Android 6.0, 6 aya rağmen "sürünüyor!"

Ortaya çıkışının üzerinden 6 aydan fazla zaman geçen Android 6.0, "sürünmeye" devam ediyor!

  • Cenk Atlı
Android 6.0, 6 aya rağmen "sürünüyor!"

Halihazırda oldukça sınırlı sayıda kullanıcı Android'in en yeni (ve en güvenli) sürümünü akıllı telefonları ve tabletlerinde kullanıyor. Bu durum aslında tam olarak kullanıcıların da hatası değil. Zira bu sayının halen oldukça düşük olmasının temel nedeni hem işletim sistemi geliştiricileri hem de Android cihazların üreticileri ve GSM operatörleri.

Google tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre Android cihazlarının yaklaşık yüzde 70'i Android KitKat sürümünü barındırıyor. Diğer yandan KitKat'ın Google tarafından halen güvenlik güncellemeleri sunulan en eski Android sürümü olduğunu belirtelim.

Rapordaki en şaşırtıcı verilerden birisi de Android kullanıcılarının yalnızca yüzde 4.6'sının Android 6 Marshmallow'u kullanması. Söz konusu sürüm halihazırda tam bir disk şifreleme ve özel uygulama yetkileri sunan tek Android sürümü. Ve bu özellikleri şu anda kullanabilenlerin sayısı yok denecek kadar az.

Durumun ne denli tuhaf göründüğünü daha iyi ortaya koymak adına bir karşılaştırma yapabiliriz. Android'in en büyük rakibi Apple'ın iOS işletim sisteminin kullanıcılarının yüzde 84'ü en yeni sürüm iOS 9'a çoktan güncelleme yapmış durumda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

7.0 çıkınca %60ı marshmallowda olur merak etmeyin. androidçiler geriden gelmeye alışkındır. (özellikle samsungçular)

Firmalar her telefona ayrı zamanlarda güncelleme verirse, bazılarına hiç vermiyor, böyle olur.. Bak Apple'a kaç senelik telefonuna bile güncelleme veriyor.. Dandroid

Bunun en büyük nedeni Android işletim sistemi aynı ama marka ve cep tellerin donanım özellikleri farklı haliylede yeni sürümün farklı farklı modellere kalibre olması sorun yaşatiyor. Ama Apple IOS oyle mi tek marka tek donanım tek işletim sistemi tabiki %84 olur. Gayet normal bir sonuç...

verdilerde bizmi yüklemedik maalesef gsm firmaları çok ağırdan alıyorlar bunu nedenide açık çok fazla versiyon var telefonlarda ve bunlara yazılım hata denemeleri uzun sürüyor.

1 gb ram ve üstü tüm cihazlarda rahatlıkla kullanılabilecek bir sistem tek sorun üreticiler özelleştirmeleri hızlı yapıp anında dağıtıma geçseler bu kadar sürünmezdi piyasada android 6yı çalıştıracak 100e yakın cihaz varken 30 belki 25i anca kullanıyor.

siz deli gibi samsung, lg gibi telefonları alırsanız bu adamlara da bu yolu açmış olursunuz. Kimse tepkisini göstermeden sadece adına bakıp koyun gibi millet ne yaparsa onu yapıyor. Sonrada yok efendim android 6 gelmiyo yok efendim güncelleme yok. Bunların tek sorumlusu tüketiciler, başkası değil.

Android'in en büyük rakibi Apple'ın iOS işletim sisteminin kullanıcılarının yüzde 84'ü en yeni sürüm iOS 9'a çoktan güncelleme yapmış durumda. ben bir apple kullanıcısıyım.ama bu karşılaştırmayı saçma buluyorum çünkü apple in tek bir modeli var oda iphone android'li telefonların ise yüzlerce marka bir o kadarda modeli var.Dolayısıyla bu kıyaslamayı çok saçma buluyorum.aslında android li windosphonelu ve iphonelu telefonların hız testleride doğru değil hepsikaynakları farklı sömürüyor bence.

Samsung sağolsun ortalamayı batırıyo.

@26 Nisan 2016 18:52 sen hiç LG kullanmadın sanırım samsung almadığıma pişmanım lg magna aldım

Çözüm basit: galaxy Slere, Notelara para bayılacağınıza Nexus alın (Y)

@26 Nisan 2016 19:21 nexus ta hizli sarj varmi nesurede sarj oluyor

@26 Nisan 2016 19:21 rom at yada stock android at applecilerde yok

6.0 gelmesi gerekn cihazlar s6/s6 edge note 5/4 lg g3/g4/V10. sony xperia z3 z4 z5 z2.

ios sadece kendi cihazlarına güncelleme verirken android telefon pazarının kaç telefonuna güncelleme veriyor. muhtemelen %30a %70 gibi bir rakamdır. bunu da düşünmek lazım. bu yüzden her android güncelleme almıyor. ios geliyor 4 5 cihaz için güncelleme yapıyor. android kaç cihaz için farklı farklı güncelleme yapıyor. bana henüz 6.0 gelmedi bunu da sorun etmiyorum ;)

Lg nin hakkını yemeyin G4 aldım ilk guncellenen telefonlardan biri.

şimdi bu kıyas elma ile armut gibi. Telefon üreten firmalar 6.0 güncellemesini vermezse kullanıcı ne yapsın ? Çıktı da biz mi kurmadık telefonumuza ? Custom rom kurmayı kaç kişi biliyor ki, ve bu romların kaçı stabil ? i phonenin 10 tane modeli var güncelleme çıktı mı güncelliyor insanlar.. Android de kaç bin telefon modeli var ?

Google' ın bu soruna bi çözüm bulması gerekiyor. Android N tanıtıldı ama kimse daha marshmallow göremedi. Keza lollipop daha yeni yeni kitkatı geçti. Geliştiricilerde sorun yok napsınlar onlar hangi Android sürümüne odaklansınlar. Sorun telefon üreticilerinde

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost