Apple, iTunes'u kapatıyor mu?

Apple'ın büyük kazanç getiren iTunes hizmetinin kapanacağı iddiası, ortalığı karıştırdı...

  • Levent Öztürk
Apple, iTunes'u kapatıyor mu?

Yıllık iTunes müzik satışlarının 2019 yılında yaklaşık olarak 600 milyon dolara ulaşması bekleniyor. Ancak bu kazanç, Apple'ı bu işte tutmak için yeterli olmayabilir.

Digital Music News'in raporuna göre Apple, iTunes Store aracılığı ile müzik satışlarını durdurmayı planlıyor. Zira Apple, iTunes satışlarının azalarak en sonunda sıfıra yaklaşacağını düşünüyor. Bu yüzden de firmanın yatırımlarını Apple Music tarafına kaydıracağı ve büyüyen yayın marketine yöneleceği söyleniyor. Ayrıca Digital Music News'in isimsiz kaynakları, Apple'ın büyük olasılıkla 2019 sonrasında indirmeleri tamamen durduracağını söylüyor.

Canadian Music Week'ten müzik endüstrisi analisti Mark Mulligan'ın söyledikleri de benzer yönde. Ona göre müzik indirmeleri halen yüksek kar getiriyor. Ancak iddiası, 2020 yılında Apple Music üyeliklerinin iTunes Store satışlarının en parlak zamanını bile geçmiş olacağı yönünde.

Mulligan, Apple'ın iTunes mağazasını 2020 yılında kapatması gerektiğini, Apple Music'in ise 2016 yılında 20 milyon üyeye ulaşmış olacağını düşünüyor.

Tüm bu iddialara rağmen Apple, görünüşe göre iTunes'u "şimdilik" kapatmayı düşünmüyor. Apple sözcüsü Tom Neumayr, bu iddialar hakkında çok kısa bir açıklama yaptı ve "gerçek değil" demekle yetindi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

artık 5 yıl sonrası için de uydurmalarda bulunan isimsiz kaynaklar da ortaya çıkmış?

@13 Mayıs 2016 16:52 Yeni bir Apple cihazı çıkacağında nokta atışı yapan isimsiz kaynaklar da var. Dikkate almak gerekir çoğu zaman çıkıyor.

saçmalık, bundan 5 yıl öncesinde de fiziksel albüm ve dvd üretiminin biteceği söyleniyordu. apple'ın kazançları düşse de itunes dijital medya satışında tekel konumunda ve bunu bırakacaklarına inanmak saflık olur.

ona bakarsanız ipodlar da artık neredeyse hiç satılmıyor. en son açıkladıklarında önceki yılın aynı 5 buçuk milyon satılan ipod son açıklanan çeyrek verilerinde iki milyona düşmüştü ki ondan sonra hızlı düşüşünü devam ettirdiği söyleniyor. ne oldu peki apple ipod satışlarını durdurdu mu? hayır, hatta seride ufak tefek değişikliklere bile gitti. çünkü az olan pazarda bile lider konumundaydı. apple böyle durumlarda pazarı kimseye bırakmaz.

Hayır abi itunes üzerinden yapılan satışlar tabiki pc ve mac kullanıcılarına yöneliyordu. Ama dünya genelinde devam eden değişim sürecinde mac ve pc kullanıcıları mobil platformlara yöneldi zaten satış rakamları bunu gösteriyor. Apple music servisine yatırımın yapılması mantıklı diğer yandan youtube var. Bakalım zaman neleri gösterecek

Apple Music şu iğrenç arayüzü ve müziklerin çeşitliliği konusunda herhangi bir şey yapmazsa Spotify bu pazarın açık ara ismi olmaya devam edecek. (Apple kullanıcısı.)

Şu stream olayına önceden girmesi gerekirdi.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost