermiyor” açıklamasından fark edebilirsiniz. Bu programı seçin ve Görevi Sonlandır düğmesine tıklayarak uygulamayı bitirin.

14 Sabitdisklerin düzenli olarak incelenmesi
Windows 98/SE/Me

Önemli bilgileri kaybetmemek için gerekli ölçütlere uymalı ve sabitdiskinizi düzenli aralıklarla denetlemelisiniz. Bu işlemi, Windows’un temel donanımları arasında yer alan Scandisk aracı yardımıyla hızlı ve ucuz bir şekilde yerine getirebilirsiniz. Başlat/Programlar/Donatılar/Sistem Araçları altında bulunan bu araç, sabitdisk yüzeyini fiziksel hatalara karşı inceler ve sorunlu bölümleri işaretler. Bu sayede, programların hatalı yüzeylere bilgi yazması engellenir. Alternatif olarak kullanımı oldukça yaygın olan Norton Disk Doctor (Norton Utilities) ve Disk Fixer (Ontrack Fixit Utilities) gibi yardımcı araçlar da kullanabilirsiniz. Diskin düzenli olarak birleştirilmesi de (Defrag) sabitdiskin hızlanması konusunda yardımcı olabilir. Bu Windows bileşenini de (Defrag) Scandisk ile aynı klasör içerisinde bulabilirsiniz.

15 Sabitdiskin partisyon tablosu silindi
Windows 98/SE/Me

Kayıt Düzenleyicisi Windows için ne anlam taşıyorsa, partisyon tablosu da tüm PC için aynıdır. Diskin dosya yapısı hakkındaki tüm bilgileri burada saklanır. Bu alanın hasar görmesi yıkıcı bir etki bırakacaktır. Bu tür bir durumla karşılaşıldığında, sadece uzmanlar yardımcı olabilirler. Bu durumda ilk olarak Ontrack (() ve Convar (www. convar.com) firmalarına başvurabilirsiniz. Ontrack sunduğu “Remote Data Recovery” hizmeti ile hızlı ve aynı zamanda rahat bir çözüm sunuyor. Bu hizmette, partisyon tablosu internet üzerinden yeniden oluşturulmaya çalışılıyor. Yani ilk olarak sabitdiski sökmek zorunda değilsiniz. Şu ana kadar 80 binden fazla bilgisayar kullanıcısına yardımcı olan firma, söz konusu hizmeti yaklaşık 100 dolar karşılığında veriyor.

16 Tüm sabitdisk hasar gördü
Windows 98/SE/Me

Modern sabitdiskler oldukça sağlam olmalarına rağmen zarar görebiliyorlar. Eğer yazma veya okuma işlemi sırasında elektrik kesilecek olursa, yazma/okuma kafası doğru zamanda devre dışı bırakılamaz ve sabitdisk üzerine düşer (Headcrash). Bu tür bir durumda sabitdiskinizdeki verileri kurtarmaya değip değmeyeceğini iyi hesaplamalısınız. Çünkü profesyoneller tarafından
gerçekleştirilen bu tür kurtarma işlemlerinde, fatura yüzlerce dolardan başlayıp binlere kadar çıkabiliyor. Bu nedenle söz konusu kurtarma yöntemleri firmalar ve çok önemli veriler için uygun.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Verdiğiniz bilgiler için teşekür ederim.Fakat bu bilgiler benim bilgisayarımda kaybolan resimleri bulmamda yardımcı olmadı,özetle:bundan 3 ay önce bazı resimlerim(bunların içinde ölen babamın resileri)kayboldu sizin tavsiyelerinizi yaptım ama sonuç alamadım,bir kaçgün önce resimlere bakarken oğlumun gösteri resimleri yok olmuş.Ben yine aynı işlemleri yaptım sistem geri yükleme dahil ama tarih 3-5gün önceyi ykleye bildim ama sonuç nafile .Bana bu halde ne önerirsiniz. saygılarımla FATMA TURAN
fatma-huseyin.turan@hotmail.com

aynı sorun bendede aynı var olan resimlerim kayboluyor ne yapabiliriz... :(

geri dönüşüm kutusundaki fotoğrafları sildi arkadasım kopyaladım sanıp aslında kopyalamamış ve fotograflar gitii bunu geri alabilirmiyimm ltfennnn biriiii yardımcıı olsunnnnnnnnnnnnnnnn!!!

Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
3
Alarm: Dosyalar Silindi (Sayfa 3)
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir