Çinlilerden korkunç intihar tehdit!

Teker teker intihar eden Foxconn işçilerini çok gördük ama "toplu intihar tehdidi" ilk kez oluyor!

Çinlilerden korkunç intihar tehdit!

Hüseyin Cem Köylü

Çin'deki çalışma koşullarını ve işçilerin ne kadar az maaş aldığını çoğumuz biliyoruz. Özellikle Apple için de parça üreten Foxconn fabrikasındaki intihar olaylarına da artık aşınayız.

İşte yine Foxconn fabrikası ve bu sefer işçiler haklarını aramak için çok farklı bir yola başvurdu. İşçiler, şirketten alacakları olmasına rağmen paralarını alamadıklarını ve yeni bir üretim hattına geçtiklerinde ise kandırıldıklarını anladıklarını söylüyorlar. Fabrikanın söylediğine göre üretim bandında Xbox 360 ve Acer notebook kasalarının üretimi yapılıyor. Sorun da, zaten çalışma şartlarından yakınan işçilerin daha fazla iş yükünün altına sokulmak istenmesi.

İlk olarak, Foxconn çalışanlara, isteyen tazminatını alıp gidebilir demiş. Bunun üzerine 45 kişi istifa etmiş. Fakat bu sefer de Foxconn söz verdiği tazminat ödemesini gerçekleştirmemiş.

Foxconn'un isminin intiharlarla anılmasının üzerine yönetim, intihar-karşıtı tedbirler almaya başladı ve çatıya tel örgü çekti. Ayrıca çalışanlar işe başlamadan önce "intihar yasaktır" maddesi olan bir sözleşmeyi imzalamak zorundalar.

Ama tüm bunlar işçileri durduramamış gibi görünüyor. Yaşanan son olayda çalışanlar, zam ve daha iyi çalışma koşulu istekleri geri çevrildiğinde haklarını aramak için binanın çatısına çıktılar. Yaklaşık 300 çalışan, istekleri olmazsa kendilerini çatıdan atacaklarını ve intihar edeceklerini söyledi. Geceyi de çatıda geçiren çalışanlar, ertesi gün belediye başkanı ve polisin çabalarıyla ikna edildi ve eylemden vazgeçirildi.

Gelen son haberlerde ise, Microsoft'un da dahil olduğu görüşmelerden olumlu sonuç alındığı belirtiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

rezillik ya adamlar onca emek versin elin adamı onu 1000-2000$ satsın işçinin alacağı para 20-30$ birisinin bu duruma acilen el atması gerek.evlilik sözleşmesi gibi intihar yasak sözleşmesi çıktı artık moda olur herhalde!?

Acer, Microsoft, Apple ve diger tum Foxconn ile calisan sirketler artik bu duruma el atmali ve hic olmazsa bir anda olmasa bile her yil kucuk kucuk iyilestirmeler yapmalilar!

"intihar yasaktır" ne demek ya, intihar etsem işten mi atacaklar...

sömürü milleti çindede kendini gösteriyor hayvan yerine konan insanların ne yapacağını kimse bilemez halk dünyaya bedel

Vaybe Dunya ne hale geldi.Bu ac gözlü isveren patronların yüzünden insanlar kendi canına kiyabiliyorlar.7 milyar kislik Dunyada bir havuc insan daha cok , daha cok , dahaaaaa da cok kazansin diye calisyoruz.Karşılığında ne alıyoruz peki ,olmeyecek kadar asgari ucret Bu Dunyada Evrim yapmanin zamani geldi.Bu dunyanin sahibi hic terlemeden hukumetlerden aldiklari kredilerle fabrika sahibi olup sonra bizleri kole gibi calistiran patronlarin dunyasimi peki kimin parasiyla kurdular o isyerlerini.Bu düzen eninde sonunda yıkılacaktır.Boyle devam etmesi imkansiz.

bir kıyamet şart.

rezillik ya adamlar onca emek versin elin adamı onu 1000-2000$ satsın işçinin alacağı para 20-30$ birisinin bu duruma acilen el atması gerek.evlilik sözleşmesi gibi intihar yasak sözleşmesi çıktı artık moda olur herhalde!?
____________________

Türkiye ile karıştırma Türkiyede 1000 2000 dolara satılıyor zira % 50 ye varan oranı vergiye gidiyor, ki şirket Çinde ve Amerikada da aynı ürün için vergi ödüyor. Maliyeti foxconn çıkışı 200 dolar olan bir telefonun iphone un Apple a maliyeti çok daha fazladır. Dağıtıcılar daha sonra kendi karlarını koyarken Türkiye ye gelene kadar 10 sefer el değiştiriyor ve Sonuç 2000 dolar.

Bu Foxconn`un ülkemizde fabrikası yokmuydu?

Adamların emeğiyle milyonlar kazan ve iki kuruş tazminatı çok gör.
Çinliler gibi emekçi bir halk daha varmı.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play