Facebook sizi herkesten iyi tanıyor!

Facebook'un sizi, en yakınınızdakilerden bile daha iyi tanıdığını biliyor muydunuz?

  • Zeynel A. Öztürk
Araştırma: Facebook sizi herkesten iyi tanıyor!

Arkadaşlarınızın sizi iyi tanıdığını düşünüyorsanız, yeni bir araştırma fikrinizi değiştirebilir. University of Cambridge ve Stanford University'den araştırmacılar, geliştirdikleri bir bilgisayar modeliyle sadece Facebook üzerindeki bilgileri kullanarak bir kimsenin kişiliğini belirleyebiliyorlar.

Araştırmacıların 17.000'den fazla Facebook kullanıcısının üzerinde test ettiği algoritma, bir kişilik testinden ve "beğenmelerden" faydalanıyor. Testte her kişinin beş farklı kişilik özelliğinin puanlandırıldığı, ardından bu puanların kişinin Facebook etkinliğiyle karşılaştırılarak beğenmeler ve belirli kişisel özellikler arasında bağlantılar kurulduğu söyleniyor.

Algoritma, yeteri kadar veri sağlandığında kişinin kişisel özelliklerini insan katılımcılara göre daha iyi tahmin edebiliyor. Algoritmanın bir iş arkadaşını yenmesi için 10 beğenmeye erişmesi, oda arkadaşını geçmesi için 70 beğenmeyi bilmesi, ebeveyn veya kardeşi geçmesi için 150 beğenmeye ulaşması yeterli oluyor. Algoritma, 300 beğenmeyi görebilirse sizi eşinizden bile iyi tanıyabiliyor.

Proceedings of the National Academy of Sciences'ta yayınlanan araştırma, onu yöneten Youyou Wu'ya göre kişilik analizinin insanlardan bilgisayarlara geçebileceğini gösteriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Facebook kullananların üstünde de denenmeyen ne kaldı, yarışı var...

Nereye bilgi paylasirsan oradan dikizlenirsin

E, aklını kullanmaktan acizler, her gittiği yeri, her yaptığı mangalı, çoluk-çocuğunun her halini zırt pırt paylaşırsa, facebookun herkesi fişlediğini bile bile onu kullanmaya devam ediyorsa, bu habere neden şaşırsın ki...

Asosyal olursanız böyle Facebook konusunda eleştiri yaparsınız. Sosyal bir insan olsanız neden eleştiri yapasınız ki?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play