Depolama birimlerinin kitabı baştan yazılıyor

DVD veya disk ömürleri hakkında bildiklerinizi unutun. Bu buluş depolamanın kitabını baştan yazacak.

Veri depolama cihazlarının ömrü 1000 yıla çıkıyor!
Standart veri depolama teknolojileri tarih olacak.

Bugün kullandığımız standart veri depolama aygıtları olan sabit diskler ve DVD'ler son derece kullanışlı olsa da, verileri çok uzun süre saklamak için çok da uygun değiller. Bugün en iyi şartlarda bir sabit disk veya DVD'nin ömrü ortalama 30 yıl olarak kabul ediliyor. Çoğu kişi bu süre yeterli gibi gelse de, bilim adamları daha uzun süre dayanan, gerçek anlamda "evladiyelik" teknolojilerin peşindeler.

Japon bilim adamları şu anda yarı-iletken tabanlı bir veri depolama sistemi geliştirmek üzere çalışıyorlar. Bu amaçla Keio ve Kyoto Üniversilteri ile Sharp işbirliği ile kurulan ekibin başındaki Profesör Tadahiro Kuroda, önümüzdeki 10 yıl içerisinde ticari olarak sunulabilecek olan ürünün tam 1000 yıl bozulmadan veri depolayabileceğini iddia ediyor.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

1000yıl mı çok süper olur walla:)

bunu diyebilmek için 1000 yıl test edilmiş bir sistem olması gerekiyor, teoride veri kaybolmadan duruyor yani, japonlar diyorsa doğru olabilir.

Japon yapıyor abi.

ne yapalim 1000 yılı. kımsenin umrunda olmaz 1000 yıl sonra..

ben ne yapcam o 1000 yılı ya sabit diski torunlarımın torunlarınının torunlarının torunlarına mı bırakcam

1000 yıl mı? Bu devlet arşivleri için gerekir herhalde. Tabii o zamana kadar kıyamet kopmazsa! :D :D

1000 yıl kütüphaneler, devlet daireleri, müzeler, arkeoloji alanında süper bir süre ama normal bir kullanıcı için gereksiz. birşeyi 1000 yıl test etmeye gerek yok 1 yılda oluşan değişiklikleri göz önünde bulundurarark 1000 yıl sonra ne duruma geleceğini tahmin etmekle olur.
1000 yıl sonra sizin soyunuzdan gelen bir kişi sizin bilgilerinizi okuması fotoğraflarınıza bakması güzel olmazmıydı? işte alın size zaman makinesi :P

:D japonlar derse dogrudur adamlar yapar helal olsun :)

1000 yıl sonra dvd mi kalır yaa :))

çok saçma bence. 30 yıl gayet uygun. Bu gün vhs kaset olay tamamen bitti. !960 larda aya yapılan yolculukta kaydedilen bilgiler. delikli kartlara kaydedilmişti. şimdi ise bilim adamları o kartları okuyacak makina yı yeniden üretmeye çalışıyorlar. çünki ozamanın teknolojisi tarih olmuştu. Hdd ler içinde aynısı geçerli 1000 yıl değil 30 yıl sonrasına bir veri saklamak isteseniz bile. 30 yıl sonra o bilgileri okuyabilecek aktarabilecek bir cihaz kalacakmı ? kaldı diyelim son kullanıcının ne işine yarıyacak ?

Buradaki dayanım süresi elbette normal bir insan için gerekli değildir ancak bunu biraz da bilimkurgusal anlamda düşünürseniz. Dünyanın yokolduktan sonra bir izini uzaya bırakması ve bu teknolojiye sahip olacabilecek başka zeki varlıklara kendimizi anlatabilmemiz güzel olmaz mıydı?

zaten böyle şeyler yapılmazsa 21. yy'ın zaten neredeyse tamamı dijital olan bilgileri koskoca bir bilgi karadeliğinde yok olup gidecek buna kimsenin dikkat ettiği yok...şun an insanlar bir bilgi sarhoşluğu içerisindeler ve kimsenin bilgilerin kaybolmasını düşündüğü yok çünkü herkes verilerin bir başkasında kopyasının olduğunu veya biryerlerde saklandığını düşünüyor...geçmiş bazı topluluklar hakkında bazen tek bir belgenin bile bulunamadığı oluyor ve böyle giderse bizim de sonumuz böyle olacak...kişisel olsun olmasın bütün bilgiler önemlidir ve halkın yaşam tarzı hakkında çok önemli bilgiler taşırlar...şimdi herkes kendini sıradan zannediyor ama alakası bile yok gelecekte bütün toplumlar değişeceğinden herkes geçmişi de biraz olsun merak edecektir....örneğin sırf laf olsun diye sorayım bütün yapılmış türk filmlerini nette rahatça bulabileceğinizi zannediyor musunuz(eski olanlarını)...böyle giderse belki de modern çağ geçmişinden bir parça daha kaybedecek...gelecekte eminim verileri oldukça güvenle saklamanın yolları bulunur hatta belki şu an dünyada bulunan bütün verileri ufak bir hacme saklamayı başarabilirler ama tabii ki sadece o güne kadar dayanabilmiş olanlarını...o güne ulaşamayan bilgiler ise geçmiş toplumların kayıp bilgileri gibi yok olup gider tarih sahnesinden....geçmişten kalan son bilgi kırıntınızın kemikleriniz olmasını istemiyorsanız biraz kulak verin derim...

Bence 1000 yıl biraz abartı olur.Olsun olmasına ama ben 1000 yıl bi hdd kullanmam.Daha bundan bikaç yıl önce vasat hızlarda çalışan hdd ler vardı.Depolama alanları küçüktü;şimdi ben böle bir hdd alsam bunu 1000 yıl dayandığı için almam teknolojisine bakarım.32 gb 1000 yıl dayanan mı önemli yoksa 30 yıl çalışan 1tb hızlı yazma ve okuma hızlarına ulaşan bir hdd mi önemli.Eğer böyle birşey olacaksa da tüm standart hdd lerde görmek isterim.Sadece birkaç marka ve modelde kalıp uçuk fiyatlarla tüketiciye satılacaksa iş görmez.Teknoloji sürekli gelişiyor.O sabit diskin özellikleride üretildiği yıl ile orantılı olacak.Bu sabit disk değil 1000 yıl 10 yıl içinde zaten çok eski kullanışsız bir sabit disk olacak.Donanımsal olarak bi hata çıkmaz 1000 yık diyorlar ama rakiplaerine oranla daima yavaş olacak.Her geçen gün ilerleyen bu teknolojide bu ürün sadece varolan teknolojinin üzerine bir tuğla daha koyar o kadar.

ne demek saçma çok gerekli bişey. bu gün sahip olduğumuz bilgi birikimi neredeyse tamamen dijital. Bilgi aktarımı sağlanmadan gelişim imkansızlaşır. mesela 1500 yıllık orhun yazıtları bir taşın üstüne kazınmış olmak yerine şimdiye tamamen yok olmuş bir DVDnin üstünde olsa kendi tarihimizden bi haber olurduk :D

japonsa tamam

1000 yıl sonra dünya yerinde olur mu acaba:))

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir