Başka türlü bir YouTube yasağı...

Hep ülkeler mi YouTube'u yasaklayacak? Bu kez YouTube bir ülkeye yasak getirdi!

  • Ümit Öncel
Başka tür bir YouTube yasağı
YouTube artık İngilizlere yasak!

Dünyanın en büyük video paylaşma sitesi YouTube Pazartesi akşamı itibariyle sitenin büyük bir kısmını İngiltere'de yayınlamama kararı aldı! Şok gelişme, İngiltere'deki şarkı yazarları derneği RTS ile uzun zamandır devam eden görüşmelerde bir türlü anlaşmaya varılamaması nedeniyle ortaya çıktı. İngiltere'de 50 binden fazla müzisyenin haklarını koruyan Türkiye'deki MESAM benzeri bir organizasyon olan RTS, YouTube'dan kendi sanatçılarının eserlerini görüntülemesi karşılığında miktarı açıklanmayan bir ücret istiyordu.

Aslında bu tartışma RTS ve YouTube arasında var olan anlaşmanın sona ermesi üzerine patlak verdi. YouTube yetkililerinin açıklmasına göre RTS eski anlaşmadaki rakamın kat kat üzerinde bir ücret talep etmekte ısrar edince ipler koptu ve YouTube istenen ücreti ödeyemeyeceğine karar verince İngiltere'den tüm erişimi kapatma kararı aldı.

Diğer yandan RTS yetkililerine göre olaylar biraz daha farklı gelişti. RTS adına konuşan bir yetkili, henüz görüşmeler devam ederken YouTube'un tek taraflı olarak böyle bir karar aldığı ve bunu bir telefonla kendilerine bildirdiğini iddia etti. RTS'ye bağlı tanınmış sanatçılar YouTube'ın daha fazla bir ücret ödemesi yönünde RTS'yi sıkıştırıken, daha az ünlü olanlar ise dünya çapındaki video paylaşım sitesindeki video kliplerinin satışları arttırmasının yeterli bir katkı olduğu görüşündeler.

Bu durumla beraber YouTube, Warner Music ve Universal Music'ten sonra RTS ile de resmi olarak bağları koparmış oldu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

bu müzik yapımcıları da bizim devletimiz gibi anlama özürlü..

onlar da tunnelling yapar artik

Anlamadim simdi, Ingilterede artik izlenmeyecekmi YouTube.

youtube napıyo ya milletin beş kuruşu yok yardım edio bunlar para peşinde 80 trilyon sterlin alsınlar yetmez bunlara başlıcam ama haklarına

işin aslı şu yeni bir şarkı çıktığında youtubeden dinliyorum yada yeni filmlerin fragmanlarınıda youtubeden seyrettiğim film ve dinlediğim müzikler saysinde albüm yada dvd alıp almamaya karar veriyorum. ama bunu firmalar anlamıyor kendileride gerekn reklamı tanıtımıda yapamadığından bu bedava ve kitlesel harekete karşı tavır sergiliyorlar. asıl konu onların beceriksizliğinde yatıyor fakat anlamıyorlar..

Yav varya korsan morsan derler kaset maset cıkartırlar madem size zarar nasıl yeni kaset cıkrartıyon

kardeşim sen nasıl müzik yapımcıları ile bizim devletimizi bir tutarsın ne biçim bir anlayıştır bu. Yorum yapacaksanız kelimelerinize dikkat ediniz lütfen.

iyi yapmış youtube...al sana demiş kapatmış adamlara müziği de şeyide....artık ingilizler telif haklarını alır eline nasıl bilirlerse öyle yaparlar...

vtunnel - ktunnel devri onlarda da başlıcak bu gidişle...:):)))

bazı arkadaşlar yanlış anlamış sadece bu müzik şirketine ait videolar ingiltereden izlenemiyecek o kadar yani :)

bana ne ingilizler düşünsün

RTS ile anlaşamadıysalar da İngiliz kullanıcıların suçu ne bunda onu anlamadım. Tüm ülkenin erişime engellenmesi biraz aşırı değil mi?

yasssaaaah hemşerim

bi konuda daha ingiltereyi yakaladık
youtube yasakları

Hep biz alıştırdık

kötü olmuş proxy siteleri artık daha da yoğunlaşacak :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play