Apple'dan "Çok para istiyorlar!" davası

Yüksek patent ücretleri ödemek istemeyen Apple, bakın hangi dev şirketi dava etti...

  • Cem Şancı
Apple'dan "Çok para istiyorlar!" davası

İsveçli telefon devi Ericsson, yüz yıllık bir iletişim teknolojileri firması olarak bugünkü mobil cihazların varoluşunda önemli bir role sahip. Cep telefonlarının ilk dönemlerinde Nokia ile birlikte pazara hükmeden Ericsson, bir süre sonra mobil telefon birimini Sony'ye satmıştı ancak yine de bir cep telefonu markası olarak Ericsson'u kurtarmak mümkün olmadı. Yine de Ericsson'un teknoloji patentleri hala iletişim cihazlarında kullanılıyor.

Ancak Apple artık bu patentler için büyük ücretler ödemekten bıkmış durumda. Ericsson'u dava eden Apple, ABD mahkemelerine, firmanın eski patentlerinin artık mobil telefonlarda hayati önem taşımadığını ve Ericsson'un fiyatı çok fazla tuttuğunu belirtti.

Ericsson ise ücretlerinin yerinde olup olmadığının tespiti için mahkemeden talepte bulundu. Ericsson'un iddialarına göre, eğer Ericsson patentleri olmasaydı Apple telefonları bugün var olamaz veya böylesine popüler olamazdı. Apple ise kendi telefonlarını ve tabletlerini geliştirmek için milyarlarca dolarlık Ar-Ge çalışması yaptığını, Ericsson'un bu süreçte payının çok az olduğunu vurguluyor.

Bakalım, mahkeme kimi haklı bulacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Kendisi Samsung'dan 1 milyar dolar almamış gibi üstüne yatmaz mı birde dava açıyor utanmadan

Dunya paralar istiyor orta segment telefonlara is para vermeye gelince hemen cingenelessin ne guzel dunya :)

Apple sen patentlerin için samsung ve diğerlerinden ne kadar alıyorsun ki

Kısıtlı telefonlara 2000 üstü isterken milletin neler hissettiğini öğrenmenin zamani geldi.

Amac su ucuza al mali 4 katina saat :))) tilki iphone

Apple patent ücreti alamıyor ya sadece kendisi kullanacak da tekel olacak diye, para isteyenlere bakınca kıskanıyor herhalde. Halbuki kendisi üretimi 250$ olan iPhone'u 400$, aynı donanıma sahip rakip firmaların modelleri en az 900$'a satılırken müşteriye "özel" olduğunu söyleyerek son kullanıcının hiçbir işine yaramayan Mac'lerini 1500$'a satarken o parayı rahat rahat çıkartıyor olması lazım. Ki Jobs döneminde gerçekten güvenli ve çekici olan Mac ve iOS sistemler, artık kendisine yakışmayan bir görünüme ve inanılmaz açıklara sahip.

Son kullanıcının hiç bir işine yaramayan MAC hangisidir ve hangi açı(lar)dan işlevsizdir? Kendi üretimi 250$ derken sabit maliyetleri ve haberde de söz konusu olan 3. kişilere ödenen telif ve paten ücretlerini dikkate almadığınız, bu şekilde de sağlıklı bir maliyet hesabı yapılamayacağı İktisat bilimi ile sabit olduğuna göre, bu yorumu buraya yazmanızı gerçek sebebi rakip sürü psikolojisi ile manipülasyon oluşturmak olabilir mi?

maliyetinin 10 katına telefon satanlara az bile

tabi motorola olmasa apple olmazdı :)

O 250 dolarin icinde senin iktisat bilminin (?) bile hesaba katmadigi maliyetler soz konusu sen rahat ol plastigini demirini silikonunu toplasan 25 dolar etmez zaten ;)

Kendisi 200 doalrlık telefonu 1000 dolara satan apple mı diyor fazla para istiyorlar diye. Utanmazlık tam da böyle birşey. Hakimi bağlamışlar ya nasılsa, kesin bu davayı da kazanır...

Sen de yorum yaz