Apple'ın en büyük 10 başarısızlığı!

Teknoloji devi Apple'ın baltayı taşa vurduğu 10 tarihi başarısızlığını sıralıyoruz!

  • Zeynel A. Öztürk

Final Cut Pro X

Final Cut Pro X

10. Final Cut Pro X (2011)

Hayatına 1998'de bir Macromedia ürünü olarak başlayan Final Cut Pro, Apple'ın QuickTime'ıyla beraber çalışıyordu. Ancak Macromedia'nın Microsoft ile arasındaki lisans anlaşması, programın yayınlanmasına engel oldu.

Apple tarafından satın alınan ve 12 yıl boyunca devam ettirilen yazılımın yetenekleri, video profesyonellerini tatmin edecek seviyeye ulaştırılmıştı. Nisan 2011'de NAB'da duyurulan yazılım, 64-bit işleme sayesinde daha hızlı, daha akıcı bir performans sunacaktı.

Ancak Apple, sonsuz bilgeliğiyle Final Cut Pro X'in ilk sürümünde neredeyse tüm profesyonel işlevleri kaldırmıştı. Bu durum, Apple'ın kullanıcılarıyla olan ilişkisini küçümsediği yorumlarının yapılmasına neden oldu.

Apple, yeni yazılımında kullanıcının en son DSLR'lerdeki HD video yakalama işlevlerini kullandığını varsaymıştı. XML, Open Media Framework ve Edit Decision List gibi işlev ve öğeler görünürde yoktu. Kullanıcı arayüzü de önemli ölçüde değişmişti ve önceki sürümlere ait Final Cut Pro dosyalarını açmak mümkün olmuyordu. Dahası video projelerini sadece iMovie'den içe aktarabiliyordunuz.

Şu sıralarda çoğu profesyonel video editörü, eski stil Final Cut Pro'larını kullanmaya devam ediyorlar veya Adobe Premier, Avid Media Composer gibi bir alternatife geçmiş durumdalar. Final Cut Pro X'in tek iyi yönü ise önceki sürümlerine göre çok daha uygun olan fiyatıydı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

diğerlerini bilememde Final Cut'tan Adobe'yemi? Biraz abartmışsınız.

bu muazzam işlerin çoğu başarısızlık değil ki o an ki şartlar ve piyasaların durumu Apple'ın devrimsel gelecek öngörüsünün gerisinde kaldığı için uygulanamadı....

başarısızlığının neredeyse yarısı yüksek fiyatlardan kaynaklanmış. ne kadar açgözlülermiş yaa.

steve jobs ile başarılıydı iphone4-4s hele ios6.

Bence final cut pro gayet kullanışlı ve güzel bir servis

kurtlu elma ne başarısı? dandik bir şirket ve başarısızlığın efsanesi...

Merhaba bir konuda fikrinizi almak istiyorum.Samsung Galaxy S5 mi HTC one M8 mi almalıyım?

@03 May 2014 10:46 HTC ONE M8 al...

@03 May 2014 10:46 lg g pro al

@03 May 2014 10:46 Htc Al

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir