Cep kamerasıyla yapabileceğiniz 5 numara

Cep telefonunuzun kamerasıyla bunları yapabileceğinizi muhtemelen bilmiyordunuz!

  • Zeynel A. Öztürk
Cep kamerasıyla yapabileceğiniz 5 numara

Android'li cebinizin veya iPhone'uzun kamerasının hayatınızın herhangi bir anında onu kolaylaştıracak işlevler sunabileceğini biliyor muydunuz? Akıllı cebinizin kamerasını bir film tarayıcısına dönüştürmeniz ve nesneleri tanımakta kullanmanız mümkün. Her şey bununla sınırlı değil elbette; keşfetmek için yazımızı okumaya devam edin.

1. Film tarama (Android ve iPhone)

Eski 35mm'lik negatiflerinizi taramak istiyorsanız, aslında Android'li cebinizle etkileyici sonuçlar elde edebilirsiniz. Helmut Film Scanner sayesinde telefonunuzu bir film tarayıcısına dönüştürebilirsiniz. Negatifi iyi aydınlatılmış bir yüzeye koyup fotoğrafını çekmeniz yeterli.

iPhone kullanıcıları veya daha iyi, ücretli bir alternatif arayan Android kullanıcıları, Lomoscanner'ı kullanabilirler.

2. Renk tanıma (Android ve iPhone)

Renkleri tanımak için kolay bir yol arıyorsanız, bunun için iPhone ve Android'li cebinizin kamerasını kullanabilirsiniz. Dulux'un Android ve iOS uygulamaları, renk tanıma aracı sayesinde renkleri tanımlamanıza izin veriyor.

Görsel arama aracı (Android ve iPhone)

3. Görsel arama aracı (Android ve iPhone)

Birkaç sene önceki çıkışından bu yana çok yol kat eden Google Goggles, kameranızla çektiğiniz fotoğrafları internette arıyor ve size fotoğrafını çektiğiniz nesneyle ilgili ayrıntılı bilgiler verebiliyor. iOS kullanıcıları, Google Search uygulamasını indirebilir; arama sırasında fotoğraf aramasını seçebilirler.

4. Creative Camera (Android ve iPhone)

DblCam (ücretsiz), iPhone'unuzun arka ve ön kamerasını kullanarak iki yüzlü fotoğraflar oluşturmanızı sağlıyor. Fotoğrafın bir tarafında fotoğrafını çektiğiniz nesne, diğer tarafında siz yer alıyorsunuz. Elbette yaratıcılığınızı kullanıp farklı çalışmalar ortaya çıkarmanız mümkün.

Android kullanıcıları, benzer işleve Dual/Double Shot Camera ile ulaşabiliyorlar. Yorumlara göre uygulama DblCam kadar iyi değil, ancak şimdilik aynı işlevi sunan tek uygulama bu.

5. Font Identifier (iOS)

WhatTheFont hizmetini daha önce duymuş olabilirsiniz. Ancak hizmetin yeni iOS uygulaması, yazı tiplerini tanımayı daha da kolay bir hale getiriyor. Kameranızı bir metne yönlendirmeniz yeterli, yazı tipinin hangisi olduğunu bulacak veya en azından bir benzerini keşfedeceksiniz.

Hizmetin resmi bir Android uygulaması yok, ancak web sürümünü kullanarak aynı işlevi elde edebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Sanki bunlar Windows Phone da yok ha

@06 Şub 2014 00:16 SophieLens HD, Smart Kamera, Nokia Camera, Cmera Effects, Creative studio, Nokia Cinemagraph... bunlar sadece aklıma gelenler.

@06 Şub 2014 00:16 lumia da bunların hepsine 10 basar hatta 100 basar NokiaProCam candır

%30 iOS kullanıyorsa günümüzde %10 Windows Phone kullanıyor...

Bu ipuçlarının kameralı telefonların çıkmaya başladığı zamanlardan beri kullandığım ve işe yarayan "uzaktan kumandanın kızılötesi ledinin çalışıp çalışmadığını anlamak" kadar pratik ve çok işe yarar değil :P

Neden hiç bir Symbian uygulamasına yer vermediniz ? Halbuki ülkemizde ve dünyada akıllı telefonun yaygınlaşmasında en büyük rolü Nokıa'nın Symbian işletim sistemli telefonları üstlenmiştir.Ayrıca cep telefonları için üretilmiş diğer işletim sistemlerinden çok daha az sistem gereksinimine ihtiyaç duyar ve açık kaynak geliştiricileri tarafından halen desteklenmektedir. Google'ın Symbian geliştiricilerinin çoğunu kendi saflarına katması sayesinde Android işletim sisteminin bu gün bu kadar gelişebildiğini de unutmamak gerekir. Bilge Baykuş / Wise Owl

Babamın iPhone 4S2inde gördüğüm google search'teki resim tanımlamasını anroddeki google serch'te bir türlü bulamıyordum. Meğersem başka uygulamadaymış. Bunu öğrendiğim iyi oldu. Yararlı bir haber.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost