Dünyanın en yüksek binası 1 kilometre olacak!

Suudi Arabistan'da inşa edilecek bina, bir kilometre yüksekliğinde olacak!

  • Onur Seven
Dünyanın en yüksek binası 1 kilometre olacak!

Dubai'deki Burj Khalifa (Burç Halife) şu anda dünyanın en yüksek binası unvanını elinde bulunduruyor ancak onun mimarları şimdi Suudi Arabistan'da yeni bir projeyle bu durumu değiştirecek gibi görünüyor.

Jeddah Tower (Cidde Kulesi) ya da Kingdom Tower (Krallık Kulesi) olarak bilinen bina 2018 yılında tamamlandığında 3,280 fite yükselerek, dünyanın ilk bir kilometre yükseklikteki yapısı olacak. Yapımı 2010 yılında tamamlanmış Burj Khalifa ise 2,716 fit yani 828 metrelik yüksekliğe sahipti.

Suudi hükümeti bu hafta kule de dahil olmak üzere Cidde şehrinin inşası için 2.2 milyar dolarlık fon desteğinde bulunduğunu duyurdu. Kule, Adrian Smith + Gordon Gill Mimarlık tarafından tasarlanandı ve 26. kata kadar inşaatı tamamlanmış durumda. Ama hala yapılması gereken çok şey var. 1.23 milyar dolarlık proje tamamlandığında ofisler, daireler ve Four Seasons otel için kullanılacak 200 kata sahip olacak.

Ayrıca yakınlardaki tuzlu su ve yüksek rüzgar seviyeleri nedeniyle mühendislik zorlukların meydana geldiği yapı aynı zamanda Kızıldeniz manzaralı olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Arazinin buyuk sorun oldugu Japonlar yapsa anlarim. Yer yok, adamlar kucak kucaga yasamak zorunda. Ama bombos olan bir ulke yapinca sadece gosteris oldugunu dusunuyorum. Para insani bozuyor iste.

heveslerini alsınlar iyice 100 yıl sonra arap kelimesi sefaletle anılacak. petrole ihtiyaç olmayan bir dünyada kimse insan yerine bile koymayacak bu tipleri

@02 Aralık 2015 10:20 aynen bizim gibi süper zengin! medeni ve gelişmiş ülkeler gibi domates satarak geleceklerini kurmayı akıl edemiyorlar! yabancı ülke görseniz böyle dev aynasında görmezsiniz kendinizi diyecemde Uganda, bile nerdeyse vize isterken siz süper ırktan buda mümkün görünmüyor.

@02 Aralık 2015 10:59 siz kim lan Turkiye de yasiyorsan turk vatandasiyim diceksin yoksa o cok begendigin ugandaya sttrgit

@02 Aralık 2015 10:20 Doğru söyledin kardeşim. Petrol bittiği zaman görsünler dünyanın kaç bucak olduğunu...

3. köprüye tırmanan gençler yiyorsa buna tırmansınlar :D

@02 Aralık 2015 10:26 O gençler sana bile tırmanır merak etme. :D

ürkütücü gözüküyor.....

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play