Arama motorlarının amansız savaşı

Wikipedia kurucusu pazartesiden itibaren yayın hayatına geçirmeyi planlıyor...

  • Halil Mollaoğlu
Arama motorlarının amansız savaşı

Wikipedia kurucusu Jimmy Wales tarafından geliştirilen WikiaSearch, pazartesiden itibaren yayın hayatına geçiyor. Google ile rekabet etmesi beklenen arama motoru, diğer motorların yapmadığı şekilde aram sürecini detaylı bir şekilde gösterecek.

Bu iş için Wales arama-algoritmasının kaynak kodunu görünür halde bırakacak. Bu, Google ve diğer arama motoru sağlayıcıları için en büyük firma sırrı oluyor. Wikiasearch, Webcrawlers Grub ve kullanıcıların desteği ile arama indeksini inşa etmek istiyor. İlaveten kullanıcının web'i arayacak olan Crawler yazılımını yüklemesi gerekiyor - yani katılımcıların PC kaynakları da projeye dâhil. Böylece proje rakiplerin uğraşmak zorunda olduğu devasa sunucu paketlerinden tasarruf etmiş oluyor. WikiaSearch kısa bir süre içinde Google, MSN veya Yahoo gibi büyük bir arama indeksi oluşturmayı istiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

google karşısında işi bayağı bi zor..

insanların alışkanlıklarından yani Google dan vazgeçmesi zor . . .

dil yapılandırmalarına yapmazlarsa hiç birşey google.com' u geçemez maalesef.

TEKELE HAYIR diyorum ve Wiki'yi destekliyorum

ms kendi başına karşı koyamıyor wiki nasıl başa çıkacak ki?

Google'ye HAYIR Wiki'ye hep destek tam destek.

kaynak kodun açılması fikri çok güzel ama bu fikir sıradan günlük PC kullanıcısının ilgisini pek çekmeyebilir.
inşallah wiki başarılı olur da google tekelinden kurtuluruz.

google hemen dava açar, niye kaynak kodu gösteriyorsun diye... vista daki search özelliğini de kaldırtmıştı mahkeme kararıyla.

aradığım hiç bir siteyi bulamadı..2009'a kadar beklicez heralde

dandik birşeye benziyor ama geliştirilirse vede türkçeleşirse kullanılabilir, benim için ingilizce no problem ama yaygınlaşmak istiyorlarsa türkiye için birşeyler yapmaları gerek...

bakalım neler gösterecek google karşısında

google i cok hafife alanlar,kuruldugu alani ve sirketin olcegini arastirirlarsa ne demek istedigimi anlayacaklar,dunyanin en guclu serverlarindan birisi google,
neredeyse internet=google oldugu bu gunlerde google kafa tutmak oyle kolay birsey degil,dev microsoft,altavista,yahoo kafa tutamiyorki wikiasearch in sansi 0 dencecek kadar az...ancak calismayi takdir etmek gerekir.

açık kaynak kodlu olması samimiliğinin göstergesidir ki projeyi duyduğum andan beri sempati yarattı bende. Ki zaten wikipedia'dan bildiğim için kuruluşu merakla bekliyordum...
Google'ın tekel olmadığını hatırlaması için bu projeye destek vermeliyiz. Ki bildiğiniz gibi google herşeyimizi izler hale geldi.

milletin google'dan vaz geçmesi zor ama tabi bazen google'dan arama yaptığın zaman istediğin sonucu alamıyabiliyosun. Bu da hiç yoktansa bi yardımcı olur insana ama en fazla google, live, yahoo search kullanılıyo.

alpha malpha işime gelmez bu gönül Google'dan asla vaz geçmez :D

şu bir gerçek microsoft live search nede yahoo google 'ı alt edemedi çünkü adamlar işin manteletesini biliyor. ve sonuçları bir aksilik olmassa arayan kişi doğru bir şekilde arayacağı şeyi yazarsa %95 sonuç alıyor. wiki daha yeni ama yolları açık olsun google yakında bir iş düşünür onlara merak etmeyin siz :)

milyar dolarlık ms başaçıkamıyor wikiye şansbile tanımıyorum

google internetle aynı anlamı taşıyan konumuna geldi, insanlara bilgisayar ya da internet nedir deseniz; söyleyecekleri ilk kelimelerden biri google'dır. wikia search ne kadar iyi olursa olsun google ın önüne geçebileceğini zannetmiyorum.

bunu işletim sistemlerindeki duruma da benzetebiliriz. İnsanların çoğu şu anda windows işletim sistemlerini kullanıyor. Birçok insan diğer işletim sistemlerinin adını bile bilmiyor.

Alternatif, alternatiftir...

Acık kaynak olması vede wikipeadia nın bilimsel konular hakkında karsılıksız yardımlarından dolayı sempati kazanmıs bir kurulus bilimsel iceriklerde cok iyi bir arama motoru olacagını dusunuyorum

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play