CPU, GPU ve APU arasında ne fark var?

CPU ile GPU arasında ne fark var? APU da neyin nesi? İşte herkesin bilmesi gereken bilgiler...

  • Zeynel A. Öztürk
CPU, GPU ve APU arasında ne fark var?

GPU, CPU ve APU son senelerde PC'lerle beraber en çok andığımız terimler arasında. Kısaltmalarla aranız iyi değilse bu terimler kafanızı karıştırmaktan öteye gitmiyor olabilir. Ancak bu terimler hakkında bilgiye sahip olmanız, bilgisayarların nasıl çalıştığını anlamanızı kolaylaştıracağı gibi, bir sonraki PC alışverişinizde de size yardımcı olabilir.

CPU nedir?

Merkezi işleme birimi yani CPU, bilgisayarınızın tüm temel işlemlerini hesaplayan bir birimidir. Türkçede işlemci olarak adlandırılan CPU'nun olmadığı bir bilgisayar çalışmayacaktır.

Yoğun hesaplama gerektiren uygulamalar, oyunlar ve fiziksel hesaplamalar, CPU'ların gücünün en çok öne çıktığı alanlardır. Tek çekirdekli işlemciler 1.0GHz saat hızında çalışabildiği gibi, 4.0GHz saat hızında çalışan dört çekirdekli güçlü CPU'larda bulunmaktadır. Intel işlemcilerde bulunan Hyperthreading teknolojisi, 4 çekirdeği sanal olarak 8 çekirdeğe çıkararak işlemcinizden en yüksek performansı almanıza yardımcı olur.

GPU nedir, CPU'dan ne farkı var? APU nedir?

APU'lar CPU ve GPU'yu bir araya getiriyorlar

GPU nedir, CPU'dan ne farkı var?

GPU'lar, yani grafiksel işleme birimleri, en çok videolarda ve ekranınızda çizilen grafiklerde kullanılır. GPU'suz bilgisayarlar çalışabilse de böyle bir bilgisayara monitör bağlayamazsınız. Bu tür GPU'suz PC'ler (genellikle sunucular) uzak bağlantı ile yönetilmektedir.

GPU'lar, bazen anakartınıza entegre edilmiş bir çip olarak, bazen ise ayrı bir PCI-Express kartı olarak karşımıza çıkarlar.

CPU ve GPU arasındaki fark ise, GPU'ların grafiklerle ilgili işlemler için optimize edilmiş olmasıdır. GPU içerisinde bulunan çekirdek sayısı, üreticisine göre değişir. Nvidia, daha az çekirdekle daha fazla güç sunmayı tercih ederken, AMD'nin çözümleri genellikle daha fazla çekirdek içeriyor. Örnek vermek gerekirse, uç nokta bir Nvidia kartında 68 çekirdek, AMD ekran kartında ise 1.500 çekirdek bulunuyor.

AMD'nin APU'ları

"Hızlandırılmış işleme birimi"nin kısaltılmışı olan APU'lar, CPU ve GPU'yu bir araya getiren çiplerdir. Bu şekilde çiplerin birbirlerine daha yakın olması ve daha uygun maliyetle daha hızlı iletişim kurmaları amaçlanmaktadır.

APU'lar yüksek grafik performansı bekleyen kullanıcıların beklentilerini karşılamasa da orta seviye işler için (oyunlar dahil) fazlasıyla tatmin edici bir performans sunarlar. AMD'nin CPU ve Radeon grafik birimini birleştirerek meydana getirdiği APU'lar bugün, laptop'lar, alt seviye masaüstü PC'lerde ve mobil cihazlarda kullanılıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

bence yanlış olmuş oyunlarda en önemli görevi ekran kartı oynar cpu değil

@18 Şub 2013 11:35 biraz gugıldan araştırda bişeyler öğren yeğen....

@18 Şub 2013 11:35 CPU'nun en çok öne çıktığı alan denmiş zaten öyle bir iddia ortaya atılmamış.

@18 Şub 2013 11:35 aynen haklısın düşünün i7 işlemciyle gt 540 ın eşleştirildiğini i7 ye yazık olur daha iyi seçenekler varken gt635> ve üstü gibi

@18 Şub 2013 11:35 O dediğin model yoğunluğu az olan oyunlardır. GTA IV ve yoğun objeli(modelli) simulasyon oyunlarını oyna bakalım. işlemcinin %100'ünü kullanan oyunlar ekran kartının % de kaçını kullanıyor. İyice bir araştır bakalım.

İşlemciye en çok yük binen durumlardan bahsediyor. Ayrıca oyunlar ille çok yüksek grafikler içermek zorunda değil.

Ayrıca " Tek çekirdekli işlemciler 1.0GHz saat hızında çalışabildiği gibi, 4.0GHz saat hızında çalışan dört çekirdekli güçlü CPU'larda bulunmaktadır. " cümleside yanlış anlaşılıyor. Tek çekirdekli işlemciler 4GHz hızda da çalışabilirler. Yada dört çekirdekli olup 1GHz hızda da çalışabilirler.

Biz bir tane alıverdik ahan bu apudan, daha evvelinde de atom mudur neyindir ondan vardı. İkisini toplasan bir tane ericson 688 etmez. İnternet explorer açarken bilgisayar kendini öyle bir kasıyor ki görende 3d maxten rander alıyorum sanır...Bundan önceki atomdu ondada power point slayt yapmak tam bir işkenceydi, internete girerken ki kasılmaları anlatmıyorum bile..Bütün bunlar daha başlangıç aşamasındaki teknolojiler o neden ile randıman yerine piyasayı ürünlere alıştırmak maksadı ile yapılmış görsellik ile göz boyayıp içeriğinin boş olduğunu farkettirmeden başlangıç yatırımlarının parasını çıkartmayı gütmekten öteye gidememiş aletler...Biz yaptık bir eşeklik aldık, almayı düşünenler varsa uzak dursunlar.

benim sistem asus m5 970 anakrat. ek kartı radeon asus r9 270 anlamadğım bir sorun var bazen ekran kartı boşteyken fazla yükleniyor yani yüzde 50 60 a kadar sıcaklığı çıkyor saat hızı cartı curtu herşeyi tavan oluyor cpu da sorun yok olsada nadiren yükseliyor oda yanlış bişey indirdiğm zaman neapabilirim bi çaresi varm

@10 Ekim 2015 10:35 fanı ve macunu kontrol et

Apu dan uzak Allaha yakın olun

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost