Bu sefer Nvidia ile VIA el ele!

Intel'le arası açılan Nvidia, VIA ile sıcak ilişkiler içinde. Bakalım bu beraberlikten ne çıkacak...

  • Ongun Batuhan Altan
Bu sefer Nvidia ile VIA el ele!
Nvidia'nın Ceo'su Jen-Hsun Huang

AMD ve Intel'in el ele vermesinden sonra gözler Nvidia'ya çevrilmişti ve sonunda Nvidia'nın karşı hamlesi geldi.

İşlemci, anakart ve ekrankartı üçlemesini birlikte üretebilen tek firma olan AMD, Spider platformuyla büyük beğeni kazanmıştı. Hatta kendi anakartlarında kullandığı dahili ekrankartları rakibi Intel'in de dikkatini çekmiş ve yeni çıkaracağı Centrino 2 platformu için ortak çalışmaya gitmişlerdi.

Nvidia ise karşı hamle olarak VIA ile ortak çalışmayı seçti. Birlikte tıpkı AMD'nin Spider platformu gibi anakart, işlemci ve ekran kartı üçlemesinde çalışacaklar. VIA'nın ultra düşük güç tüketimine sahip Isaiah işlemcisi yer alacak. Bunu Nvidia'nın yeni çıkaracağı yonga seti izleyecek ve GeForce Mobil ile platform tamamlanacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

nvidia & via super bir ikili oldular bu nedemek oluyor intel & amd'ye meydan okumak

Yalnız Intel'in AMD'yle ortak çalışmaya gittiğini bilmiyordum he. Demek ki Intel de AMD'yi ciddi bir güç olarak görmeye başladı. AMD için büyük bir başarıdır bence. Nereden nereye geldiler.

ATI ile iş birlği yapması gerekmiyor mu Vianın

yıllar önce intelin amd den 5 kat fazla fabrikası olduğunu okumuştum bir yerde. şimdiki duruma bakki o dev gibi !!! intel amd nin kucağına düşmüş. o zamanlar 3dfx vardı. tekti liderdi,en iyisini o yapıyordu. geçen yılki nvidia gibi. ama olmadı. battı gitti. :((
nvidia satın aldı onu ama onu gibi olmasın sonu ne de olsa rekabet olmassa gelişimde olmaz. hatta yeni firmalarda çıksın
S3 gel artık nerelerdesin.......

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play