AMD'den üç çekirdekli işlemci

AMD, geçtiğimiz günlerde x86 isimli üç çekirdekli işlemcisini piyasaya sunduğunu duyurdu.

  • Selim Öztürk
AMD x86 üç çekirdekli işlemci

AMD yaptığı bir açıklamada, dijital ortam tutkunlarına ve oyunculara genel kullanım fiyatlarıyla performans artışı sağlayan AMD PhenomTM X3 8000 serisi üç çekirdekli işlemcilerini piyasaya çıktığını duyurdu. AMD Phenom X3 işlemcileri, çok uçlu uygulamaların performansını, aynı saat hızındaki çift çekirdekli işlemcilere göre yükseltiyor. Dünyanın tek üç çekirdekli x86 işlemcisi olan AMD Phenom X3, çok çekirdek teknolojisini, günümüzün dijital eğlence uygulamalarını daha kolay çalıştıran bilgisayarlar arayan daha geniş bir kitleye ulaştırıyor.

AMD 780 serisi yonga setiyle bir araya gelen AMD Phenom X3 işlemcileri, genel kullanıma yönelik bilgisayar müşterilerinin oyun ve yüksek çözünürlük deneyimlerinde önemli iyileşmeler sağlıyor. AMD'nin bu masaüstü çözümü, bir genel kullanım bilgisayarında, VC-1, MPEG-2 ve H.264 gibi en zorlu formatları da destekleyen bir HD deneyimini mümkün kılıyor. AMD'nin Birleşik Video Çözücüsü (UVD) sayesinde HD uygulamalar mikroişlemci yerine buna daha uygun tasarlanan grafik işlemcisi üzerinden çalıştırılıyor ve tüketiciler, en yeni Blu-ray filmleri bile daha az takılma, atlama ve kesintiyle izleyebiliyor.

"AMD 2007 yılında, üç çekirdekli Phenom işlemcileri 2008'in ilk çeyreğinde piya-saya sürmeye karar verdi ve bugün de bu sözünü tuttu." diyen AMD Stratejik Pazarlama Başkan Yardımcısı Bob Brewer, şöyle konuştu: "AMD, günümüzün bilgisayar uygulamalarının iki, üç veya dört çekirdekli işlemcilerle daha iyi hızlandırıldığının farkındadır ve bu nedenle endüstrinin en geniş çift çekirdekli masaüstü işlemcisi serisini sunmaktadır."

AMD'nin yeni işlemcisiyle performans artışı

AMD Phenom X3 işlemci ve AMD 780G yonga seti tabanlı masaüstü bilgisayarlar DirectX 10 uyumlu olduğu için, hobi amaçlı oyuncular da en yeni oyunlarda canlı gibi üçboyutlu grafiklerin ve dinamik etkileşimin keyfini sürebilecektir. Performanslarını harici bir ekran kartıyla yükseltmek isteyen oyuncular, ATI Karma Grafik Teknolojisi ile bunu elde edebilecektir. Ayrıca, AMD 780G yonga seti, performans ayarlamasını sadeleştirerek kitlelere sunan AMD OverDrive™ arabiriminin ikinci neslini de içermektedir.

AMD PhenomTM X3 8000 Serisi Üç Çekirdekli İşlemciler
AMD Phenom X3 8400 ve AMD Phenom X3 8600 işlemciler, tek uçlu uygulamalardaki performansı çift çekirdekli işlemcilere göre arttırabilir ve dört çekirdekli işlemcilerle ölçeklenen uygulamaların da ölçeklenmesini sağlayabilir. AMD Phenom üç çekirdekli işlemciler ayrıca çoğul görevlerde ve çok uçlu uygulamalarda da, AMD Phenom X4 dört çekirdekli işlemcilerin kullandığına benzer bir yöntemle performans artışı sağlayabilir.

Bilgi için
AMD Türkiye - Tel: 0212- 272 17 93

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Dört çekirdekli işlemcilerini duyurmuşken tanıtım olarak sırf spider serisini zirveye çıkarmışken üç çekirdekliği duymak komik geldi sonuçta dört çekirdekli çıktığında onlar kullanıcak sanırsam dört çekirdeklilerin çıkmasında bi gecikme yada beklenmedikleri arıza olduki durumu idare etmek için böyle birşey yaptılar.

Bence AMD guzel is cikarmis. Cunku 4 cekirdekli islemciler ve bu hizmeti bize sunabilecek olan sistemler haliyle pahali olacaktir. Cift cekirdekli islemciler ise bu tarzda uygulamalar icin malesef hem yavas hemde teknolojik olarak geride olacagindan tamamen son kullanicilara yonelik gayet guzel bir urun. Birde su varki adamlar gercekten sozunu tutmus. nVidia ve Intel gibi "yarin cikartacagim" deyip bir sonraki aya erteleme yapmiyorlar.

@SaltVack

Dediğinize katılmıyorum. Sonuçta yelpaze ne kadar geniş ve esnek olursa bizlerin o kadar yararına olur düşüncesindeyim. Fiyat farkı olursa 4 yerine 3 çekirdek seçecek kişiler çıkabilir.

fiatına ve performansına göre eşdeger fiat politikası olursa 2 çekirdekli intel yerine 3 çekirdekli amd tercih edilebilir

AMD büyük oynamaya başladı, bizlere ise seyretmek kalıyor iyi seyirler :D

Max_Real Qnx

ben kara gun dostuyum iyi gundede kotu gundede amd ve ati (simdi oda amd) yanında oldum olmayada devam edecem

cok komık ıntel 1 ay ertelemısmıs amd 2 yıldır ertelıyo ıntel 1 ay ertelemıs cok mu sunuda belırtıyım 4 cekırdek fıyatı amd nın 3 cekırdek fıyatıdan her zaman ıyı olcak kı ıntelın 6 cekırdeklerı yolda yol harıtalarını ıyı takıp edın tek tavıyem bu olur bırde fıyat performans testlerını ıntel aldı basını gıdıyo amd nın durumu zor kı sunuda belırtıyım ekonomının durumu hıc ıc acıcı degıl 2000 krızındekı gıbı malesef amd yıne ofısını kapayıp amerıkaya yıne kacabılır.
ınsallah bu durumları yasamayız.
ama su sozu unutmamak lazım gorunen koy klavuz ıstemez.

Bu gune kadar AMD 'nin cikarmayi soyleyipde erteledigi cok az urun gordum. Intel ise her zaman bizi sasirtmaya devam etti. Tipki cift cekirdekli islemcileri AMD 'den 1 gun once supriz bir sekilde cikartip ayni ayin sonunda uyusmazlik nedeniyle toplatmasi gibi. Bu sorunu bir daha yasamak istemeyen Intel surekli erteleyerek oklari kendi uzerinde tutmayi basariyor. Cunku herkeste ayni dusunce var "Intel daha pahali ozaman daha Intel iyidir." Intel Fiyat/Perfomans testlerinde nedense pek guzel sonuclar almiyor. Ozelliklede "AMD EZMECE" adli basliklar altinda cikardigi islemcilere bakilirsa 1000$ 'in ustunde bir fiyat, bir islemci icin pekte Fiyat/Performans testinde ustun oldugu gostermez.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play