Erotik bir sahne, Mass Efect'i yasaklattı

Microsoft'un oyunu Mass Effect, sakıncalı bulunan erotik bir sahne yüzünden Singapur'da yasaklandı.

Erotik bir sahne, Mass Efect'i yasaklattı
Bu sahne, Mass Effect'in Singapur'da yasaklanmasına neden oldu.

Mass Effect, Microsoft'un Singapur'da yasaklanan ilk oyunu oldu. Yasağın nedeni ise, oyun içerisindeki bir sahne. Bu sahnede, kadın bir asker, kadın bir alien ile "yakınlaşıyor."

Sahne, iki kadının konuşmaları ile başlıyor. Kısa süre sonra kadın asker elini kadın alien'ın yanağına götürüyor ve birbirlerine yaklaşıyorlar. Sahneyi, aşağıdaki video bağlantısına tıklayarak izleyebilir ve kararın ne kadar doğru olduğuna kendiniz karar verebilirsiniz.

Singapur'da, sadece bu sahne nedeniyle yasaklanan Mass Effect, Avustralya'da "15 yaş ve üzeri" etiketiyle satılıyor. İngiltere ise, oyunu "12 yaş ve üzeri" kategorisinde değerlendiriyor. İngilizler, oyunla ilgili şu nota yer veriyor: "Tek bir seks sahnesi, kısa ve detaysız". Notta ayrıca bu sahneye ulaşmak için belli seçimler yapmak gerektiği de belirtiliyor. Örneğin, eğer karakteriniz erkekse, bu durumda iki kadının böyle bir sahnesiyle karşılaşmıyorsunuz.

İşin ilginç kısmı, Singapur'da, yine erotik sahneler içeren God of War'ın yasaklanmamış olması. Daha da garibi, iki erkek ya da iki kadının birlikte olabildiği, hatta evlenip öpüşebildiği Sims 2'nin bile Singapur'da serbestçe satılıp oynanabiliyor olması. Mass Effect'i yasaklayan The Media Development Authority'nin, God of War ya da Sims 2'yi yasaklamak gibi bir planı olduğu da düşünülmüyor.

Kısacası Mass Effect, sansüre uğramak için rastgele seçilmiş bir kurban gibi görünüyor. Yeni yasakların gelip gelmeyeceğini ise zaman gösterecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

AFFERİN ONLARA....TEBRİK EDERİM...UNUTMASINLAR BU OYUNLARI YANLIZCA YETİŞKİNLER DEĞİL ÇOCUKLAR DA OYNUYOR...

internette yasak işi biraz zordur çünkü millet dns server degiştirir gider proxy siteden girer istedigini yapar oyunuda para ile alamassa gider dowload eder internetten nasıl dur duracaksın napabilirsin benim bildigim. hiç bişi açz içinde kalı verirsin bişi yapamassın yapıla bilirse arkadaşlar burdan yazsın bende ögreneyim

Sahneyi, aşağıdaki video bağlantısına tıklayarak izleyebilir ve kararın ne kadar doğru olduğuna kendiniz karar verebilirsiniz.

bence çok taraflı bir haber yapmışsınız chip haber yazarları. sizce bu erotik mi?

Dinci bi ülke olduğu için onu bile ayıp görüyor

"Kısa süre sonra kadın asker elini kadın alien'ın yanağına götürüyor ve birbirlerine yaklaşıyorlar." Diqerlerinin Yasaklanmaması İlqinc Deqil. Aslında Bu Oyunun Yasaklanması Doqal. Adamlar 2 kadının opusmesini doqru bulmuyolar demekki...

Oyunu yasaklayarak , korsan kullanıma davetiye çıkarıyorlar !!

yandık valla, haberiniz yüzünden quake, far cry vs. hepsi Türkiye de de yasaklanmaz umarız!

ben hiçbişe anlamadım :D

videonun devamı olsaydı daha detaylı düsünülürdü :) bu yüzden bn bunu normal buluorum kardesler :)

iyi de adamlar zaten sansürlemiş karartmıs görüntüleri çok saçma yani buda yasaklanıyorsa var olanı inkar edelim cinsellik yok diyelim yine leylek masalları :D:D

sonda elin havaya kalktığını gördüm ondan sonrasını allah bilir. bence fazla bişey yok çağımız kötü çağ kardeşim yarın bilgisayarla ilişkiye giren insan topluluğuda çıkacaktır.. hiç şaşırmam :DDDDD

Bilgisayar oyunları harbi sapıttı. Mario mu oynasam ne yapsam acaba?
Eski oyunlarda böyle şeyler sık değildi şimdi ise oyunlarda politik ideolojik mesajlar, gayri ahlaki sahneler alabildiğine...Bu oyunlarla büyüyen bir gençlik...Tüylerim diken diken oldu. Videoyu biraz izledim olayın neye vardığı ayan beyan ortada. Kıvırmaya gerek yok.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir