Çinli antivirüs firmasının sahibi kim?

Kullandığınız antivirüsün sahibinin bir hacker olduğunu öğrenseydiniz, ne yapardınız?

  • Zeynel A. Öztürk
Çinli antivirüs firmasının sahibi kim?

Çinli bir antivirüs firması olan Anvisoft ile geliştirdiği zararlılarla ismi çıkan bir hacker arasında bağlantı olabileceği söyleniyor.

Bir güvenlik blog'unun sahibi olan Brian Krebs, Anvisoft ile ilgili IP numaralarının Gaoxingu, Çin'de "tandailin" adına kayıtlı olduğunu ortaya çıkarmış. "Withered Rose" takma adıyla tanınan Tan Dailin, NCPH adındaki bir hacker takımının üyesi olarak Verisign'ın 2007 iDefense raporuna girmeyi başarmış bir hacker. Grup, 2006'de Microsoft Office'e birden fazla kez düzenlediği sıfırıncı gün saldırılarıyla biliniyor. Krebs, bu saldırıların bazılarının ise ABD Savunma Bakanlığı müteahhitlerine yapıldığını söylüyor.

Krebs, Dailin'in antivirüs şirketiye hiçbir ilgisi olmayabileceğini düşünüyor: "Bu garip bir rastlantı veya şaka da olabilir." Bununla birlikta forumunda kullanıcıların sorularına cevap veren şirket, konuyla ilgili soruya cevap vermeyerek daha çok şüphe uyandırıyor.

Krebs, Anvisoft'un yasal bir ürüne sahip yasal bir şirket olabileceğini ve şu an öyle göründüğünü, ancak şirketin kim tarafından yönetildiğinin sorgulanmaya başlanmasının, onun güvenilirlik ve pazar payı elde etmesini son derece zorlaştıracağını söylüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Sanal dünyada gittikçe hızlanarak sürüş yaparken, kimin eli, kimin cebinde bilmecesini çözmek yerine, yamalarla durumu idare etmeye çalışan sözüm ona dev şirketlerin büyüklüklerinin sadece paradan ibaret olduğunu, ve böyle olmasına rağmen paracıklarıyla korsanlara karşı kesin bir çözüm üretmek yerine daha fazlasını depolamak için yeni cihazlara yatırım yapmayı seçmelerinin açıklanacak bir tarafı olduğunu zannetmiyorum.Demem o ki, gerçekten çaresizlermi ? yoksa silah üreticileri gibi, iki tarafadamı çalışıyorlar.?

Virüslerin yarısından çoğu zaten antivirüs firmalarındaki hackerlar tarafından yazılıyor sonra ona karşı çözümü paylaşıyolar şaşılacak bir şey değil

Anvisoft Smart Defender i var ücretsiz çok güzel ama bu haber biraz şüphe oluşturuyor

olabilir eskilerde Eset firması bu tur olaylara bulaşmıştı.Fişli firmadır bu günlerdede pek başarılı olduğu söylenemez referans meselesi :)

Ciğerden en iyi kedi anlar, doğru teslimat :))

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play