Facebook için yolun sonu mu?

Facebook'a "para her şey değildir" dersini acı bir biçimde veren bu site, dengeleri değiştirecek!

Facebook'a satmak için şirket kurmak...
Snapchat: Yükselen değer...

Geçmişte pek çok büyük şirket satın almasına şahit olduk. YouTube'un henüz isminin ayrı olarak, You Tube şeklinde yazıldığı dönemde, kuruluşundan sadece kısa bir süre sonra Google tarafından 4 milyar dolara satın alınması, teknoloji dünyasında büyük bir "sektör" açtı. Genç girişimcilerin, iyi bir fikir ve başarılı bir uygulama ile ortaya çıkıp dikkat çektikten sonra şirketlerini teknoloji devlerine satarak kısa yoldan milyar dolarlar kazanma amacı kısa sürede piyasada geçerli bir iş kolu haline geldi.

Genç üniversite öğrencilerinin kurdukları şirketi kısa süre sonra milyar dolarlara büyük firmalara satma planı, Silikon Vadisi'nde geçerli bir iş dalı olarak kabul görmeye başladı. Her şirket milyar dolara satılmasa da on milyonlarca dolarlık bir satış bile, hayatları boyunca maaşla çalışsalar o kadar parayı toplayamayacak olan genç üniversite öğrencilerinin hayata başlamak için harika bir kapital bulma yöntemi haline geldi.

Ama bu süreçte, bir firma alışılmışın dışına çıkarak büyük ilgi topladı. Tamamen üniversite öğrencilerinin katılımıyla kurulan Snapchat isimli foto-sohbet servisi kısa sürede büyük başarı toplayınca Facebook şirketi satın almak için 3 milyar dolar teklif etti. Ancak şirketin CEO'su teklifi elinin tersiyle itti. Bu hareket elbette, Silikon Vadisi'nde bir gün Facebook'tan milyar dolarlık teklif almayı hayal eden çok sayıda girişimciyi şok etti. Aynı zamanda Facebook da, para ile her şeyi başaramayacağını ilk kez tecrübe etmiş oldu. Çünkü Silikon Vadisi uzun zamandır sadece Facebook, Google, Microsoft, Yahoo veya Apple gibi dev firmalar tarafından satın alınma hayali ile kurulmuş minik start-up'lar ile dolu.

Devamı, bir sonraki sayfada...

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Haberde hata var. Facebook 13 ve üzerini kabul ediyor.

Haberde hata var. Facebook 13 ve üzerini kabul ediyor.

Haberde hata var. Facebook 13 ve üzerini kabul ediyor.

Facebook batacak elbet. Ama bu site karşısında değil :)

youtube'da paralı olacakmış bunlar kendilerini öldürmek istiyorlar.

büyük risk almış ama yine de helal olsun. satmayarak tekelleşmeye direnmiş en azından. daha sonra daha fazla paraya satmak için de ideal bir hareket.

"Afrika'da kendilerine yaşam alanı sunan sulak topraklar ararken Serengeti'de göç eden büyük sürüler gibi Facebook'tan, Instagram veya WhatsApp'a göç ediyorlar." bu nasıl bir benzetmedir

@21 Kas 2013 17:32 admin izlediği belgeselin etkisinde kalıpta yazmış olmalı :D

18 sınırı bazı ülkelere kıyasla yüksek bir sınır o ülke koşulları reşiti 16 kabul ediyor bence 16 en ideali internetin reşit yaşı bence 16 olmalı

Bence cuk diye oturmus benzetme :)

facebook da 3 dakikam ya geçiyor ya geçmiyor. eskiden bu süre günlük çok daha uzundu.

Facebook kadar boş ve gereksiz bir site görmedim. Sosyal medya diyorlar ama kimse farkında değil sosyalliği sömüren medya olduğundan. 13 yaş altı çocuklar bile var facebook'ta. Bir ülke gelişmek istiyor ise, 18 yaşına kadar bireyin yeri facebook gibi müstehcenlik kaynayan site değil eğitim merkezleri olmalıdır. Bugün biliyorsunuz ki facebook anasayfamızda bile cinsellik ürünleri sergileyebiliyor. Para kazanıyor kullanıcılarından. Reklamları saymıyorum dahi. İnşallah geç olmadan sonu gelir ve çocuklarımız daha sosyal olurlar. Teşekkürler chip!

Haber dogruysa adam dunyadaki en suursuz adamlardan biri. Kapital duzenin gobeginde uc milyar mi yok canim bizim ideallerimiz var mantigi sacma. Bence parayi alip yeni bir girisim yapacak kafasi yok. Gecmis olsun bidaha ole sans hayatta gelmez.

youtube 400 milyon dolara satıldı 4 milyar değil ve herkes google aptallık etti demişti

tweetle diyorum -15 oluyor ve ayrıca yazı okunmuyor, konuyla ilgisi yok ama:P

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir