Çinli hacker'lar Vietnam hava alanını vurdu...

Çinin büyük hacker grubu 1937CN'nin düzenlediği son hack saldırısı, yine çok ses getirdi!

  • Levent Öztürk
Çinli hacker'lar Vietnam hava alanını vurdu...

Çin, Filipinler ve Vietnam, Güney Çin Denizi'ndeki bir bölge üzerinde tartışma yaşıyor ve görünene göre bu tartışmalar, 29 Temmuz tarihinde bazı tehlikeli siber saldırılara sebep olmuş durumda. Vietnam medyasının iddialarına göre hacker'lar, hem Vietnam Airlines internet sitesini hem de Hanoi ve Ho Chi Minh City hava alanları uçuş bilgi ekranlarını hackle'di. Söylenenlere göre yolcular, Filipinler'e ve Vietnam'a Güney Çin Denizi pozisyonları hakkında saldıran yazılar gördüler. Hükumetin, bu saldırı için Çinli Hacker grubu 1937CN'yi suçladığını duymak, pek şaşırtıcı değil.

Söylenenlere göre bu sorun, hava alanı çalışanlarının saatler boyunca bilgisayarlara erişimini etkiledi. Ancak bu durum, detayların doğru olduğu varsayılsa bile, saldırının hükumet destekli olduğu anlamına gelmiyor.

Ho Chi Minh City Çin Konsolosluğu'nun BBC'ye söylediğine göre bu saldırı "utanmazca ve korkakça düzenlenmiş" bir hack saldırısıydı ve Çin'in "itibarını zedeledi." Ancak bu saldırının tamamen aşırı vatansever kişiler tarafından düzenlendiğini de kesinlikle söylemek mümkün değil. Daha önce bu tür özel aktivizm saldırıları olsa da, Çin hükumetinin de kendi hack saldırılarını düzenlemeye yabancı olmadığı bilinmekte. Kesin olan tek şeyse, saldırıyı düzenleyen kişilerin hava alanı hack'lerinin gemiler veya mermilere ihtiyaç duymadan en fazla sesi getireceğini bildikleri...

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

bu haberleri okudukça gel de Opera'da kal..

Sen de yorum yaz