AMD bu sefer dolu dizgin geliyor!

Bir bilgisayar devi, AMD işlemcileri pek göremediğimiz bir alanda yaygınlaştıracak. İşte son nokta!

  • Ali Güngör
AMD netbook akını başlıyor!
AMD'nin netbooklara uygun işlemci çeşitler artıyor

Acer yaptığı yeni açıklamada yeni netbooklarında AMD'nin işlemcilerine yer vereceğini duyurdu.

Dünyanın en büyük netbook üreticisi olan Acer'ın ili adet Aspire One netbook modeli AMD Athlon II Neo K125 işlemci ve ATI Radeon HD ekran kartı kullanacak.

Çoğu netbook'ta Intel Atom işlemci kullanılsa da bu ekran kartı birleşimiyle Atom netbook'ların yapamadığı HD multimedya işleme özelliğini sunacak. Neo işlemciler genellikle daha ince ve pahalı, ekstra ince dizüstülerde kullanılıyordu. Atom'a performans eleştirileri getirenler, AMD'nin bu tür modellerine ve AMD-ATI ikilisine yönelse de Intel'in güç tüketimi ve genel işlem performansı açısından daha ileride olduğu da konuşuluyor.

Sonuçta Intel AMD rekabeti sürüyor ve önümüzdeki yıl çok sayıda AMD işlemcili netbook modeli piyasada olacak, tüketiciler daha zengin bir piyasada daha çok seçenek ve esneklik ile karşılaşacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Masaüstü bilgisayarlarda AMD'nin payı %35'lerde ama notebook ve netbook'larda payı çok az. Oralarda da %35'lere geldi mi Intel'in tekeli tamamen kırıldı demektir.

notebook sektörünede amd bomba düşürebilir isterse yeterki istesin masa üstü sistemlerde herşeyin ilki en iyisi amdden çıkıyor. 64 bit amd tarafından çıkartıldı ve intelin ne dual core baş edebildi nede 3.6 ghzlik p4 leri baş edemedi athlon tek çekirdekler ile .x2 ile zaten amd hezimetin ötesine geçmişti. şuanda i5 ve i3 bitti artık phenom x6 alayını poşetleyip yolladı yollanması gereken yere hem fiyat hemde performans yönünden.daha iyilerinide yapıp inteli 8 yada daha çok çekirdekli işlemci üretmeye zorlayacaktır.

laptop olayında amd işlemciler çok aşırı ısınıyor !!!

malesef doğru çünkü tasarımı yapan mühendisler bi halttan çakmıyor alayı öküz adam gibi tasarıma sahip olan amd laptoplarda ısı mısı yok 34 derecelik ısıda güzelcene çalışıyor.

aynı konu intel içinde geçerli tasarruf yapalım deyipte 1 cm ayak yerine 3mm ayak konursa elbetteki ısınacaktır.

amd, bir burayı cortlamamıştı...!!! şimdi sıra netbook dünyasında...!!!
parayı vuramayan marka, şimdi de netbooklara mı saldırıyor...???

zaten performans yönünden berbat masaüstü işlemcilerle milleti yoldular, şimdi sıra diğer yolamadıklarında mı...???

bana kızanlar olacaktır, ama şunları bir düşünün:
eğer, pahalıcı - kazıkçı, cin fikirli apple amd işlemciler daha iyi olsa idi hemen INTEL işlemcileri bırakırlardı...!!! demek ki performans alamadılar...

unutmayın ki uyduruk olan, diğer uydurukları daha iyi tanır ve anlar...!!!

saygılarımla...!!!

10 inch ekranda hd olsa neolur

edip arkadaşı bu saçma yorumundan dolayı kutlarım. F/P oranı en yüksek olan işlemci amd dir. Lütfen kendileri biraz araştırma yapsın düz mantıkla bir yere ulaşılmaz. AMD olmasaydı intel üstünüzdeki donu da alınırdı. Forever AMD

10 inch ekranda hd olsa neolur
------------
Teknik olarak haklisin ama eger 10inclik aygitlar hd ready(720 satir) yada full hd(1080 satir) videolari oynatamazsa bu videolari yalnizca o aygtilarin oynatabilecegi formatlara donusturmek zorunda kalirsiniz ki buda vakit ve para kaybindan baska birsey degil. Amac 1024x600 ekranda hd oynatabilmek degil amac videolarin donusturulmeden o aygitlarda oynatabilmesi.Yoksa iphone psp deki yalnizca o aygitlar icin donusturup oynatmak zorunda kalirsiniz.

edip dostumun fikirlerine saygılıyım ama bu taraftarvari yaklaşımı anlaşılır gibi değil. Tekel sistemi hiçbir zaman son kullanıcıya refah getirmez. rekabet olmazsa kim üretirse onun ürünlerine tamah etmek zorunda kalırız. AMD yi destekliyorum, iyi ya da kötü ürün üretse de ...

ben amd`nin sadece 2 işlemcisini kullandım ve herkes gibi bilgisayarla intel işlemcilerle tanıştım ama ne olursa olsun intel`in en pahalı işlemcilerini hiç kullanmadım (hatta çıplak gözle bile görmedim) ancak bir abimiz vardı (ismi Murat BATURAY) taa windows 1.0 işletim sistemlerinin ilk piyasaya çıktığı zamanı görmüş bir yaşlı bilgisayar kurduydu ve amd`nin dizüstünü kullanma fırsatını bulmuş amd turion işlemci hakkında yorumu şuydu canavar gibi bir işlemci ki denediği bilgisayarda hp ve ayrıca kendisi hp hiç beğenmiyor bu yüzden her seferinde yerden yere vuruyordu

edip dostumun fikirlerine saygılıyım ama bu taraftarvari yaklaşımı anlaşılır gibi değil. Tekel sistemi hiçbir zaman son kullanıcıya refah getirmez. rekabet olmazsa kim üretirse onun ürünlerine tamah etmek zorunda kalırız. AMD yi destekliyorum, iyi ya da kötü ürün üretse de .
-----------------------------------------------------------------------------
dostum edip beye laf yok her alanda rekabete ihtiyaç var ama işlemci alanınında rekabete gerek yok içünkü ntelin yönetim kurulu başkanını hacı olanlardan seçiyorlar :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play