Dört çekirdekli işlemciye sahip Asus laptop

Asus, R.O.G. serisi ürünlerini Intel'in dört çekirdekli QX9300'ü ile birleştiriyor...

Dört çekirdekli işlemciye sahip Asus laptop
Asus R.O.G. G71V: Intel'in dört çekirdekli mobil işlemcisini kullanan ilk notebook.

Asus, Games Convention etkinliğinde Intel'in laptop'lar için geliştirdiği dört çekirdekli işlemci Core 2 Extreme QX9300'ü kullanan ilk laptop'u R.O.G. G71V'yi tanıtıyor.

Dört çekirdeğin her biri 2,53 GHz hızında çalışıyor ve 12 MB'lık bir önbelleğe erişiyor. CPU Extreme modellerden olduğu için çarpan ve FSB hızı overclock yapabiliyorsunuz. Intel'e göre 45 Watt TDP'yi aşmadan 266 MHz'e kadar çıkılabiliyor.

Republic-of-Gamers ailesine ait G71V 17 inçlik Full-HD ekran, bir Geforce 9700M GT, 4 GB RAM, 1 TB sabit disk ve bir Blu-ray yazıcı sunuyor. Ekstra eşya olarak oyunculara özel bir fare, klavye ve Republic-of-Gamers tasarımında sırt çantası sunuluyor. Bu aksesuarların hepsi ürünün fiyatına dâhil.

R.O.G. G71V yüksek bir ihtimalle eylülden itibaren 3870 dolara satışa sunulacak.

Bilgi için:
Asus Türkiye - 0216 521 47 25

CHIP Online Yorumu:
Henüz kimsenin laptop'unda dört çekirdekli işlemciye ihtiyacı yok. Özellikle oyuncular için ekran kartı halen sınırlayıcı bileşeni temsil ediyor. Elbette Intel'in hem masaüstü hem de dizüstü sistemler için dört çekirdekli örnekler sunması çok güzel, fakat çok küçük bir kullanıcı grubu (grafikerler, mühendisler, geliştiriciler) bu devasa işlem gücünden faydalanabiliyor.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

oyun için ekran kartı lazım. 4 çekirdeğe hiç gerek yok.

Tek Kelime Paraya yazık ya bide oyun notebook ları yapıyolar ya kopuyorum :)

sistem oyuncular için iyi duruyor şu an bence dizüstülerde 4 çekirdek fazla ayrıca kg olarakta bu dizüstünün oldukça ağır olacağını düşünüyorum

fiyat çok yüksek kim alır bunu allah aşkına

çok ucuzmuş hemen siparişleri veriyorum isteyen varsa ismini yollasın!!!!:D:D:D

Bu cihaz ile tasarım ve mühendislikte, hatta Dvd video kesme, birleştirme, codec değiştirme, 3ds-max renderinglerde iyi performanslar elde edilebilir.

Ama laptop mobil bir cihaz olma özelliği taşımaktadır, bu cihazla eğer 3ds-max kullanılacaksa, kaç çekirdeği olursa olsun rendering yine çok kısa sürmeyecektir, yani fişe takılı durmak zorundadır, bir mühendis bir mimar bir CAD programı ile tasarım yapması çok kısa zamanlar alacak şeyler değildir, yani yine bu cihazı fişe takılı tutacaktır. bu durumda bu laptop mobility kavramını bozmaktadır, çok nadiren pil ile kullanılacak bir cihaz. Bu durumda laptop değilde, sanki kolay taşınabilen bir desktop'a dönüşmüş.
Bu durumda bu cihaza eş değer bir desktop daha akılcı ve verimli bir çözümdür.

Oyunlar olayına gelince aynı özelliklere sahip bir desktopda daha iyi bir ekran kartı ile daha ucuza oyun oynanabilir ve bu cihaz çok fanlı, su soğutmalı kasalarla ısınma sorunu konusunda yarışamayacağı için oyun severler içinde bir seçenek olduğunu sanmıyorum.

bir masa üstünün yerini tutabilir mi çok merak ediyorum hem oyuncu dediğin adam napsın laptopu 4 çekirdeği...kralından bi core 2 duo bide kralından ekran kartı ram tamam işte al sana gamer pc ama laptopla falan yürümez bu iş....

laptop taşınabilir bilgisayar olarak tanımlandı ama bu laptop degil

taşıması kolay PC bence

Bu tür sistemler laptoop üreticilerinin kendi pazarında tamamen gövde gösterisinden başka bir şey değil malesef son kullanıcya hitap etmeyen ürünler.Çoğu kullanıcı 15.4" geniş ekranlı orta sistem ihtiyaclarını görüyor bunları zaten firmalar sayılı adette üretip satıyorlar.Diğer bir hataya gelince programcılar,grafikerler vs... gibi gruba hitap edildiğini söylenmiş fakat bunlar için dediğiniz meslek grupları daha taşınabilir laptoopları ile sadece ürün tanıtımı ve ufak tefek düzeltmeler için kullanıyor ekran olayına gelince HDMI yaygınlaşmasıyla isterse 10" ekranınız olsun cıkışından direk yüksek çözünürlüklü bir ekrana geçebilirsiniz.Ekran kartı konusuna gelince üzerindeki ekran kartı tamamen oyun amaclı iş uygulamaları için zaten hem nvidianın hemde atinin iş istasyonu sürümleri var işlem kapasiteleri daha fazla bu laptop yazının başında belirttiğim gibi sadece gövde gösterisi başka bir özelliği olmayan reklam laptoopları serisinde yerini almak için yapılmıştır.

3870 dolar mi. saka gibi

beyaz ticareti yapanlar için olmuş bu

bence bu laptop mükemmel ötesi ama çok pahalı

ben aldım çok mükemmel bir leptop ben dışardan aldım çinden aldım

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir