E-posta için En iyi ipuçları

Mektupların internet haricinde daha hızlı, daha hesaplı ve tabii ki daha rahat gönderilmesi mümkün değil. Ancak kullanıcı sayısı milyonlarla ölçülen e-postayı kim, ne kadar etkili kullanıyor?

E-posta için En iyi ipuçları (Sayfa 5)

Daha sonra ataç şeklindeki simgeye tıklayın ve açılan nesne menüsündeki Ekleri Kaydet komutunu çalıştırın. Son olarak dosyaların kaydedilecekleri konumun seçilmesi gereklidir.

41-Alıcı için acele iletileri işaretlemek
Eğer gönderdiğiniz e-postanın alıcının dikkatini çekmesini istiyorsanız bunu bir ünlem işareti ile donatmalısınız: Bunun için ilk olarak yeni bir e-posta hazırlayın ve İleti/Öncelik Ata/Yüksek komutunu çalıştırın. Bunun sonucunda alıcı iletiyi alınca bir soru işareti ile karşılaşacaktır.

Ücretsiz E-posta ipuçları

42-E-posta adreslerinin çoklu kullanımı
Outlook Express’in adres defterini açın Dosya/Ver/Diğer Adres Defteri komutunu çalıştırın. Ekrana gelen pencereden Metin Dosyası’nı seçin ve Ver düğmesine tıklayın. Bu dosyayı “Adresler.csv” adı altında kaydedin. İleri düğmesine tıklayın CSV Ver penceresindeki tüm alanları seçtikten sonra Son düğmesine tıklayın. Lokal bilgisayarınızda kullandığınız ve CSV dosyası olarak kaydettiğiniz adres defterini Yahoo altında da kullanabilmek için ilk olarak Yahoo adres defterini açın ve Import/Export bağlantısına tıklayın. Bunun sonucunda ekrana gelen pencereden Almak istediğiniz adres defteri dosya türünü seçin ve daha sonra Gözat düğmesine tıklayarak dosyanın lokal bilgisayardaki konumunu belirleyin. Import Now düğmesine tıklamanız yeterli olacaktır. Benzer şekilde mynet adres defterinde de Al düğmesine tıklayarak Palm, Netscape veya Outlook adres defterlerini online olarak kullanabilirsiniz.

43-Tatildeyken e-postaların otomatik cevaplanması
Ücretsiz e-posta hizmeti veren bir çok yabancı serviste örneğin siz tatildeyken gelen e-postaların otomatik olarak cevaplanması fonksiyonu sunulur. Önde gelen Türkçe servislerden mynet de kullanıcılarına otomatik yanıtlama işlevini sunuyor. Gelen e-postaların otomatik olarak yanıtlanması için mynet hesabınıza girdikten sonra sırasıyla Ayarlar ve Otomatik Yanıtla bağlantılarına tıklayın. Daha sonra söz konusu fonksiyonun aktif hale gelebilmesi için “Otomatik yanıtlama açık” seçeneğini işaretleyin ve altındaki kutucuğa otomatik yanıt mesajını girin. Son olarak mesajın saklanması ve gelen e-postalara cevap olarak gönderilmesi için Kaydet düğmesine tıklayın.

44-E-postaları Wordpad ile Offline hazırlamak
Windows donatıları arasında yer alan bir program ile e-postalarınızı offline olarak rahatlıkla yazabilirsiniz: Bu aracı Başlat/Program/Donatılar/Wordpad üzerinden çalıştırabilirsiniz. Ekrana gelen metin editörü penceresinde ileti metnini girin, daha sonra bu metni seçin ve Düzen/Kopyala komutunu çalıştırın. Daha sonra istediğiniz webmail (Kolaymail, mynet, Yahoo...) sunucusu penceresinde yeni bir ileti oluşturun, alıcının e-posta adresini girin ve son olarak metin kutusu üzerine farenin sağ düğmesi ile tıklayın. Biraz önce kopyaladığınız ileti metnini eposta içerisine eklemek için nesne menüsündeki Yapıştır komutunu çalıştırın.

45-istenmeyen iletileri otomatik olarak engellemek
Ücretsiz e-posta servisi kullanıcılarının en çok karşılaştıkları sorun gelen kutularının tanıtım iletileri ile doldurulmasıdır. Ancak bu sorun servislerin entegre filtre çözümleri kullanılarak rahatlıkla çözüme kavuşturulabilir. Bunun için örneğin mynet hesabında ilk olarak Ayarlar bağlantısına tıklayın. Bunun sonucunda ekrana gelen pencere üzerindeki Filtreler bağlantısına tıklayarak iletileri için Outlook Express’dekine benzer kurallar oluşturabilir veya Adres Engelleme altından ileti almak istemediğiniz adresleri belirleyebilirsiniz. Bu konuda belki de en gelişmiş önlemleri sunan Hotmail’de Junk Mail filtreleri oluşturabilir, bu tür iletilerin direkt olarak silinmelerini sağlayabilir veya asla tanıtım iletisi olarak işaretlenmeyecek olan gönderenler için güvenli listesi (Safe List) oluşturulabilir. Ayrıca Hotmail, artık neredeyse standart haline gelen filtre ve adres engelleme gibi fonksiyonları da sunuyor.

46-E-postaları silinmeden 30 gün saklamak
Bir çok webmail sunucusunda iletilerin saklanma süresi 30 gün ile sınırlıdır. Ancak bu süreyi filtre fonksiyonu yardımıyla uzatmak mümkündür. Bunun için ilk olarak ek bir klasör oluşturun ve iletilerin filtre yardımıyla otomatik olarak bu klasör içerisine taşınmasını sağlayın. Filtrelerin nasıl oluşturulduğunu ilerleyen sayfalarda bulabilirsiniz. Ayrıca Kolaymail altında bu süreyi istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

47-isim ve parolanın otomatik girilmesi
Tüm ücretsiz posta servislerinde çalışmaya başlayabilmek için ilk önce kullanıcı ismi ve parolanın girilmesi gereklidir. Şayet bu bilgi girme işlemi size sıkıcı geliyorsa gerekli alanların Internet Explorer tarafından doldurulmasını sağlayabilirsiniz. Gerekli ayarlamaları yapmak için ilk olarak Internet Explorer’ı açın, Araçlar/Internet Seçenekleri komutunu çalıştırın ve ekrana gelen pencere üzerindeki İçerik kartını aktif hale getirin. Burada bulunan Otomatik Tamamlama düğmesine tıklayın ve “Formlardaki kullanıcı adları ve parolalar” seçeneğini işaretleyin. Önemli! Burada bulunan “Parolaları kaydetmem için uyar” seçeneğinin de işaretlenmesi gereklidir. Dikkat! Bu düzenlemeleri yaptıktan sonra bilgisayarınızı kullanan herkesin e-posta hesaplarınıza kullanıcı adı ve şifrenizi bilmesine gerek kalmadan ulaşabileceğini göz önünde bulundurmalısınız.

48-Web’den Selamlar: Dijital posta kartı göndermek
Özel günleri kutlamak veya duygularınızı ve düşüncelerinizi iletmek için sadece düz yazılar kullanarak e-posta göndermek zorunda değilsiniz. Kullanımı en az e-posta kadar yaygın olan e-kart’ları ücretsiz olarak gönderebilirsiniz. Örneğin mynet’in e-kart servisini kullanarak sevdiklerinize çeşitli kartlar gönderebilirsiniz. Bunun için ilk olarak www.mynet.com sayfasını görüntüleyin ve üst tarafta bulunan Ekart bağlantısına tıklayın. Daha sonra ekrana gelen sayfa üzerindeki çeşitli kategoriler içerisinden birini seçerek çeşitli ekartları görüntüleyebilirsiniz. Hareketsiz kartların haricinde Flash kullanılarak hazırlanmış animasyonları da kart olarak gönderebilir ve hatta kartınıza müzik de ekleyebilirsiniz.

49-SMS biçiminde kısa e-postalar göndermek
Eğer hazırladığınız e-posta’nın biran önce alıcıya gönderilmesi gerekiyorsa GSM operatörlerinin SMS servislerinden faydalanabilirsiniz. Bunun için Türkiye’deki GSM operatörlerinin web sayfalarından veya yurtdışındaki arkadaşlarınıza mesajlar göndermek için uluslar arası web sayfalarından faydalanabilirsiniz.

50-Internet bağlantısı kurulumunu hızlandırmak
Eğer e-postalarınızı genellikle online olarak yazıyor ve okuyorsanız kullandığınız browserın açılış sayfasını kullandığınız webmail sunucusu olarak belirlemelisiniz Internet Explorer altında Araçlar/Internet Seçenekleri komutunu çalıştırın ve Genel kartı üzerindeki Giriş Sayfası kutusuna sunucunun web adresini girin.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Tesekkur ederim. cok faydali ve anlasilir buldum. Erdogan.

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir